Έμεινε στην ελίτ του στίβου η Ελλάδα!

Μετά από μια μεγάλη μάχη μέχρι τέλους, η Εθνική ανανέωσε την παρουσία της στην ευρωπαϊκή ελίτ του στίβου, κατακτώντας την ένατη θέση στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ομάδων.

Το εγχείρημα ήταν δύσκολο, αλλά η ελληνική ομάδα έδειξε ψυχή και έβαλε από κάτω Ολλανδία και Λευκορωσία που παρουσιάστηκαν αποδυναμωμένες στους αγώνες και υποβιβάστηκαν στην Α’ κατηγορία, μαζί με την τιμωρημένη Ρωσία.

Συνολικά, η ελληνική ομάδα συγκέντρωσε 196,50 βαθμούς μετά την ολοκλήρωση των 40 αγωνισμάτων, οι Λευκορώσοι έμειναν πίσω με 188.50β., ενώ τελευταίοι στην κατάταξη ήταν οι Ολλανδοί με 175β.

Σουηδία, Φινλανδία και Ελβετία είναι οι τρεις ομάδες που πήραν την άνοδο στη Σούπερ Λίγκα, μετά τους αγώνες που έγιναν στη Βάασα.

Η τελική βαθμολογία του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ομάδων:
inner

Συνοπτικά, τα αποτελέσματα της τελευταίας μέρας των αγώνων:
Σφυροβολία Ανδρών: 8η θέση (Μ. Αναστασάκης)
Σφαιροβολία Γυναικών: 9η θέση (Στ. Σκαρβέλη)
Άλμα εις Ύψος Γυναικών: 5η θέση (Τ. Γκούσιν)
110μ. εμπ: 5η θέση (Κ. Δουβαλίδης)
100μ. Εμπ: 4η θέση (Ελ. Πεσιρίδου)
800μ. Ανδρών: 11η θέση (Θαν. Καλάκος)
Άλμα εις Μήκος Γυναικών: 10η θέση (Λ. Αλεξούλη)
1.500μ. Γυναικών: 11η θέση (Κων. Γιαννοπούλου)
3.000μ. στιπλ Ανδρών: 9η θέση (Νικ. Γκότσης)
Δισκοβολία Ανδρών: 11η θέση (Ι. Θανόπουλος)
Άλμα επί κοντώ Ανδρών: 6η θέση (Δημ. Πατσουκάκης)
200 μ. Γυναικών: 1η θέση (Μαρ. Μπελιμπασάκη)
200 μ. Ανδρών: 3η θέση (Λ. Τσάκωνας)
5.000 μ. Γυναικών: 11η θέση (Ραν. Ρεμπούλη)
Τριπλούν: 5η θέση (Δημ. Τσιάμης)
3.000 μ. Ανδρών: 10η θέση (Ανδ. Δημητράκης)
Ακοντισμός Γυναικών: 5η θέση (Σ.Υφαντίδου)
4Χ400μ. Ανδρών: 10η θέση (Λαμπρόπουλος, Κουτσούκης, Παππάς, Κυριακίδης)
4Χ400μ. Γυναικών: 8η θέση (Μουρτά, Αν. Βασιλείου, Φέρα, Ειρ. Βασιλείου)

Τα χθεσινά (24/6) αποτελέσματα:
Σφυροβολία: 10η θέση (Ηλ. Κοροσίδου)
Επί κοντώ: 1η θέση (Κ. Στεφανίδη)
Σφαιροβολία: 6η θέση (Ν. Σκαρβέλης)
100 μ: 6η θέση (Γ. Κεραμιδά)
800 μ: 6η θέση (Κ. Γιαννοπούλου)
100μ: 4η θέση (Λ. Τσάκωνας)
Μήκος: 5η θέση (Μ. Τεντόγλου)
3.000 μ: 10η θέση (Αν. Μαρινάκου)
Δισκοβολία: 3η θέση (Χρ. Αναγνωστοπούλου¬)
400 μ. εμπ: 8η θέση (Κ. Δαλάκα)
1.500 μ: 10η θέση (Α. Δημητράκης)
Ύψος: 4η θέση (Κ. Μπανιώτης)
3.000 μ. στιπλ: 11η θέση (Μ. Μανιαδάκη)
400 μ: 7η θέση (Βασιλείου)
5.000 μ: 9η θέση (Κ. Γκελαούζος)
Τριπλούν: 1η θέση (Β. Παπαχρήστου)
Ακοντισμός: 2η θέση (Γ. Κυριαζής)
4Χ100 Γυναικών: 8η θέση (Ελ. Πεσιρίδου, Μ. Μπελιμπασάκη, Κ. Δαλάκα, Γρ, Κεραμιδά)
4Χ100 Ανδρών: 7η θέση (Κ. Δουβαλίδης, Κ. Ζήκος, Π. Τριβιζάς, Γ. Νυφαδόπουλος)

sport-fm.gr