Νίκη στην πρεμιέρα της Α1 ΕΣΚΑΘ για Ολυμπιακό Β. 74-56 την Ανάληψη

Τζάμπολ είχαμε σήμερα στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΘ, με εναρκτήριο παιχνίδι αυτό ανάμεσα στον Ολυμπιακό Βόλου και την Ανάληψη, το οποίο διεξήχθη στο κλειστό του ΕΑΚ (τα υπόλοιπα παιχνίδια της 1ης αγωνιστικής θα διεξαχθούν το Σάββατο 28/10).

Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν εύκολα με 74-56, χωρίς πάντως να πιάσουν υψηλά στάνταρ απόδοσης. Στην πρώτη περίοδο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με διαφορά 11 πόντων (29-18), με τον Γιώργο Παρασκευά στο διάστημα αυτό να πετυχαίνει 9 πόντους.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά δεν μεγάλωσε, καθώς ο Ολυμπιακός έφτανε δύσκολα στο αντίπαλο καλάθι, με αποτέλεσμα οι «ερυθρόλευκοι» να πετύχουν 13 πόντους σ’ αυτή την περίοδο, εξασφαλίζοντας διαφορά 12 πόντων (42-30) στα μισά του αγώνα και δείχνοντας, παρά τα προβλήματα, πως είναι το «αφεντικό» του παιχνιδιού.
Η καλύτερη περίοδος για την ομάδα του Γιώργου Βλιώρα ήταν τρίτη, όταν και ανέβασε τη διαφορά στους 29 πόντους (69-40). Στο διάστημα αυτό η ομάδα έπαιξε καλή άμυνα, έφυγε αρκετές φορές στον αιφνιδιασμό, πετυχαίνοντας εύκολα καλάθια.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο η τεχνική ηγεσία του Ολυμπιακού χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες, ωστόσο, η απόδοση της ομάδας ήταν κακή, με πολλές λανθασμένες επιλογές στην επίθεση και πολλά λάθη στην άμυνα. Η ομάδα πέτυχε μόλις πέντε πόντους, με τους Παπούλια 2, Λουλούδη 2 και Αναστασόπουλο 1, ενώ αμυντικά δέχθηκε 16 πόντους, με την Ανάληψη να βρίσκει τον τρόπο να μαζέψει τη διαφορά και να χάσει μ’ ένα τιμητικό σκορ.
Πρώτος σκόρερ από πλευράς Ολυμπιακού ήταν ο Παναγιώτης Παπούλιας με 17 πόντους, ενώ από 15 πόντους σημείωσαν οι Δημήτρης Μπόγδανος και Γιώργος Παρασκευάς. Κορυφαίος της Ανάληψης ήταν ο Γ. Ίλτσογλου με 21 πόντους, ενώ καλή παρουσία είχε και ο Δημήτρης Μωυσίδης με 12 πόντους.
Διαιτητές: Σταματόπουλος, Π. Μπουγλός
Δεκάλεπτα: 29-18, 42-30, 69-40, 74-56.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.: (Βλιώρας, Γκουγκουτούδης) Καραγεώργος 11 (2), Τζήμας, Παπούλιας 17 (1), Θ. Ίλτσογλου 10 (1), Κολιός, Μπόγδανος 15 (1), Βλασταρίδης, Καραθάνος, Σκαμάγκας 3 (1), Αναστασόπουλος 1, Λουλούδης 2, Παρασκευάς 15.
ΑΝΑΛΗΨΗ: (Φλεβάρης) Γ. Ίλτσογλου 21 (2), Κλείτσας, Γαλανάκης 2, Παπαϊωάννου 2, Κολτσιδόπουλος, Ευαγγελινός 7 (1), Τύμπας 9 (1), Καλίκος 1, Μωυσίδης 12 (1), Κωλέτσης 2, Αποστόλης.