Οι Νέοι Αθλητές Νίκης το ντέρμπι με τη Νίκαια 2012 (photos)

Οι Νέοι Αθλητές ήταν οι ΝΙΚΗτες του ντέρμπι κορυφής για την Α2 ΕΣΚΑΘ με αντίπαλο τη Νίκαια 2012, με σκορ 55-54.

Σ’ ένα νευρικό παιχνίδι με πολλά λάθη από τις καλαθοσφαιριστές και των δύο ομάδων οι Ν.Α. Νίκης είχαν πιο καθαρό μυαλό στην επίθεση και παίζοντας πιεστική άμυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο, πήραν το ροζ φύλλο αγώνα και το πάνω χέρι στην υπόθεση άνοδο στην Α1 ΕΣΚΑΘ.

Οι ομάδες βάδιζαν πόντο πόντο στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως η Νίκαια με περισσότερη ενέργεια στην άμυνα κατάφερε να πάρει μία διαφορά εφτά πόντων με τη λήξη του ημιχρόνου (23-30).

Οι κυανόλευκοι με επίθεση διαρκείας πήραν κεφάλι στο σκορ στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου (40-38) και διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Η ομάδα της Νίκαιας σπατάλησε την ευκαιρία να πάει το παιχνίδι στην παράταση καθώς 3” πριν τη λήξη, καλαθοσφαιριστής της ευστόχησε στις δύο από τις τρεις βολές που εκτέλεσε μετά από φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο.