Ηρωική εμφάνιση και ήττα για τη Νίκη στη Λάρισα (104-92)

Την ήττα με σκορ 104-92 γνώρισε η Νίκη Βόλου στη Λάρισα, κόντρα στην αήττητη ΑΕΛ. Οι παίκτες της βολιώτικης ομάδας πραγματοποιώντας μία από τις καλύτερες εμφανίσεις τους στο πρωτάθλημα «έπεσαν» με ψηλά το κεφάλι απέναντι σε ένα από τα ποιοτικότερα σύνολα του ομίλου.

Οι «βυσσινί» προσπάθησαν να καθαρίσουν τον αγώνα από νωρίς μπαίνοντας δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκαν με 13-7 με το καλημέρα. Όμως οι παίκτες του Θανάση Κασαπίδη όχι μόνο δεν παράτησαν τα όπλα αλλά με αντεπίθεση διαρκείας έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (25-25) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο βρήκε τους κυανόλευκους να αιφνιδιάζουν τους αντιπάλους τους καθώς προηγήθηκαν ακόμα και με δέκα πόντους διαφορά (33-43, 36-46). Οι Λαρισαίοι αντέδρασαν στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου και με ένα σερί 14-2 κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με το ταμπλό να δείχνει 50-48.

ael-niki-basket-tablo

Στην επανάληψη η ΑΕΛ επέβαλε τον ρυθμό της και διεύρυνε τη διαφορά στους 15 πόντους στα μέσα του 3ου δεκαλέπτου (70-55). Οι Βολιώτες δεν τα παράτησαν και πάλεψαν μέχρι τέλους, ψαλιδίζοντας τη διαφορά στους εννέα πόντους με τη λήξη του δεκαλέπτου.

Το βάθος στον πάγκο της ΑΕΛ καθώς και η κούραση βασικών παικτών της Νίκης, δεν επέτρεψαν στους κυανόλευκους να απειλήσουν με ανατροπή με αποτέλεσμα το τελικό σκορ στο ταμπλό του Κλειστού του Αλκαζάρ να δείξει 104-92.

Πρωταγωνιστές για τη Νίκη, ο ασταμάτητος Φώτης Τάσσος με 31 πόντους καθώς και το πολυβόλο των κυανολεύκων, Παναγιώτης Τσώλης με 21 (2) πόντους.

Γ’ Εθνική ανδρών – 19η αγωνιστική

ΑΕΛ – Νίκη Βόλου 104-92

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 50-48, 78-69, 104-92

Διαιτητές: Μελανίδης, Χατζηχαρίσης

ΑΕΛ (Παπαδόπουλος): Βλαχούλης 3 (1), Κουρής, Σαριμπαλίδης 10 (2), Τσιλούλης 22 (2), Τσούτσος 21 (1), Μηλιώνης 6 (2), Κονδυλόπουλος, Σταυρόπουλος 7, Πολίτης 19 (3), Ψάλτου 14, Κόκκας 2.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Κασαπίδης): Τζίνης 7 (1), Οικονόμου, Κατσαλής 16 (4), Λατσίνογλου 2, Βασδέκης, Τσώλης 21 (2), Βλήτσιος 4, Τάσσος 31, Κέτουλας 5, Τοκατλίδης 6.

Το τμήμα μπάσκετ της Ερασιτεχνικής Νίκης εξέδωσε ανακοίνωση για την άψογη φιλοξενία των γηπεδούχων:

«Το τμήμα καλαθοσφαίρισης του Γ.Σ. Νίκη Βόλου θέλει να ευχαριστήσει θερμά την διοίκηση της Ερασιτεχνικής ΑΕΛ, για την άψογη φιλοξενία που παρείχε στην αποστόλη της ανδρικής ομάδας μπάσκετ του συλλόγου στον μεταξύ μας αγώνα για το πρωτάθλημα Γ’ Εθνικής την Κυριακή 8/3 στο κλειστό του Αλκαζάρ».