Ρίχνονται στη μάχη της Β’ Εθνικής ΟΕΑ/ΝΑΒ και Νίκη (η προκήρυξη του πρωταθλήματος)

Στον 2ο Αττικής θα συμμετάσχει η Νίκη και στον 2ο της Θεσσαλονίκης ο ΟΕΑ/ΝΑΒ, στα πλαίσια του πρωταθλήματος Β’ Εθνικής υδατοσφαίρισης ανδρών. Στις 3 Απριλίου ο ΟΕΑ/ΝΑΒ αντιμετωπίζει την ομάδα του ΑΠΟΛΛΟ ενώ η Νίκη ρίχνεται στη μάχη της πισίνας μία μέρα αργότερα με αντίπαλο τον Ποσειδώνα Ιλισσίων. Αναλυτικά η προκήρυξη του πρωταθλήματος καθώς και το πρόγραμμα των αγώνων:

«Σε εκτέλεση των προκηρυχθέντων από την  Γενική Προκήρυξη Πρωταθλημάτων Υδατοσφαίρισης της  ΚΟΕ  για την αγωνιστική περίοδο  «2015»  με αριθμ.πρωτ.:  6158/Ε/ 30.10.14,  προκηρύσσουμε τους αγώνες του Πρωταθλήματος  Β’  Εθνικής κατηγορίας  Ανδρών  «2015»  σύμφωνα με τα παρακάτω:

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ   ΣΥΛΛΟΓΟΙ

1. Α ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ     2.Β ΟΜΙΛΟΣ  ΑΤΤΙΚΗΣ     3. ΟΜΙΛΟΣ  ΠΑΤΡΑΣ

ΝΟ  ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ           ΓΣ ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ               ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

ΑΟ ΚΑΣΤΕΛΑΣ                  ΚΟ ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛΙΣ.         ΝΗΡΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ

ΑΟ ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ                 ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.            ΟΠΑΘΑ

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ               ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ       ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ

ΑΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ           ΑΕ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ                ΝΟ ΑΡΓΟΣΤΟΛΙΟΥ

 

4. Α ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣ/ΚΗΣ                 5. Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣ/ΚΗΣ   

ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ                                 ΝΑΟ ΝΑΥΣΙΘΟΟΣ

ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ                     ΟΕΑ/ΝΑΒ                 

ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ                                ΧΑΝΘ                        

ΟΞΥΓΟΝΟ                                      ΑΣ ΑΡΗΣ                              

ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ                                 ΑΠΟΛΛΟ

ΣΥΣΤΗΜΑ  –  ΧΡΟΝΟΣ  ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ

Το  Πρωτάθλημα της  Β’  Εθνικής κατηγορίας Ανδρών,  θα διεξαχθεί σε πέντε (5) ομίλους.

Α’  Φάση              Α Γύρος    2 – 5 / και 24-26/ 4 / 2015   Β Γύρος    8 – 10 / 5 / 2015

Β’  Φάση                              10 – 12 / 7 / 2015  και   Playout

Γ’  Φάση  Τελική                   24 – 26 / 7 / 2015

Οι αγώνες θα διεξαχθούν με σύστημα  POOL.

Θα ισχύσει η ισοπαλία.

–  2  – 

Μετά το τέλος των δύο γύρων της  Α’ Φάσης, οι (3) πρώτες ομάδες από κάθε όμιλο, προκρίνονται για την  Β’ Φάση

Σύνολο:  δέκα πέντε (15) ομάδες.

Οι δεκαπέντε ομάδες  σχηματίζουν  (3) ομίλους ανόδου των πέντε (5) ομάδων και γίνονται αγώνες με το σύστημα  Pool  εντός των ομίλων (όλοι με όλους).

Προκρίνονται, οι (2) πρώτες ομάδες για την  Τελική Φάση

Στους αγώνες   ισχύει η  Ισοπαλία.

Από κάθε όμιλο της  Α’ Φάσης οι (2) τελευταίες ομάδες, σύνολο:  δέκα (10) ομάδες, σχηματίζουν  (2) ομίλους των πέντε (5) ομάδων, που αγωνίζονται στα  Play Out της Β Φάσης επίσης  με το σύστημα  Pool.

Οι δυο (2) τελευταίες ομάδες του κάθε ομίλου των  Play Out,  υποβιβάζονται στην        Γ’ κατηγορία,  σύνολο:  τέσσερις (4) ομάδες.

