“Φωτιά” η επίθεση – Θέλει δουλειά η άμυνα / Νίκη Β. – Πανελευσινιακός 4-2

Καλά δείγματα γραφής έδωσε σε ακόμα ένα φιλικό η Νίκη Βόλου. Αντίπαλός της ο Πανελευσινιακός που προέβαλε σθεναρή αντίσταση και έδειξε πως θα παίξει πρωταγωνιστικό ρόλο στον όμιλο της Γ’ Εθνικής που συμμετέχει.

Η Νίκη Βόλου μπήκε φουριόζα στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε στο πρώτο δεκάλεπτο να κρύψει την μπάλα και εκτός του γκολ που σημείωσε με τον Τζιώρα στο 9ο λεπτό δημιούργησε και αρκετές ευκαιρίες ώστε να πετύχει ακόμη περισσότερα τέρματα. Τα αβίαστα λάθη στο χώρο του κέντρου και της αμυντικής γραμμής της βολιώτικης ομάδας… …έδωσαν την ευκαιρία στον Πανελευσινιακό να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά στην εστία της Νίκης και σε μία απ’ αυτές ο πρώην «κυανόλευκος», Ντάνιελ Ουέλινγκτον, με «κεραυνό» έξω από τη μεγάλη περιοχή να ισοφαρίζει για την ομάδα του.

Το υπόλοιπο χρονικό διάστημα του πρώτου ημιχρόνου κύλησε στο ίδιο μοτίβο με το 2-1 να γίνεται με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Ισπανού επιθετικού, Ριβέρα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Νίκη παρατάχθηκε μόλις με έναν παίκτη από την αρχική εντεκάδα, τον Ρεπετσά. Η βολιώτικη ομάδα στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο σημείωσε άλλα δύο τέρματα, στις ίδιες ακριβώς χρονικές στιγμές με του πρώτου ημιχρόνου. Στο 55′ ο Γκούμας με κεφαλιά έκανε το 3-1, ενώ στο τελευταίο λεπτό του αγώνα ο Χαρτσιάς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 4-2. Στο 57′ η ομάδα της Ελευσίνας είχε μειώσει σε 3-2 με τον Κουσκούνα.

Πως παρέταξε τη Νίκη ο Παναγιώτης Τζαναβάρας στο πρώτο ημίχρονο

Με 4-4-2 παρέταξε την ομάδα του ο Παναγιώτης Τζαναβάρας με τον Μανώλη Αποστολίδη κάτω από τα δοκάρια, τον Ζουλιώτη στο δεξί άκρο της άμυνας, τον Σοϊλέδη στο αριστερό, Βασίλιεβιτς και Ρεπετσά κεντρικό αμυντικό δίδυμο, Μασάνα και Μπακάλη στον άξονα, τον Μανουσάκη στη δεξιά πτέρυγα της επίθεσης και τον Γέσιτς από αριστερά, με επιθετικό δίδυμο τους Τζιώρα και Ριβέρα.

Η Νίκη του δευτέρου ημιχρόνου:

Με σύστημα 4-2-3-1 αγωνίστηκε η Νίκη Βόλου στο δεύτερο ημίχρονο με τον Τάσο Καρακούτση κάτω από τα δοκάρια, τον Παπαδόπουλο στο αριστερό άκρο της άμυνας και τον Μπιτσάκο στο δεξιό, Ρεπετσάς και Γιώτας κεντρικό αμυντικό δίδυμο, Γκούμας και Αναστασόπουλος ανασταλτικοί μέσοι, Πιτταράς στη δεξιά πτέρυγα της επίθεσης και Χαρτσιάς στην αριστερή, Γκολόσεβατς στη θέση του επιτελικού χαφ και Τσίτας στην κορυφή της επίθεσης

Σχόλιο

Η Νίκη δημιουργικά έδωσε δείγματα γραφής για το θέαμα που θα παρακολουθήσουν οι φίλαθλοί της στη φετινή σεζόν όμως θα χρειαστεί δουλειά η αμυντική λειτουργία των “κυανολεύκων” αφού δεν αποφεύχθησαν τα αβίαστα λάθη που επέφεραν τα δύο γκολ του Πανελευσινιακού.

Το φιλμ του αγώνα

1ο ημίχρονο:

1′ Γρήγορη ανάπτυξη των παικτών της Νίκης, που από την άμυνα με συνεχείς εναλλαγές της μπάλας έφτασαν μπροστά στην εστία του Πανελευσινιακού, με τον Παλιγγίνη να προλαβαίνει τον Ριβέρα πριν κάνει την προβολή

3′ Λάθος γύρισμα του Μπακάλη στον Αποστολίδη, με τον πορτιέρο της Νίκης να διώχνει με τα πόδια πριν ο Κουσκούνας γίνει απειλητικός για την εστία του

5′ Μαγική ενέργεια του Γέσιτς από τα αριστερά και πάνω στη γραμμή του άουτ, άδειασε τον αντίπαλό του, έβγαλε φαρμακερή, συρτή σέντρα όμως ο Ριβέρα δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή και να ανοίξει το σκορ

7′ Σέντρα του Ζουλιώτη από τα δεξιά, πρόλαβαν οι αμυντικοί του Πανελευσινιακού και έδιωξαν πριν η μπάλα φτάσει στο κεφάλι του Ριβέρα

9′ ΓΚΟΛ για τη Νίκη. Ο Γέσιτς έβγαλε σέντρα ακριβείας από τα αριστερά και ο Τζιώρας με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-0

