Ονειρεμένη πρεμιέρα για τη Νίκη, 83-70 τον Ζέφυρο

Δείχνοντας εξαιρετική ωριμότητα στην τελευταία περίοδο και ιδιαίτερα στο διάστημα 36′-40′ η Νίκη σημείωσε σημαντική επιτυχία κερδίζοντας με 83-70 τον Ζέφυρο στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ’ Εθνικής.

Το ματς ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Οι «κυανόλευκοι», αν και βρέθηκαν να χάνουν με 16-21 στο τέλος της πρώτης περιόδου, στη συνέχεια, βελτιώνοντας σημαντικά την απόδοσή τους, πέρασαν μπροστά στο ημίχρονο με 42-30. Στο δεύτερο μέρος οι δύο αντίπαλοι συμβάδιζαν στο σκορ και ειδικά μέχρι το 36′ οπότε…

…το σκορ ήταν 67-67.

Στα τελευταία λεπτά ανέλαβαν δράση οι Παπακώστας, Τσώλης κατά κύριο λόγο, οδηγώντας τη Νίκη στην κατάκτηση του πρώτου ροζ φύλλου αγώνα στον φετiνό αγωνιστικό μαραθώνιο της Γ’ Εθνικής κατηγορίας. Κορυφαίοι των νικητών οι Παακώστας, Κουτίνας, Γεωργίου και Τσώλης, χωρίς φυσικά να υστερήσουν και οι υπόλοιποι.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 42-39, 61-60, 83-70

ΝΙΚΗ (Πρέκας-Τύμπας): Παπακώστας 23 (1), Καφάσης 4, Κουτίνας 13 (4), Τσαβές 6, Αναγνωστόπουλος, Τοκατλίδης, Βλήτσιος, Τσώλης 16 (3), Γεωργίου 18 (4), Διγενής 3 (1), Παπαζήσης.

ΖΕΦΥΡΟΣ : Μυτιλιναίος 5(1), Φυλακτός 5(1), Αλεξανδρίδης 8(2), Ματενίδης 7, Μαυροματίδης 14(1), Τσιόγκας 9, Βασιλείου, Μυστιλιάδης 22(4)