Α’ ΕΠΣΘ: Το φιλμ της 10ης αγωνιστικής (+ Βαθμολογία)

Ολοκληρώθηκε και η 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α΄ τοπικής κατηγορίας, σε μια αγωνιστική ημέρα που δεν είχε κανένα ισόπαλο αποτέλεσμα κι αν και υπήρξαν νικητές στα ντέρμπι των ουραγών, δεν υπήρξαν ουσιαστικές αλλαγές στη διαβάθμιση του βαθμολογικού πίνακα. Πιάνοντας τα πράγματα από την αρχή…

βλέπουμε ότι στην κορυφή της βαθμολογίας ο Θησέας συνεχίζει την προέλασή του, δείχνοντας ότι δεν έχει αντίπαλο,  καθώς στην τελευταία αναμέτρηση επικράτησε με ανατροπή στο σκορ κι εν τέλει μ’ εμφατικό τρόπο επί του Πυράσου με σκορ 5-2,  σε παιχνίδι που έγινε στο Βοηθητικό του ΕΑΚ.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο το δεύτερο 45λεπτο ανήκει ολοκληρωτικά στους ποδοσφαιριστές του Κ. Παπαστεργίου. Πλέον η ομάδα της Αγριάς έχει αποσπαστεί έξι βαθμούς από τον δεύτερο της βαθμολογίας, Πρωτεσίλάο, ο οποίος το απόγευμα του Σαββάτου πέτυχε σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί του Αίαντα Σούρπης με 3-2, με το γκολ της νίκης να έρχεται στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Στην τρίτη θέση ακολουθεί ο Διαγόρας που συνεχίζει απτόητος να κάνει τη δουλειά του, έχοντας σημαντικό σερί νικών και καθαρίζοντας το παιχνίδι με την Αγία Παρασκευή εύκολα και γρήγορα, με τελικό σκορ 3-0 και με τρόπο που αρμόζει σε ομάδες που κάνουν πρωταθλητισμό.

Η Σκιάθος υποχώρησε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, καθώς γνώρισε μία δίκαιη ήττα από την Ακρόπολη με 1-0,  στην αναμέτρηση που έγινε το πρωί της Κυριακής στο Σέσκλο.  Ωστόσο, είναι μεγάλο το ηθικό πλεονέκτημα για την ομάδα της Σκιάθου που πέρασε πολύ μεγάλη ταλαιπωρία, λόγω καιρικών συνθηκών και θαλασσοταραχής, αλλά παρόλα αυτά κατάφερε να παραταχθεί στο παιχνίδι. Για την ομάδα της Ακρόπολης ήταν μία πολύ καλή εμφάνιση και το 1-0 σίγουρα δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα, καθώς η ομάδα του Γιάννη Ακτσιαλή είχε ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα.

Ο Σαρακηνός πέρασε το εμπόδιο του Μαγνησιακού, στην αναμέτρηση που έγινε στο “Κιούπι”, επικρατώντας μ’ ένα καθαρό σκορ 3-0 και μεγάλο “εκτελεστή” τον Κοντοβά, που σκόραρε δύο διαδοχικά τέρματα με απευθείας εκτελέσεις φάουλ!

Η ομάδα του Βασίλη Πανόπουλου αν και είχε πολύ καλή εμφάνιση μεσοβδόμαδα, στο παιχνίδι Κυπέλλου με τον Ρήγα Φεραίο,  στην αναμέτρηση με τον Σαρακηνό δεν κατάφερε κάτι θετικό.

Ολοκληρώνοντας, πρέπει να κάνουμε ιδιαίτερη αναφορά στα παιχνίδια που έγιναν σ’ αυτή την αγωνιστική και ήταν μεταξύ των ομάδων που βρισκόταν στις τέσσερις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα, εκεί όπου ο Πηλέας μ’ ένα εκπληκτικό 9λεπτο, στο οποίο σκόραρε τρεις φορές, έκανε πλήρη ανατροπή στο σκορ και τελικά υπέταξε με 3-1 τον Ηρακλή,  που  είχε τις  ευκαιρίες τις οποίες όμως δεν μπόρεσε να τις μετατρέψει σε γκολ.

Τέλος, ο Παγασητικός κατάφερε να πάρει ένα πολύ σημαντικό εκτός έδρας “τρίποντο”, στις καθυστερήσεις του αγώνα, νικώντας με 2-1 τον Άνθιμο Γαζή.  Ωστόσο, ακόμη ένας πολύ σοβαρός τραυματισμός ποδοσφαιριστή της ομάδας των Αλυκών, ήταν το γεγονός που επισκίασε το νικηφόρο αποτέλεσμα, που μπορεί να φανεί πολύτιμο στην εξέλιξη του πρωταθλήματος…

3

*Σαρακηνός και Ηρακλής Β. ξεκίνησαν με -2 βαθμούς, λόγω τιμωριών που έχουν από το προηγούμενο πρωτάθλημα.