Με σούπερ Κατσαλή, η Νίκη 68-64 τη Μεταμόρφωση

Η Νίκη ήταν η μεγάλη νικήτρια στο τοπικό ντέρμπι, κερδίζοντας τη Μεταμόρφωση με 68-64 μετά από συναρπαστικό αγώνα και παρουσία εκατοντάδων φιλάθλων στο κλειστό γυμναστήριο της Ν. Ιωνίας για το πρωτάθλημα μπάσκετ της Γ’ Εθνικής κατηγορίας.

Οι “κυανόλευκοι” έφτασαν στην τελική επικράτηση, αν και βρέθηκαν να χάνουν στο…

…24′ με 35-45, στο 31′ με 46-55 και στο 33′ με 54-63.

Όμως, στα τελευταία λεπτά η Νίκη, έχοντας ηγέτη τον Λευτέρη Κατσαλή κατάφερε και όχι μόνο μείωσε τη διαφορά, αλλά πέρασε μπροστά στο 38′ με 65-63. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε 38” πριν τη λήξη του αγώνα ο Κατσαλής με εύστοχο τρίποντο.

Ο αγώνας είχε ένταση, πάθος και μπάσκετ καλού επιπέδου. Και οι δύο μονομάχοι προσπάθησαν για τη νίκη μέχρι και το τελευταίο λεπτό.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Κατσαλής που σημείωσε 19 πόντους με τέσσερα τρίποντα. Γενικά έγινε ενα πολύ συναρπαστικό παιχνίδι, ενώ η Νίκη είχε τον κόσμο στο πλευρό της που την ώθησε στην επιτυχία. Εξαιρετική απόδοση είχαν επίσης οι Τσώλης με 24 πόντους και Τάσσος με 15.

Εξαιρετικός από τη Μεταμόρφωση ο Παρασκευάς, ενώ καλή απόπδοση είχαν και οι Καραγεώργος, Παπούλιας και Γιωτόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 32-32, 46-53, 68-64

Διαιτητές: Καρακώστας, Κοντογιάννης

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Κασαπίδης): Τζίνης, Αρότσιος, Οικονόμου, Βασδέκης 2, Μπίζιος, Τσώλης 24 (1), Κατσαλής 19 (4), Τάσσος 15, Κέτουλας 6, Τοκατλίδης 2.

ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ (Μυριντζής): Καραγεώργος 18 (3), Ζήσης, Παπούλιας 11, Παρασκευάς 19 (1), Σκαμάγκας 7 (1), Τσιτσιγιάννης, Παλάσκας, Γιωτόπουλος 9 (3).