Χωρίς να δυσκολευτεί ο Σαρακηνός, επιβλήθηκε 0-2 του Ηρακλή

Ένα ημίχρονο άντεξε ο Ηρακλής στην πίεση του Σαρακηνού, ο οποίος ήταν καταιγιστικός στο δεύτερο μέρος ώσπου να σκοράρει και κατάφερε να πάρει δίκαια τη νίκη με 0-2 στην αναμέτρηση που έγινε στο Βασδέκειο, καθώς συνολικά ήταν πολύ καλύτερους των γηπεδούχων.  Εξαιρετικός στην απόδοση του ο τερματοφύλακας του Ηρακλή, Κεφαλάς, ο οποίος αποσόβησε τουλάχιστον ακόμη δύο γκολ, ενεργώντας θετικά σε  αντίστοιχες περιπτώσεις τετ α τετ…

Ο εξαιρετικά κακός αγωνιστικός χώρος σίγουρα έπαιξε το δικό του ρόλο στο να κρατηθεί χαμηλά το σκορ, καθώς οι ποδοσφαιριστές δυσκολεύονταν να κάνουν ακόμη και κοντρόλ της μπάλας.

Σε ότι έχει να κάνει με την εξέλιξη του σκορ το 0-1 έγινε στο 59’ μετά από ατομική ενέργεια και διαγώνιο πλασέ μέσα από την περιοχή, του Γιάννη Κοντοβά (φωτό).

Στο αμέσως προηγούμενο λεπτό (58′) σημιειώθηκε γκολ από τον Τσαρδακά, με σουτ μέσα από την περιοχή, το οποίο όμως δεν μέτρησε καθώς ο διαιτητής θεώρησε ότι υπήρξε στην αρχή της φάσης επιθετικό φάουλ, ενώ σε άλλη εξαιρετική φάση στο 56′ οι παίκτες του Ηρακλή έδιωξαν τη μπάλα πάνω από τη γραμμή.

Στο 75’ εκπληκτική απόκρουση του Κεφαλά μέσα στη μικρή περιοχή  σε τετ α τετ  του Τσιουρή, όμως ο υψηλόσωμος επιθετικός του Σαρακηνού πήρε την “εκδίκησή” του στο 85’, όταν από αριστερά έκανε ατομική προσπάθεια κι αν και  δυσκολεύτηκε αρκετά με το κοντρόλ της μπάλας, λόγω του αγωνιστικού χώρου, τελικά κατάφερε να πλασάρει εύστοχα, εξασφαλίζοντας τη νίκη για την ομάδα του, με το τελικό 0-2

ΗΡΑΚΛΗΣ: Κεφαλάς, Μάρκος, Στρούγκης, Μακρής, Σπυρόπουλος, Μπέσσας, Ασλάνογλου, Δαμάσκος (80’ Καρπαθάκης), Γκάγκας, Πετρόπουλος, Τανός

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ: Γράντας, Ντούρο, Ρέλλος (87’ Μελίσσης), Ρακής, Τσαρδακάς, Καλαμάτας, Θάνος (81’ Δ. Γκάμπας), Κοντοβάς, Τσουρής, Χ. Γκάμπας(81’ Αγερώτης), Ντίτσιος (75’ Μαστακούλης)