Μπλόκαρε τη Δόξα ο Κισσαμικός, σπουδαίο διπλό τα Τρίκαλα (αποτελέσματα)

Δεν… σήκωσε κεφάλι μετά τα ντέρμπι η Δόξα Δράμας!

Η ομάδα του Άγγελου Διγκόζη έμεινε στο 1-1 με τον ΑΟΧ Κισσαμικό, γνωρίζοντας την τρίτη σερί απώλεια βαθμών μετά τις ήττες από Άρη και Παναχαϊκή, ενώ οι Χανιώτες πήραν έναν ακόμα πολύτιμο βαθμό στην προσπάθειά τους να μείνουν μακριά από την επικίνδυνη ζώνη.

Από ένα πέναλτι ζήτησαν οι δύο ομάδες στο πρώτο μισό του ματς, με τον διαιτητή να έχει διαφορετική γνώμη και στις δύο περιπτώσεις.
Οι Δραμινοί ήταν αυτοί που κατάφεραν, τελικά, να ανοίξουν το σκορ στο 64’ με τον Μαρκόπουλο, μετά από τρομερή ευκαιρία του Παντελάκη για τον ΑΟΧ Κισσαμικό, που σταμάτησε στο δοκάρι.

Οι Χανιώτες πίεσαν για την ισοφάριση, με τον Παντελάκη να διαμορφώνει το τελικό 1-1 με κεφαλιά, σε φάση αντίστοιχη με το δοκάρι που προηγήθηκε, ενώ ο Λαζαρίδης κράτησε την ισοπαλία απομακρύνοντας την κεφαλιά του Πετρόπουλου στο 87’.

Τη… φόρα του Καραϊσκάκη σταμάτησαν τα Τρίκαλα, με σπουδαίο διπλό. Οι Τρικαλινοί άντεξαν στην πίεση των γηπεδούχων και κατάφεραν να απειλήσουν, με τον Λουκίνα στο 52ο λεπτό να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι και τον Καπό στο 82’ να διαμορφώνει το τελικό 1-0.

Την ανοδική της πορεία συνεχίζει η Σπάρτη, η οποία επικράτησε 1-0 του Πανσερραϊκού. Οι «κυανέρυθροι» είχαν τις ευκαιρίες και κατάφεραν να προηγηθούν νωρίς, με τον Μπαρέττα στο δέκατο λεπτό να στέλνει τη μπάλα μετά από φάση διαρκείας. Στο 33’ οι Σερραίοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι που δεν δόθηκε, ενώ οι γηπεδούχοι απείλησαν εκ νέου με τους Μπαρέττα και Γουόρντν, με τον Ρίσιτς να μπλοκάρει σωτήρια.