Το πανόραμα της Ευρωλίγκας

Tο πρώτο μέρος της 8ης αγωνιστικής της Euroleague ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν με τη νίκη στα 3 από τα 4 παιχνίδια. Ξεχωρίζουν το διπλό του Παναθηναϊκού στην πόλη επί της Εφές σε συνδυασμό με την τρομακτική εμφάνιση του Καλάθη αλλά και η επιβλητική νίκη της Ρεάλ Μαδρίτης στον “εμφύλιο” με την Μάλαγα.

Επιστροφή στις νίκες για την Μακάμπι Τελ Αβίβ η οποία επικράτησε εκτός έδρας της Κίμκι με 77-69 αναγκάζοντας τους γηπεδούχους στην πρώτη τους ήττα στη Ρωσία. Ένα σερί 11-0 της Μακάμπι στην τρίτη περίοδο την έβαλε για τα καλά στην θέση του οδηγού στον αγώνα και παρά τις προσπάθειες του Τόμας Ρόμπινσον οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο σκορ αλλά δεν κατάφεραν να περάσουν ποτέ μπροστά. Ο καλύτερος παίκτης για την Μακάμπι ήταν ο Πιερ Τζάκσον με 19 πόντους, 6 ασίστς και 4 κλεψίματα ενώ ο Τόμας Ρόμπινσον (17π. 13ριμπ.) ήταν ο καλύτερος για τους γηπεδούχους.
Ο Παναθηναϊκός έφυγε νικητής από την πόλη αφού ξεπέρασε το εμπόδιο της Εφές με 82-81 σε έναν δυνατό αγώνα που κρίθηκε στο τελευταίο δευτερόλεπτο. Ο Νικ Καλάθης πραγματοποίησε μία από τις κορυφαίες εμφανίσεις στην καριέρα του τελειώνοντας την αναμέτρηση με 29 πόντους, 10 ασίστ και 9 ριμπάουντ ενώ καταλυτική ήταν και η εμφάνιση του Τζέιμς Γκιστ ο οποίος πρόσθεσε 11 πόντους και την άμυνα του αγώνα πάνω στον Έρικ Μακ Κόλουμ στο τελευταίο δευτερόλεπτο. Ο Μπροκ Μότουμ ήταν ο καλύτερος του αγώνα για την Εφές με 21 πόντους και 5 ριμπάουντ.
Η Μπασκόνια συνεχίζει την ανοδική της πορεία και έφυγε με το διπλό από το Κάουνας όπου επικράτησε της Ζαλγκίρις με 97-77 φτάνοντας στις 3 νίκες στα τελευταία 4 παιχνίδια. Η ομάδα των Βάσκων είχε σε τρομερή βραδιά τους Γκρέϊντζερ (14π. 7ασ.) και Σενγκέλια (19π. 8ριμπ.) και κάνοντας ρεκόρ τρίποντων σε έναν αγώνα, με 17 εύστοχα, είχαν τον απόλυτο έλεγχο και έφτασαν εύκολα στη νίκη. Για την ομάδα του Γιασικεβίτσιους ο Παούλιους Γιανκούνας τελείωσε τον αγώνα με 20 πόντους και 3 ριμπάουντ.
Επίδειξη δύναμης έκανε η Ρεάλ Μαδρίτης απέναντι στη Μάλαγα την οποία κέρδισε εντός έδρας με 89-57 . Ο αγώνας ήταν ανταγωνιστικός μόνο για τα πρώτα 5 λεπτά καθώς από εκείνο το σημείο της αναμέτρησης και μετά οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι, έκλεισαν το ημίχρονο με διψήφια διαφορά (40-27) και στη συνέχεια δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να ξαναμπούν στο παιχνίδι. O Λούκα Ντόνσιτς ήταν για μία ακόμη φορά απολαυστικός και τελείωσε τον αγώνα με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ σε μόλις 25′. Για τους φιλοξενούμενους Μιλοσάβλιεβιτς και Ντίαζ τελείωσαν τον αγώνα με 10 πόντους