Μόνο με νίκες προχωρά η Εθνική ομάδα Βόλεϊ

Αν και βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο αφού έχασε το πρώτο σετ η Εθνική ομάδα βόλεϊ ανδρών επικράτησε 3-1 της Κινεζικής Ταϊπέι για το World League που γίνεται στην Κοζάνη και ολοκλήρωσε μόνο με νίκες τις υποχρεώσεις της…

Η Εθνική μας ξεκίνησε και σε αυτό το παιχνίδι με τον Τζούριτς στη διαγώνιο (θυμίζουμε ότι κόντρα στο Καζακστάν δεν είχε αγωνιστεί), ενώ θέση στο αρχικό σχήμα στα άκρα πήρε ο Πρωτοψάλτης αντί του Κουμεντάκη.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε φορτσάτο στην αναμέτρηση κάνοντας το 4-1 μετά από άσο του Ανδρεάδη. Στη συνέχεια οι Ασιάτες ισορρόπησαν και πέρασαν μάλιστα μπροστά με 7-6 με δικό τους σερί 4-0. Η Εθνική μας ήταν καλά μπλοκαρισμένη και νέο σερί 5-0 της Ταϊπέι έκαναν το σκορ 13-11 με τον Γουάνγκ με τον Σωτήρη Δρίκο να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ.

Τα λάθη των παικτών συνεχίστηκαν με αποτέλεσμα η Ταϊπέι να φτάσει στο 20-16 και 21-17 μετά από νέο λάθος στο σερβίς. Ένας άσος του Πρωτοψάλτη μείωσε για την Εθνική μας σε 22-20 ωστόσο δε στάθηκε ικανός να ανατρέψει την κατάσταση με τους φιλοξενούμενους να κατακτούν το σετ με 25-22 μετά από χαμένο σερβίς του Κουμέντακη.

Με το Νίκο Σμαραγδή να μπαίνει αντί του Ανδρέα Ανδρεάδη ξεκίνησε το δεύτερο σετ με την Εθνική μας να δυσκολεύεται μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, κυρίως μετά από δικά της λάθη. Μετά την αναγκαστική διακοπή Σμαραγδής και Τζούριτς με μπλοκ και επιθέσεις έδωσαν αέρα τεσσάρων πόντων στην Εθνική μας που προηγήθηκε ακόμη και με 20-12 μετά από άσος του Φράγκου.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ισοφάρισε σε 1-1 μετά από χαμένο σερβίς του Χουάνγκ Πέι για το 25-18 του δεύτερου σετ.

Στο τρίτο σετ μετά το αρχικό προβάδισμα της Εθνική μας η Ταϊπέι πήρε τον έλεγχο του σετ. Οι Ασιάτες διατηρούσαν διαρκώς μια διαφορά δύο πόντων μέχρι το 17-18. Σε εκείνο το σημείο ο Φράγκος με τον Τζούριτς έβαλαν μπροστά στην Εθνική μας μετά από αρκετή ώρα για το 19-18.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με τον Πρωτοψάλτη έφτασε στο 22-19 και το ισχυρό προβάδισμα για την κατάκτηση του τρίτου σετ και την ανατροπή. ο Τζούριτς με πλασέ έδωσε τρία σετ μπολ στην Εθνική, με τον Κουμεντάκη με άσο να ολοκληρώνει τη δουλειά για το 25-21 και το 2-1 στα σετ.

Ίδια εικόνα και στο τέταρτο σετ. Ο Τζούριτς αντικαταστάθηκε από τον Ασπιώτη και παρά το αρχικό 8-3 της Εθνική μας, οι φιλοεξενούμενοι ισοφάρισαν και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο σετ. Οι δύο ομάδες βάδιζαν μαζί μέχρι το φινάλε του σετ, με την Εθνική μας να κάνει το 23-21 σε κρίσιμο σημείο και ο Κουμεντάκης με δικό του μπλοκ να δίνει τη νίκη στην ομάδα του Σωτήρη Δρίκου με 3-1 σετ.

Αμέσως μετά όλοι οι παίκτες με την προτροπή του Γιώργου Πετρέα αποθέωσαν και αποθεώθηκαν από τον κόσμο κάνοντας “όλε, όλε” με τους 2.500 φιλάθλους που δεν σταμάτησαν να χειροκροτούν.

Τα σετ: 22-25, 25-18, 25-21, 25-22

Ελλάδα (Δρίκος) Τζούριτς 15 (14/28 επ., 1 μπλοκ), Τερζής 2 (1/1 επ.), Πετρέας 6 (3/9 επ., 3 μπλοκ), Ανδρεάδης 2 (0/2 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 10 (9/21 επ., 1 άσο, 72% υπ. – 44% άριστες), Φράγκος 20 (18/21 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 45% υπ. – 14% άριστες), Γκαράς –λ (65% υπ. – 35% άριστες) / Στιβαχτής, Σμαραγδής 3 (3/5 επ.), Κουμεντάκης 5 (3/3 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ)

Κινεζική Ταϊπέι (Τσεν) Λιου Χονγκ Τζίε 7 (5/9 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τάι Γιου Τσιέν, Χουάνγκ Τσιέν Φενγκ 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ), Χουάνγκ Τσουν 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Γουάνγκ Μιν Τσουν 15 (13/21 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τσεν 10 (10/20 επ., 56% υπ – 40% άριστες), Λιν –λ (55% υπ – 30% άριστες) / Λιου Χονγκ Μιν 4 (4/11 επ., 44% υπ. – 22% άριστες), Τσάνγκ Λιάνγκ 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Βου Τσουνγκ, Χσου Μέι 2 (2/3 επ.), Χουάνγκ Πέι 3 (3/3 επ.)

Στην ανάπαυλα μεταξύ πρώτου και δεύτερου σετ ο πρόεδρος του ΓΣ Κοζάνης και μέλος του ΔΣ της ΕΣΠΕΜ Δημήτρης Παφίλης βράβευσε τον πρόεδρο της ΕΟΠΕ Αχιλλέα Μαυρομάτη.