ΝΙΚΗ και θέαμα, 100-72 το Αγρίνιο

Με εμφατικό τρόπο επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα η ομάδα μπάσκετ της Νίκης συντρίβοντας το Αγρίνιο με σκορ 100-72, για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής.

Οι παίκτες της Νίκης Βόλου μπήκαν δυναμικά και αποδίδοντας όμορφο μπάσκετ πέτυχαν 28 πόντους στην πρώτη περίοδο, κερδίζοντας το χειροκρότημα του κόσμου. Με τον ίδιο ρυθμό η ομάδα του Λάμπρου Πρέκα συνέχισε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκτοξεύοντας τη διαφορά στους 20 πόντους, με το ταμπλό να δείχνει 59-29 στο ημίχρονο.

Οι κυανόλευκοι παρά την απουσία των θεωρητικά βασικών playmakers(Γεωργίου και Τοκατλίδης) συνέχισαν στο ίδιο τέμπο μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο πιάνοντας τριψήφιο νούμερο πόντων και το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 100-72.  Η μεγάλη διαφορά που έχτισε η Νίκη καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα έδωσε τη δυνατότητα στον Λάμπρο Πρέκα να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες ώστε να διαπιστώσει το βαθμό ετοιμότητάς τους και να αποκτήσουν την απαιτούμενη αυτοπεποίθηση ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Και σε αυτόν το παιχνίδι, αρκετός ήταν ο κόσμος που βρέθηκε στο Κλειστό Γυμναστήριο Ν. Ιωνίας, ενώ από την παιδική κερκίδα που έχει καθιερώσει η Διοικούσα Επιτροπή του τμήματος, το παιχνίδι παρακολούθησαν παιδιά από Ιδρύματα της πόλης καθώς και σχολείων.

Η Διοικούσα Επιτροπή του μπάσκετ, συνεχάρη τους παίκτες και το προπονητικό team κι ευχαρίστησε την ΕΨΑ, για την προσφορά αναψυκτικών στα παιδιά.