13′ Λάθος γύρισμα του Βασίλιεβιτς στον τερματοφύλακα της ομάδας του, παραλίγο να εκμεταλλευτεί ο Ουέλινγκτον, ο οποίος κέρδισε την μπάλα αλλά η προσπάθειά του να «κρεμάσει» τον Αποστολίδη κατέληξε άουτ

14′ ΓΚΟΛ για τον Πανελευσινιακό. Ο Ουέλινγκτον με «κεραυνό» έξω από τη μεγάλη περιοχή της Νίκης ισοφάρισε για την ομάδα του

16′ Κάθετη μπαλιά του Ουέλινγκτον στον κενό χώρο, πρόλαβε ο Αποστολίδης και έδιωξε με τα πόδια πριν ο Κουσκούνας γίνει απειλητικός για την εστία του

18′ Ο Τζιώρας έκλεψε την μπάλα από τον Κουμπαρούλη, ξεχύθηκε στην αντεπίθεση όμως το στρώσιμο που επιχείρησε στο σημείο του πέναλτι δεν το εκμεταλλεύτηκε ο Ριβέρα που άργησε να κινηθεί προς την μπάλα

20′ Ο Ριβέρα επιχείρησε σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής του Πανελευσινιακού με τον Παλιγγίνη να αποσοβεί τον κίνδυνο

29′ Λάθος των κεντρικών αμυντικών της Νίκης, με τον Σωτηρόπουλο να βρίσκεται τετ α τετ με τον Αποστολίδη και τον πορτιέρο της βολιώτικης ομάδας να λέει όχι στο 1-2

30′ Ο Σωτηρόπουλος σούταρε δυνατά από πλεονεκτική θέση εντός της περιοχής της Νίκης με την μπάλα να περνάει άουτ

38′ Σέντρα του Σοϊλέδη από τα αριστερά, την κεφαλιά ο Ριβέρα, μπλόκαρε ο Παλιγγίνης

45′ ΓΚΟΛ για τη Νίκη. Ο Ριβέρα με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής του Πανελευσινιακού, έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας του Παλιγγίνη κάνοντας το 2-1.

2ο ημίχρονο:

55′ ΓΚΟΛ για τη Νίκη. Ο Γκούμας με καρφωτή κεφαλιά κάνει το 3-1 για τη Νίκη Βόλου, γκολ που προκαλεί τις διαμαρτυρίες των παικτών του Πανελευσινιακού αφού

57′ ΓΚΟΛ για τον Πανελευσινιακό. Λάθος των αμυντικών της Νίκης δίνει το δικαίωμα στον Κουσκούνα να κλέψει την μπάλα και σουτάροντας δυνατά από το ύψος της μεγάλης περιοχής να κάνει το Νίκη – Πανελευσινιακός 3-2

70′ Σκληρό μαρκάρισμα του Σωτηρόπουλου στον Τζιώρα δημιούργησε ένταση στον αγωνιστικό χώρο μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων

85′ Ο Σωτηρόπουλος σέντραρε επικίνδυνα από μέσα αριστερά, όμως ο Γκούμας αποσόβησε την ισοφάριση διώχνοντας σε κόρνερ

89′ Κάθετη μπαλιά του Χαρτσιά στον κενό χώρο, έβγαλε τον Τσίτα απέναντι από τον Νικολάκη όμως ο πορτιέρο του Πανελευσινιακού κέρδισε τη μονομαχία με τον επιθετικό της Νίκης διώχνοντας με τα πόδια

90′ Πέναλτι για τη Νίκη σε χέρι του Μιχελή.

90+1′ ΓΚΟΛ για τη Νίκη. Από το σημείο του πέναλτι ο Χαρτσιάς έκανε το 4-2

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Νίκη Βόλου: Αποστολίδης(33′ Καρακούτσης), Ρεπετσάς, Ζουλιώτης, Σοϊλέδης, Βασίλιεβιτς, Μπακάλης, Μασάνα, Μανουσάκης, Τζιώρας, Γέσιτς, Ριβέρα

Στο 2ο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι: Καρακούτσης (62′ Ταΐρης), Παπαδόπουλος, Ρεπετσάς, Γιώτας, Μπιτσάκος, Αναστασόπουλος, Γκούμας, Χαρτσιάς, Πιτταράς(83′ Κορέτα), Γκολόσεβατς, Τσίτας

Πανελευσινιακός: Παλιγγίνης (59′ Νικολάκης), Μπαγδάτογλου (62′ Κωνσταντινίδης), Πλάτανος (81′ Μιχελής), Παπαπαναγιώτου (62′ Ευθυμίου), Κουμπαρούλης, Τροΐρης(74′ Μακρίδης), Μιχελής, Μάρης(74′ Τουρνάς), Κουσκούνας(74’Κρολ), Ουέλινγκτον (62′ Αλεξανδρόπουλος), Σωτηρόπουλος

Κίτρινες: Γέσιτς(43′), Σωτηρόπουλος(70′), Κωνσταντινίδης (84′)

Διαιτητής: Ρούσης Δημήτριος (Θεσσαλίας)

Βοηθοί: Κόκκαλης Ευάγγελος (Θεσσαλίας), Τασσιόπουλος Θωμάς (Θεσσαλίας)

4ος διαιτητής: Θεοχάρης Δημήτριος (Θεσσαλίας)