“Έμειναν”στο 1-1 Αγ. Παρασκευή κι Ακρόπολη

Ισόπαλη έληξε η αναμέτρηση μεταξύ της Αγ. Παρασκευής και της Ακρόπολης, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣΘ, με το τελικό αποτέλεσμα να παραμένει στο 1-1. Στο δεύτερο ημίχρονο σημειώθηκαν τα γκολ του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με πέναλτι και τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν δύο λεπτά αργότερα, από λάθος του τερματοφύλακα της Ακρόπολης. Με δέκα ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσε η Ακρόπολη, καθώς ο αρχηγός της Κ. Κολημήτρας, αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 83’…

Η ομάδα του Γιάννη Ακτσιαλή θα μπορούσε να θεωρεί ότι αδικείται από το αποτέλεσμα, καθώς είχε δύο δοκάρια, από ένα σε κάθε ημίχρονο, ενώ στο τελευταίο πεντάλεπτο βρήκε απέναντί της τον εκπληκτικό τερματοφύλακα της Αγίας Παρασκευής, Γιώργο Τσιτσιρίκο, ο οποίος δύο φορές κυριολεκτικά απογειώθηκε κι έδιωξε την μπάλα, τόσο από το δεξί όσο και από το αριστερό “παραθυράκι” της εστίας του, διατηρώντας το ισόπαλο αποτέλεσμα και δίνοντας τον πρώτο βαθμό, στην ομάδα της Αγίας Παρασκευής.
Το 0-1 έγινε στο 63′, σε ανατροπή του Πασσιά από τον Σκλαπάνη. Το πέναλτι που υποδείχθηκε από το διαιτητή Βλάχο, ανέλαβε να εκτελέσει ο Μόσιος, που ήταν εύστοχος κι έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.
Δύο λεπτά αργότερα (65′) ο Καραγιάννης ισοφάρισε για την ομάδα της Αγίας Παρασκευής, όταν εκμεταλλεύτηκε λάθος του τερματοφύλακα Ανατολή, κέρδισε την μπάλα και πλάσαρε σε κενή εστία.
Σε ότι αφορά τα δοκάρια των φιλοξενούμενων, το πρώτο ήταν σε πλασέ του Παγώνη (36′) και το δεύτερο σε φάση διαρκείας, με την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του αγώνα (89′). Ο Κόκκας έκανε πολύ δυνατό σουτ, ο Τσιτσιρίκος απογειώθηκε στο αριστερό του “παραθυράκι” διώχνοντας τη μπάλα, ακολούθησε σέντρα με το Μόσιο να κάνει την κεφαλιά, μέσα από τη μικρή περιοχή και τον Τσιτσιρίκο να αποκρούει για δεύτερη φορά, αλλάζοντας την πορεία της μπάλας και στέλνοντας τη στο οριζόντιο δοκάρι. Η φάση δεν ολοκληρώθηκε εκεί, καθώς είχαμε εκ νέου γέμισμα και κεφάλια των φιλοξενούμενων, για να μπλοκάρει εύκολα αυτή τη φορά όταν ο τερματοφύλακας της Αγ. Παρασκευής, στην πιο εντυπωσιακή φάση της αναμέτρησης,

Σκόρερ: Καραγιάνης (65′)- Πασσιάς (63′)
Διαιτητής: Βλάχος
Βοηθοί: Καρακίτσος, Κόκκαλης

ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ: Τσιτσιρίκος, Κούκιος (67′ Παπαδήμος), Παναγιώτου, Λούμπαρδος, Σιγάλας, Λιάτσικος (61′ Σκλαπάνης), Χατζηγεωργίου (80′ Μπόλης), Χατζημητροφάνης, Καραγιάννης, Μαρμαρινός (66′ Τρίμμης) Δημακόπουλος
ΑΚΡΟΠΟΛΗ: Ανατολής, Φ. Φώτου, Τσιαντής, Γκαντής, Πασσιάς, Κ. Κολημήτρας, Τ. Κολημήτρας (46′ Μόσιος), Σιαμέτης (77′ Κόκκας), Θεοδώρου, Παγώνης (51′ Τσουκάλης), Τριχόπουλος (68′ Στ. Αξιώτης)