Σάρωσε πρωτιές και μετάλλια ο ΕΟΣ Βόλου

Με απόλυτη επιτυχία ολοκληρώθηκε η πρώτη αγωνιστική διοργάνωση της Ελληνικής χιονοδρομίας για το 2015. Το 1ο Κύπελλο Ελλάδος στα αλπικά αγωνίσματα, στις κατηγορίες Παίδων – Κορασίδων (Π1-Κ1, Π2-Κ2) διεξήχθη με ρεκόρ συμμετοχών, κάτω από άριστες χιονοδρομικές συνθήκες, υψηλό αγωνιστικό επίπεδο και την σημαντική υποστήριξη της διεύθυνσης του ΧΚ Καλαβρύτων. Ο ΕΟΣ Βόλου σάρωσε πρωτιές και μετάλλια…

..Στην τεχνική κατακτώντας τα 7 από τα 12 συνολικά μετάλλια (σ.σ. τα υπόλοιπα 5 τα πήραν πέντε διαφορετικοί σύλλογοι), ενώ στην γιγαντιαία κατάβαση τα πράγματα ήταν πιο μοιρασμένα, αφού ο Βόλος κατέκτησε 3 μετάλλια όσα και η Νάουσα.

Από ατομικής πλευράς μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Θεόδωρος Παπαναγιώτου (ΕΟΣ ΒΟΛ) με δύο χρυσά, στην Π1, κερδίζοντας και στην τεχνική και στην γιγαντιαία, ενώ πολύ καλές εμφανίσεις έκαναν η Ιωάννα Ταστσόγλου (ΑΛΜ), χρυσό-αργυρό, ο Δημήτρης Δημητριάδης (ΚΑΣ) και η Μαρία Ελένη Τσιοβόλου (ΕΟΣ ΒΟΛ) χρυσό-χάλκινο, ενώ ο Εμμανουήλ Ζωγράφος-Μάνος (ΝΑΟ) κατέκτησε δύο αργυρά.

Στους 8 πρώτους νικητές, το ΧΚ Καλαβρύτων έδωσε ως έπαθλο 8 ετήσιες κάρτες, για την χιονοδρομική περίοδο 2015-2016. «Είμαστε στο πλευρό των αθλητών και πολύ περισσότερο των μικρών. Ήταν λοιπόν μια κίνησή μας για να τους το δείξουμε. Από την πλευρά μας κάναμε ότι καλύτερο μπορούσαμε και είναι μεγάλη η ευχαρίστησή μας που συμβάλαμε σε μια άρτια διοργάνωση», δήλωσε ο νέος γενικός διευθυντής των Καλαβρύτων Λεωνίδας Σπυρόπουλος.

 

Οι πρώτες 6άδες ανά αγώνισμα και κατηγορία:

Τεχνική Κατάβαση

Παίδες 1
1) Παπαπαναγιώτου Θεόδωρος (ΕΟΣ ΒΟΛ) χρόνος 1:26.34-51.32 β.,
2) Ρουσογιάννης Φώτης (ΕΟΣ ΒΟΛ) 1:27.06-57.32,
3) Τζίμας Νικήτας (ΕΟΣ ΒΟΛ) 1:31.34-93.02,
4) Πήχας Απόστολος (ΓΡΕ) 1:32.49-102.61, 5) Καφεστίδης Αλέξιος (ΣΕΡ) 1:36.77-138.30, 6) Τζουμάκας Απόστολος (ΓΡΕ) 1:39.25-158.98,

Κορασίδες 1
1) Τσιοβόλου Μαρία-Ελένη (ΕΟΣ ΒΟΛ) χρόνος 1:25.10–9 β.,
2) Ταστσόγλου Ιωάννα (ΑΛΜ) 1:33.22-77.7,
3) Καύκα Μαρία (ΕΟΣ ΒΟΛ) 1:33.72-81.93,
4) Κόστιτς-Πασαλής Σιλουάνη (ΕΔΕ) 1:39.31-129.23, 5) Μανιουδάκη Φαίδρα (ΑΧΑ) 1:46.92-193.61, 6) Ποδαρά Αθανασία (ΒΟΛ) 1:49.10-212.06,