Οι υπόλοιπες (3) ομάδες κάθε Ομίλου σύνολο (6) παραμένουν στην  Β’ κατηγορία.

Στους αγώνες   Ισχύει η  Ισοπαλία.

 

Η κλήρωση για την  Β’ Φάση  θα διεξαχθεί την  Τετάρτη  10 / 6 / 2015  και  ώρα:  13:00  στα γραφεία της  ΚΟΕ.

 

ΤΕΛΙΚΗ  ΦΑΣΗ

Στην  Τελική Φάση  προκρίνονται, οι (2) πρώτες ομάδες από τους (3) ομίλους ανόδου της            Β’ Φάσης,  σύνολο:   (6) ομάδες.

Σχηματίζεται ένας (1) όμιλος των  (6) ομάδων, FINALSIX. Οι οποίες και αγωνίζονται με το σύστημα Pool ( όλοι με όλους ).

Οι τέσσερις (4) πρώτες ομάδες της κατάταξης, ανέρχονται στην Α2  κατηγορία Ανδρών  και η  1η  ομάδα της βαθμολογίας, ανακηρύσσεται,  Πρωταθλήτρια  της Β’ κατηγορίας Ανδρών. 

Οι υπόλοιπες δυο (2) ομάδες παραμένουν στην κατηγορία.

 

Η κλήρωση για την  Τελική Φάση  θα διεξαχθεί την  Δευτέρα  24 / 6 / 2015  και  ώρα:  13:00  στα γραφεία της  ΚΟΕ.

– 

ΔΙΑΡΚΕΙΑ  ΑΓΩΝΩΝ

 

Τέσσερις (4) περίοδοι των οκτώ (8) λεπτών η κάθε μία.

Διαστάσεις Αγωνιστικού χώρου 20Χ30μ

 

ΙΣΟΒΑΘΜΙΑ 

 

Ότι αναφέρονται στην  Γενική Προκήρυξη Αγώνων Υδατοσφαίρισης  «2015»  με αριθμ.πρωτ.:  6158/Ε/ 30.10.2015.

 

 ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΙ  ΟΡΟΙ

Δεδομένου ότι οι μετακινούμενες ομάδες σε απόσταση πάνω από 75 χιλιόμετρα δεν θα επιβαρύνονται το ανά αγώνα κόστος, και αυτό θα διαμοιράζεται μετά την κλήρωση, στις μη μετακινούμενες ομάδες των ομίλων της κλήρωσης, το παράβολο συμμετοχής στην  Α ΦΑΣΗ  διαμορφώνεται ως εξής:

 

1. Α ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ        2.Β ΟΜΙΛΟΣ  ΑΤΤΙΚΗΣ              3. ΟΜΙΛΟΣ  ΠΑΤΡΑΣ

ΝΟ  ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ    0         ΓΣ ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ         0               ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ      0

ΑΟ ΚΑΣΤΕΛΑΣ           325€   ΚΟ ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛΙΣ.   325€        ΝΗΡΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ 500€  

ΑΟ ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ          325€  ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.       325€        ΟΠΑΘΑ                500€  

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ       325€   ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ   325€        ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ          0

ΑΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ   325€   ΑΕ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ            325€        ΝΟ ΑΡΓΟΣΤΟΛΙΟY    0

 

4. Α ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣ/ΚΗΣ                 5. Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣ/ΚΗΣ

ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ                   0             ΝΑΟ ΝΑΥΣΙΘΟΟΣ         0

ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ       0             ΟΕΑ/ΝΑΒ                    0          

ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ                 0€            ΧΑΝΘ                     400€     

ΟΞΥΓΟΝΟ                   400€           ΑΣ ΑΡΗΣ                 400€                 

ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ              400€         ΑΠΟΛΛΟ                  400€  

 

Το κάθε συμμετέχον σωματείο, οφείλει να καταθέσει το παράβολο  στο λογαριασμό της Κ.Ο.Ε.  Ε.Τ.Ε. 080/48090172( στο οποίο πρέπει να αναφέρεται το όνομα του σωματείου και η αιτιολογία π.χ Β ΑΝΔΡΩΝ 2015 Α ΦΑΣΗ)   έως την ΠΕΜΠΤΗ 2/4/2015, διαφορετικά  δεν θα συμμετάσχει.

