“Περίπατος” για Ολυμπιακό Β. 96-42 το B.C. Αγριάς (72 photos)

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το παιχνίδι με το B.C. Αγριάς ο Ολυμπιακός Βόλου. Οι «ερυθρόλευκοι» για την 6η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Α1 ΕΣΚΑΘ νίκησαν άνετα με 96-42, πρόσθεσαν άλλη μία νίκη στο ενεργητικό τους, παραμένουν αήττητοι και βρίσκονται σταθερά μόνοι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Από το πρώτο σφύριγμα των διαιτητών οι παίκτες του Γιώργου Βλιώρα άρχισαν να… πυροβολούν το αντίπαλο καλάθι, έχοντας πολύ καλές επιλογές στην επίθεση, ενώ έπαιξαν και πολύ καλή άμυνα. Ήδη η διαφορά στο πρώτο 10λεπτο ήταν 21 πόντους, για να κλείσει το ημίχρονο στο +37 για τον Ολυμπιακό.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να σκοράρουν κατά ριπάς, ενώ η τεχνική ηγεσία είχε τη δυνατότητα να ξεκουράσει βασικούς παίκτες και όλοι οι καλαθοσφαιριστές να πάρουν αρκετό χρόνο συμμετοχής.
Ο Θωμάς Καραγεώργος ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού με 25 πόντους, ενώ ο Παπούλιας σημείωσε 20. Από πλευράς B.C. Αγριάς ο Κοψιαλής σημείωσε 12 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του.
Δεκάλεπτα: 34-13, 58-21, 79-33, 96-42

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ B. (Βλιώρας-Γκουγκουτούδης): Καραγεώργος 25 (7), Ίλτσογλου 11 (1), Παπούλιας 20 (1), Μπόγδανος 13 (1), Βλασταρίδης 3, Καραθάνος 4, Σκαμάγκας 4, Αναστασόπουλος 4, Λουλούδης 8, Παρασκευάς 8.
B.C. ΑΓΡΙΑ (Κατσαλής): Καζεπίδης 7 (1), Σκουμής 2, Καραμανλής 9 (1), Ξυπνητός, Φιλίππου 2, Χριστιάς, Κοψιαλής 12 (1), Καλιντζέος 6, Μαστραφτσής 2.