“Τρίποντο” με ανατροπή σκορ για τον Πηλέα

Πολύ σημαντική νίκη για τον Πηλέα που επικράτησε επί του Ηρακλή με 3-1. Ήταν η δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα για τους γηπεδούχους και μάλιστα ήρθε με ανατροπή στο σκορ. Αξιοσημείωτο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ο Ηρακλής είχε τις ευκαιρίες, αλλά μετά τις αλλαγές που έκανε ο προπονητής του Πηλέα η ομάδα μεταμορφώθηκε και είναι ενδεικτικό ότι χρειάστηκαν μόλις 9 λεπτά για τους ποδοσφαιριστές του Στέργιου Σιαμέτη, προκειμένου να γυρίσουν το παιχνίδι και να πάρουν ένα “τρίποντο” που πιθανόν να φανεί πολύτιμο στην εξέλιξη του πρωταθλήματος…

Ο προπονητής του Ηρακλή, Δημήτρης Κόφφας έμεινε στις πολλές χαμένες ευκαιρίες για την ομάδα του, αλλά και στην απουσία του έμπειρου τερματοφύλακα Κεφαλά, λόγω τιμωρίας, που έπαιξε το δικό της ρόλο στην διαμόρφωση του σκορ. Όλα τα γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο.
Αναλυτικότερα, στο 13′ γκολ από πλασέ του Θάνου, ακυρώθηκε ως οφσάιντ, σε μία φάση για την οποία οι γηπεδούχοι ήταν κατηγορηματικοί πως πρόκειται για καθαρό γκολ και στο 28′ οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι σε σουτ του Νούσια, μέσα από την περιοχή.
Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 55′ με σουτ του Πετρόπουλου έξω από την περιοχή, για να έχουμε στη συνέχεια το εκπληκτικό 9λεπτό του Πηλέα, όταν αρχικά στο 71′ ο Δημόπουλος με κεφαλιά μετά από σέντρα του Σιαμέτη ισοφάρισε σε 1-1, στη συνέχεια (75′) τον Ευθυμιάδη με πλασέ μέσα από την περιοχή να κάνει το 2-1, αξιοποιώντας κεφαλιά- πάσα του Δημόπουλου και στο 79′ ακριβώς με τον ίδιο τρόπο και τους ίδιους πρωταγωνιστές, να διαμορφώνεται το τελικό 3-1.
ΠΗΛΕΑΣ: Πρωτούλης, Χιούσι, Καναράς, Αντζούρης (46′ Μπραχιμάι), Φώτου, Παπαπορφυρίου (67′ Ευθυμιάδης), Σιαμέτης (83′ Μπάντης), Βαΐτσης, Δημόπουλος, Θάνος (67′ Καζάκης), Τσελεπίδης
ΗΡΑΚΛΗΣ: Νταής, Μάρκος, Στρούγκης (73′ Καρπαθάκης), Σπυρόπουλος, Δαμάσκος, Μπέσας, Ασλάνογλου, Γκάγκας, Νούσιας, (68′ Μακρή), Πετρόπουλος (75′ Νινιζόπουλος), Πάντσιος