Τρίτη ήττα για τον Κένταυρο Αγριάς στην Α2 χάντμπολ

Την τρίτη του ήττα γνώρισε η ομάδα του Κενταύρου Αγριάς στο πρωτάθλημα της Α2 εθνικής κατηγορίας, χάνοντας την Κυριακή 22 Οκτωβρίου στην Καλλιθέα, από τον τοπικό Έσπερο με 29 – 18. Σε ένα παιχνίδι ζωτικής σημασίας και για τις δύο ομάδες, η Μαγνησιώτικη ομάδα εμφανίστηκε στον αγωνιστικό χώρο, με προβλήματα στην οργάνωση του παιχνιδιού, με τα πολλά λάθη στην επίθεση να δίνουν από την αρχή το προβάδισμα στην ομάδα της Καλλιθέας (9 – 3 στα μισά του ημιχρόνου). Ένα προβάδισμα που…

…η ομάδα της Καλλιθέας διεύρυνε στο τέλος του ημιχρόνου, για να πάει με διαφορά 9 τερμάτων στα αποδυτήρια.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε το παιχνίδι και στο δεύτερο ημίχρονο, με την ομάδα της Αγριάς να προσπαθεί να μην διευρυνθεί η διαφορά. Η λήξη του παιχνιδιού βρήκε νικήτρια την ομάδα του Εσπέρου με σκορ 29 – 18. Σαφώς είναι μια ήττα για την ομάδα του Κενταύρου σε μία δύσκολη έδρα, από μία ομάδα που έχει τους ίδιους στόχους με την Μαγνησιώτικη ομάδα. Εκείνο όμως που προβλημάτισε είναι η απόδοση του πρώτου ημιχρόνου, με τα πολλά λάθη στην επίθεση, που έφεραν και τα εύκολα τέρματα για την ομάδα του Εσπέρου. Η ομάδα του Κενταύρου θέλει ανασύνταξη δυνάμεων ενόψει του δύσκολου Σαββατιάτικου παιχνιδιού που ακολουθεί με τον Ιωνικό Νέας Φιλαδέλφειας, στο κλειστό του ΕΑΚ Βόλου.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 6-3, 9-3, 12-5, 13-7, 16-7,
18-7, 21-9, 22-11, 27-14, 27-16, 29-18

ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Τσαφαντάκης): Παπαδημητρίου, Γιακουμάκης 4, Μπακαβέλος 4, Γκλαβόπουλος 1, Δαλέκος 2, Σιατιρλής 2, Μπανιάς, Λάλας 7, Ξανθόπουλος 1, Καυκούλας 2, Νικολαϊδης, Κοντούλης 1, Θεοδοσόπουλος, Πολλάκης, Καλονιάτης, Μάνθος 4.

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΑΓΡΙΑΣ (Ζήκος): Μακρής 2, Κρατήρας 2, Κουρίδης 2, Δρενοβιάδης 1, Κισκίρας, Πιππής, Μηλιόρδος, Οικονόμου 1, Καρανάσιος 7, Μιχαηλίδης 3, Καραπαναγιωτίδης, Κρανιώτης, Σαμαράς.