Το καταθετήριο του παραβόλου, ο εκπρόσωπος του σωματείου, οφείλει πριν από κάθε αγώνα να επιδεικνύει, σε ζήτηση του αλυτάρχη ,σε άλλη περίπτωση μηδενίζεται και επιβάλλονται οι ανάλογες κυρώσεις.

 

ΛΟΙΠΕΣ  ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ  –  ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΕΙΣ

Στα Πρωταθλήματα και διοργανώσεις αγώνων υδατοσφαίρισης  (που είναι υπό την αιγίδα της  Κ.Ο.Ε.),  οι διαιτητές, κριτές, τα μέλη της γραμματείας και οι παρατηρητές διαιτησίας, ορίζονται με απόφαση της  ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ  ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ  ΔΙΑΙΤΗΣΙΑΣ  (Κ.Ε.Δ.)  της  Κ.Ο.Ε.  (άρθρο  44,  παραγρ.  4  του  Νόμου  2725/ 1999),  όπως αυτός τροποποιήθηκε από τον  Νόμο  3057/2002.

 

Για οτιδήποτε δεν αναφέρεται στην παρούσα  Ειδική Προκήρυξη αποφασίζει το  Δ.Σ.  της  ΚΟΕ.

Η  παρούσα δέχεται τροποποιήσεις, εφόσον τούτο αποφασισθεί από το  Δ.Σ.  της  ΚΟΕ.

 

Για  το  Δ.Σ.

 

Ο  Πρόεδρος                                                                           Ο  Γενικός  Γραμματέας

 

 

 

Δ.  ΔΙΑΘΕΣΟΠΟΥΛΟΣ                                                        Δ.  ΣΑΡΑΚΑΤΣΑΝΗΣ

 

 

–  4  –

 

 1. Α ΟΜΙΛΟΣ  ΑΤΤΙΚΗΣ   ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ  ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

 

1η  αγωνιστική                       Παρασκευή                            24/4/15

ΩΡΑ:   20:30               ΑΟ ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ                               ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

ΩΡΑ:   21:30               ΑΟ ΚΑΣΤΕΛΛΑΣ                             ΑΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ

 

2η  αγωνιστική                       Σάββατο                                 25/4/15

ΩΡΑ:   13:30               ΑΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ              ΑΟ ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ

ΩΡΑ:   14:30               ΑΓ ΝΙΚΟΛΑΟΣ                   ΑΟ ΚΑΣΤΕΛΛΑΣ

                       

3η  αγωνιστική                       Σάββατο                                 25/4/15

ΩΡΑ:   20:30               ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ                            ΑΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ

ΩΡΑ:   21:30               ΑΟ ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ                               ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΣ

 

4η  αγωνιστική                       Κυριακή                                 26/4/15

ΩΡΑ:   10:00               ΑΓ ΝΙΚΟΛΑΟΣ                                ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

ΩΡΑ:   11:00               ΑΟ ΚΑΣΤΕΛΛΑΣ                             ΑΟ ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ

 

5η  αγωνιστική                       Κυριακή                                 26/4/15

ΩΡΑ:   17:00               ΑΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ              ΑΓ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

ΩΡΑ:   18:00               ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ                ΑΟ ΚΑΣΤΕΛΛΑΣ    

 

 

 

  1. Β’ ΟΜΙΛΟΣ  ΑΤΤΙΚΗΣ   ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ  ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ

 

1η  αγωνιστική                       Παρασκευή                            3/4/15

ΩΡΑ:   20:00               ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.                          ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ

ΩΡΑ:   21:00               ΚΟ ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛΙΣ.                      ΑΕ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ

 

2η  αγωνιστική                       Σάββατο                                 4/4/15

ΩΡΑ:   09:30               ΑΕ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ                               ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.

ΩΡΑ:   10:30               ΓΣ ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ                             ΚΟ ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛΙΣ.

                       

3η  αγωνιστική                       Σάββατο                                 4/4/15

ΩΡΑ:   16:30               ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ                   ΑΕ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ

ΩΡΑ:   17:30               ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.                           ΓΣ ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ

 

4η  αγωνιστική                       Κυριακή                                 5/4/15

ΩΡΑ:   09:30               ΓΣ ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ                            ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ

ΩΡΑ:   10:30               ΚΟ ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛΙΣ.                      ΑΟ ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.

 

5η  αγωνιστική                       Κυριακή                                 5/4/15

ΩΡΑ:   16:30               ΑΕ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ                           ΓΣ ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ    

ΩΡΑ:   17:30               ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ                   ΚΟ ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΙΛΙΣ.

