Α’ ΕΠΣΘ: Το φιλμ της 4ης αγωνιστικής (+ Βαθμολογία)

Ολοκληρώθηκε η 4η αγωνιστική για το πρωτάθλημα της Α’ τοπικής κατηγορίας, χωρίς ιδιαίτερες εκπλήξεις. Οι δύο πρωτοπόροι επικράτησαν των αντιπάλων τους και καλούνται, πλέον, να λύσουν τις διαφορές τους την επόμενη αγωνιστική, οπότε θα βρεθούν αντιμέτωποι στην Αγριά, στο ντέρμπι κορυφής…

Ιδιαίτερα άνετα ο Πρωτεσίλαος επιβλήθηκε του αδύναμου Άνθιμου Γαζή (5-2) που δεν έχει ακόμη πόντο,  πετυχαίνοντας 4 γκολ σε 8 λεπτά!

Την ώρα ίδια ώρα ο Θησέας έχανε τις ευκαιρίες και βρέθηκε μία ανάσα από το να υποστεί το “σοκ” της ισοφάρισης στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης από την Αγ. Παρασκευή (1-2),  που το πάλεψε ως το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Στη σημαντικότερη αναμέτρηση της αγωνιστικής, από πλευράς δυναμικότητας αντιπάλων, ο Μαγνησιακός κατάφερε σπουδαίο “διπλό” στο γήπεδο Μικροθηβών, που θα χρησιμοποιεί από εδώ και πέρα ως έδρα  ο Πύρασος, επικρατώντας με 1-0. Το γκολ σημειώθηκε με την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης, με τους φιλοξενούμενους να εκφράζουν πολύ έντονα παράπονα για δύο περιπτώσεις. Η  μία για γκολ υπέρ τους  που δεν καταλογίστηκε στο δεύτερο  ημίχρονο, αν κι αρχικά ο επόπτης κινήθηκε προς τη σέντρα –  δευτερόλεπτα αργότερα όμως φέρεται να άλλαξε γνώμη-  και νωρίτερα, στο πρώτο ημίχρονο, για κόκκινη κάρτα που δεν δόθηκε πάνω σε μαρκάρισμα ποδοσφαιριστή τους, που ήταν σε προφανή θέση για γκολ.

Η Ακρόπολη συνέχισε τις εντός έδρας νίκες,  κερδίζοντας με 2-0 και τον Ηρακλή,  αποδίδοντας κατά την προσφιλή της συνήθεια πολύ καλύτερα, στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Διαγόρας  με άνεση επικράτησε 6-0 επί του προβληματικού Παγασητικού, σε παιχνίδι που έγινε στο ανακαινισμένο βοηθητικό του ΕΑΚ, το οποίο η ομάδα των Αλυκών θα χρησιμοποιεί πλέον ως έδρα.

Η Σκιάθος έχοντας  νέο προπονητή στον πάγκο της έκανε την πρώτη της νίκη, επικρατώντας  με 2-0 επί του Αίαντα, που ταξίδεψε μόλις με 12 ποδοσφαιριστές. Η αναμέτρηση είχε μεγάλη ένταση με αφορμή  μια διαιτητική απόφαση, γεγονός που οδήγησε τους διαιτητές, στην ανάπαυλα του ημιχρόνου  να ζητήσουν αστυνομική συνδρομή, προκειμένου ξεκινήσει το δεύτερο ημίχρονο,  γεγονός που συνέβη με 10 λεπτά καθυστέρηση.

Ο Σαρακηνός ξέσπασε στο δεύτερο ημίχρονο, επικρατώντας με 6-0 του Πηλέα, ο οποίος αντιστάθηκε με όλες τους τις δυνάμεις στο πρώτο 45λεπτο της αναμέτρησης, που έγινε στο γήπεδο του Σαρακηνού, σε έναν πολύ κακό αγωνιστικό χώρο, ο οποίος σίγουρα δυσχεραίνει τις προσπάθειες της ομάδας του Γιάννη Φασουράκη. Για τον Σαρακηνό ήταν το δεύτερο παιχνίδι έδρας κι όπως έγινε και την προηγούμενη φορά, όλα τα τέρματα των γηπεδούχων  σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο.

0

*Από ένα παιχνίδι λιγότερο έχουν Ηρακλής Β. και Σκιάθος.

**Με -2 βαθμούς ξεκίνησαν το πρωτάθλημα Σαρακηνός και Ηρακλής Β., λόγω τιμωρίας από την περσινή αγωνιστική περίοδο