Στα ημιτελικά οι Ισπανοί, 84-72 τη Γερμανία

Με τους Μαρκ και Πάου Γκασόλ να βγαίνουν… μπροστά, η Ισπανία επιβλήθηκε 84-72 της Γερμανίας και προκρίθηκε στους «4» του Ευρωμπάσκετ, για δέκατη συνεχόμενη φορά! Πλέον, η «φούρια ρόχα» περιμένει μία εκ των Σλοβενίας ή Λετονίας στον ημιτελικό, ο οποίος θα γίνει στην Πέμπτη (14/9, 21:30).

Ο σέντερ των Γκρίζλις τελείωσε το παιχνίδι με 28 πόντους (εκ των οποίων οι 18 στο τρίτο δεκάλεπτο!) και 10 ριμπάουντ, ενώ εκείνος των Σπερς είχε 19 πόντους. Καλή εμφάνιση και από τον Σέρχι Ροντρίγκεθ με 11 πόντους και 7 ασίστ, ενώ από τη «νασιοναλμανσάφτ» ξεχώρισε ο Ντένις Σρέντερ με 27 πόντους και 8 ασίστ.
Τον απόλυτο αιφνιδιασμό πέτυχε η Γερμανία στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, καθώς προηγήθηκε 7-0. Στη συνέχεια, η Ισπανία αντέδρασε με τα αδέρφια Γκασόλ (13-10), αλλά η ομάδα του Φλέμινγκ διατηρούσε τον έλεγχο και έτσι έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη 19-16. Στην έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, η «νασιοναλμανσάφτ» ξέφυγε ξανά στο +7 (23-16), αλλά από εκείνο το σημείο και έπειτα, η «φούρια ρόχα» ξεκίνησε την αντεπίθεσή της, παίρνοντας το προβάδισμα (27-32). Ωστόσο, στα εναπομείναντα λεπτά, ο Σρέντερ πήρε την ομάδα του από το χέρι και έτσι η διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ψαλιδίστηκε στην ελάχιστη τιμή της (33-34).
Ντέρμπι ήταν το παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο και τη Γερμανία να κάνει ένα μίνι-ξέσπασμα για να περάσει εκ νέου μπροστά (48-45), περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Ισπανία ανέβασε… στροφές με τον Μαρκ Γκασόλ, με αποτέλεσμα να πάει στο +12 (50-62) και να το διατηρήσει εκεί μέχρι το τέλος (53-65). Η «φούρια ρόχα» έστησε ένα… πάρτι στο τέταρτο δεκάλεπτο, πηγαίνοντας ακόμη και στο +17 (62-79) και φτάνοντας τελικά στη νίκη-πρόκριση με το 84-72.
Τα δεκάλεπτα: 19-16, 33-34, 53-65, 72-84