 

–  5  – 

 Α’ ΟΜΙΛΟΣ  ΘΕΣ/ΚΗΣ  ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ  ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΟ

 ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΔΕΞΑΜΕΝΗ

 

1η  αγωνιστική                       Παρασκευή                            3/4/15

ΩΡΑ:   18:00               ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ                                  ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ

ΩΡΑ:   19:00               ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ                   ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ

 

2η  αγωνιστική                       Σάββατο                                 4/4/15

ΩΡΑ:   10:00               ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ                                   ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ

ΩΡΑ:   11:00               ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ                                    ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ

                       

3η  αγωνιστική                       Σάββατο                                 4/4/15

ΩΡΑ:   18:00               ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ                               ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ

ΩΡΑ:   19:00               ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ                                  ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ

 

4η  αγωνιστική                       Κυριακή                                 5/4/15

ΩΡΑ:   10:00               ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ                                    ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ

ΩΡΑ:   11:00               ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ                   ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ

 

5η  αγωνιστική                       Κυριακή                                 5/4/15

ΩΡΑ:   18:00               ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ                                   ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ           

ΩΡΑ:   19:00               ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ                               ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ

 

4. Β  ΟΜΙΛΟΣ  ΘΕΣ/ΚΗΣ   ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ  ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΟ

ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΔΕΞΑΜΕΝΗ

1η  αγωνιστική                       Παρασκευή                            3/4/15

ΩΡΑ:   20:00               ΧΑΝΘ                                                ΑΣ ΑΡΗΣ

ΩΡΑ:   21:00               ΟΕΑ/ΝΑΒ                                          ΑΠΟΛΛΟ

 

2η  αγωνιστική                       Σάββατο                                 4/4/15

ΩΡΑ:   12:00               ΑΠΟΛΛΟ                                           ΧΑΝΘ

ΩΡΑ:   13:00               ΝΑΟ ΝΑΥΣΙΘΟΟΣ                           ΟΕΑ/ΝΑΒ

                       

3η  αγωνιστική                       Σάββατο                                 4/4/15

ΩΡΑ:   20:00               ΑΣ ΑΡΗΣ                                           ΑΠΟΛΛΟ

ΩΡΑ:   21:00               ΧΑΝΘ                                                ΝΑΟ ΝΑΥΣΙΘΟΟΣ

 

4η  αγωνιστική                       Κυριακή                                 5/4/15

ΩΡΑ:   12:00               ΝΑΟ ΝΑΥΣΙΘΟΟΣ                           ΑΣ ΑΡΗΣ

ΩΡΑ:   13:00               ΟΕΑ/ΝΑΒ                                          ΧΑΝΘ

 

5η  αγωνιστική                       Κυριακή                                 5/4/15

ΩΡΑ:   20:00               ΑΠΟΛΛΟ                                           ΝΑΟ ΝΑΥΣΙΘΟΟΣ

ΩΡΑ:   21:00               ΑΣ ΑΡΗΣ                                           ΟΕΑ/ΝΑΒ

 

-6-

5.   ΟΜΙΛΟΣ  ΠΑΤΡΑΣ   ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ  ΠΕΠΑΝΟΣ

 

1η  αγωνιστική              Παρασκευή                             3/4/15

ΩΡΑ:20:00          ΟΠΑΘΑ                                  ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ

ΩΡΑ:21:00          ΝΗΡΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ               ΝΟ ΑΡΓΟΣΤΟΛΙΟΥ

 

 

2η  αγωνιστική              Σάββατο                        4/4/15

ΩΡΑ:11:00          ΝΟ ΑΡΓΟΣΤΟΛΙΟΥ             ΟΠΑΘΑ

ΩΡΑ:12:00          ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ                 ΝΗΡΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ

                  

 

3η  αγωνιστική              Σάββατο                        4/4/15

ΩΡΑ:18:00          ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ                     ΝΟ ΑΡΓΟΣΤΟΛΙΟΥ

ΩΡΑ:19:00          ΟΠΑΘΑ                                  ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

 

 

4η  αγωνιστική              Κυριακή                        5/4/15

ΩΡΑ:10:00          ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ                 ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ

ΩΡΑ:11:00          ΝΗΡΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ               ΟΠΑΘΑ

 

 

5η  αγωνιστική              Κυριακή                        5/4/15

ΩΡΑ:16:00          ΝΟ ΑΡΓΟΣΤΟΛΙΟΥ             ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

ΩΡΑ:17:00          ΝΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ                     ΝΗΡΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ»