“Αφεντικό” στη Θεσσαλία ο ΓΣΛ Φάρος

Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου για 30′ κρατούσε στα χέρια της μια άνετη επικράτηση, αλλά στην τέταρτη περίοδο οι παίκτες του Κώστα Μέξα την έβαλαν στα… σχοινιά. Το ματς έγινε «θρίλερ» και κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τελικά τη νίκη και να ανεβαίνουν στο 3-2 στην βαθμολογία. Αντίθετα, τα Τρίκαλα έχουν πλέον ρεκόρ 2-3.

Το ματς ήταν μοιρασμένο στο πρώτο δεκάλεπτο (22-22), με τον Ρόλαντ Σάφτενααρ να προσπαθεί να κάνει τη διαφορά από την μεριά των γηπεδούχων. Ο Ολλανδός παίκτης στο 10′ είχε 13 πόντους με 3/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 4/4 βολές. Όμως, στη δεύτερη περίοδο τα πράγματα άλλαξαν. Με επιμέρους 27-10 ο ΓΣΛ Φάρος πήρε το «πάνω χέρι» και… έχτισε μια μεγάλη διαφορά (+17, 49-32 στο 20′).

Η απόλυτη κυριαρχία των παικτών του Θανάση Σκουρτόπουλου σε ποσοστά ευστοχίας, ριμπάουντ, ασίστ και όχι μόνο συνεχίστηκε και στην επανάληψη, με την ομάδα της Λάρισας να διατηρεί άνετα το προβάδισμά της (65-47 στο 30′). Διψήφιοι μέχρι το 30′ ήταν και οι Κέβιν Ουέαρ, Νταβιγιόν Ντρέιπερ (12π. ο καθένας).

Παίζοντας με άμυνα ζώνης στην τελευταία περίοδο τα Τρίκαλα μπόρεσαν να «ροκανίσουν» τη διαφορά και από το -18 να πάνε σε… μονοψήφια απόσταση (-8 στο 33′ και -5 στο 35′ με σκορ 69-64). Μάλιστα, με τρίποντο των φιλοξενούμενων το ματς πήγε στους τρεις πόντους (73-70 στο 39′). Όμως, στο τελευταίο λεπτό οι παίκτες του Κώστα Μέξα αστόχησαν σε διαδοχικές προσπάθειες και ο ΓΣΛ Φάρος «κλείδωσε» τη νίκη (77-70).

Τα Δεκάλεπτα: 22-22, 49-32, 65-47, 77-70.

Ο MVP: Ο Ρόλαντ Σάφτενααρ. Ο σέντερ των γηπεδούχων έκανε τη διαφορά και οδήγησε τον ΓΣΛ Φάρο στη νίκη με 25 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Μάλιστα, η συνεισφορά του ήταν πολύ σημαντική και στο φινάλε, όταν η μπάλα… έκαιγε.