Παίδες 2
1) Δημητριάδης Δημήτρης (ΚΑΣ) χρόνος 1:23.98-16.43 β.,
2) Ζωγράφος-Μάνος Εμμανουήλ (ΝΑΟ) 1:24.31-19.26,
3) Τσιόβολος Σταύρος (ΕΟΣ ΒΟΛ) 1:24.85-23.89,
4) Βασιλείου Αναστάσιος (ΚΑΣ) 1:25.27-27.49, 5) Σαρίδης Παναγιώτης (ΑΛΠΙΣ) 1:28.72-57.07, 6) Καρακάσης Γεώργιος (ΝΑΟ) 1:29.55-64.18

Κορασίδες 2
1) Τσιτσέλη Στεφανία (ΓΡΕ) χρόνος 1:29.36-23.19 β.,
2) Κορόλη Κασιανή (ΕΟΣ ΒΟΛ) 1:31.87-43.41,
3) Μαρμαρέλλη Φανή (ΣΕΡ) 1:35.35-71.45,
4) Καραμπάση Κιάρα (ΕΟΣ ΒΟΛ) 1:35.64-73.79, 5) Καταρτζή Όλγα (ΕΟΣ ΒΟΛ) 1:35.97-76.45, 6) Καύκα Δήμητρα (ΕΟΣ ΒΟΛ) 1:36.11-77.58

Γιγαντιαία Τεχνική Κατάβαση

Παίδες 1
1) Παπαπαναγιώτου Θεόδωρος (ΕΟΣ ΒΟΛ) χρόνος 54.85-105.15 β.,
2) Μαρμαρέλλης Χρήστος (ΣΕΡ) 55.19-111.22,
3) Λουκάς Αθανάσιος (ΕΣΠ) 55.51- 116.94,
4) Ρουσογιάννης Φώτης (ΕΟΣ ΒΟΛ) 55.68-119.98, 5) Τσιτσέλης Αθανάσιος (ΓΡΕ) 56,31-131.24, 6) Δρακάκης Δημήτριος (ΕΣΠ) 56.72-138.56,

Κορασίδες 1
1) Ταστσόγλου Ιωάννα (ΑΛΜ) χρόνος 54.56-30.90 β,
2) Αγιώτη- Γεωργούλα Σοφία (ΕΟΣ ΒΟΛ) 55.36-45.27,
3) Τσιοβόλου Μαρία-Ελένη (ΕΟΣ ΒΟΛ) 55.85-54.07,
4) Κόστιτς-Πασαλή Σιλουάνη (ΕΔΕ) 57.76-88.38, 5) Ζαφειρίου Θωμαή (ΚΑΣ) 58.47-101.13, 6) Ποδαρά Αθανασία (ΒΟΛ) 1:01.82-161.30,

Παίδες 2
1) Βασιλείου Αναστάσιος (ΚΑΣ) χρόνος 1:41.10-3.45 β.,
2) Ζωγράφος-Μάνος Εμμανουήλ (ΝΑΟ) 1:41.40-6.36,
3) Δημητριάδης Δημήτρης (ΚΑΣ) 1:44.19- 33.40,
4) Θεοφανίδης Σταύρος (ΕΟΣ ΒΟΛ) 1:48.57-75.86, 5) Γαλερίδης Γιώργος (ΑΘΗ) 1:49.19-81.87, 6) Βασιλάτος Γεράσιμος (ΑΘΗ) 1:49.89-88.65,

Κορασίδες 2
1) Πασχάλη Αλεξάνδρα (ΝΑΟ) χρόνος 1:48.91-31.01 β.,
2) Μπόσμαλη Ευδοκία (ΝΑΟ) 1:51.09-50.63,
3) Κυρίτση Αρίστη (ΕΣΠ) 1:51.34-52.88,
4) Τσιτσέλη Στεφανία (ΓΡΕ) 1:51.72-56.30, 5) Κορόλη Κασιανή (ΕΟΣ ΒΟΛ) 1:52.11-59.80, 6) Καταρτζή Όλγα (ΕΟΣ ΒΟΛ) 1:52.41-62.50 β.