Επική ανατροπή με δέκα και ο Ολυμπιακός Β. στα πλέι οφ

Έκανε τα εύκολα δύσκολα, τα δύσκολα δυσκολότερα, όμως στο τέλος κατάφερε να πανηγυρίσει μία σπουδαία νίκη που τον έφερε και μαθηματικά στα πλέι οφ του πρωταθλήματος, ενώ στο τελευταίο παιχνίδι με την Αναγέννηση έχει την ευκαιρία να πάρει και προίκα ενός βαθμού. Ο κακός Ολυμπιακός του πρώτου ημιχρόνου, έδωσε τη θέση του στον παθιασμένο Ολυμπιακό του τελευταίου 20λέπτου πετυχαίνοντας μία επική, όπως εξελίχθηκε, ανατροπή κόντρα στον πολύ καλό Εθνικό Σερρών. Στο 7ο λεπτό ο Εθνικός προηγήθηκε με τον Τασουλή, ο Ολυμπιακός απάντησε στο 69’ με τον Διαμαντόπουλο ενώ το τελικό 1-2 διαμόρφωσε ο Μπεριάν στο 78’.

Ο Τσιλούλης τιμώρησε τον μουδιασμένο Ολυμπιακό

Με το ίδιο κακό πρόσωπο που παρουσίασε στο ΕΑΚ κόντρα στον Φωκικό, εμφανίστηκε ο Ολυμπιακός Βόλου στο πρώτο ημίχρονο στις Σέρρες με αντίπαλο τον Εθνικό. Οι «Σερραίοι» κατάφεραν να αιφνιδιάσουν την ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου με γκολ του Τσιλούλη μόλις στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης. Συγκεκριμένα, ο Ελευθεριάδης έκανε την παράλληλη σέντρα από τα αριστερά, ο Ρίζος έδιωξε προσωρινά, όμως η μπάλα έφτασε στον Τσιλούλη που σούταρε δυνατά μέσα από την περιοχή κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του. Οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν να αντιδράσουν όμως οι γραμμές ήταν ασύνδετες μεταξύ τους δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να απειλούν με αντεπιθέσεις. Στο 13’ ο Κρεββατάς λίγο έλειψε να διπλασιάσει τα τέρματα για τον Εθνικό όταν το σουτ που επιχείρησε ανάγκασε τον Ρίζο σε δύσκολη απόκρουση.

Χρειάστηκε να περάσουν 26 λεπτά για να καταγραφεί η πρώτη καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Σκοπελίτης, που προτιμήθηκε του Νικολιά στο βασικό σχήμα, έκανε την επέλαση από τα αριστερά, την κατάλληλη στιγμή γύρισε στον Μπαλντοβαλίεφ, όμως ο Σκοπιανός δεν έπιασε το σουτ όπως θα ήθελε με αποτέλεσμα να φτάσει αδύναμα στον τερματοφύλακα των γηπεδούχων. Πέντε λεπτά αργότερα ο Θέος απείλησε και πάλι την εστία του Γούπου, με το σουτ του μέσου των ερυθρολεύκων να καταλήγει άουτ.

Το δοκάρι τον κράτησε στο παιχνίδι

Κι ενώ ο Ολυμπιακός Β. είχε βρει ρυθμό και προσπαθούσε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια, ο Εθνικός Σερρών έχασε την μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του με τους φιλοξενούμενους να σώζει το οριζόντιο δοκάρι στο σουτ που επιχείρησε ο Μπλέντι από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Στο 41’ ήταν σειρά του Ολυμπιακού να απειλήσει και πάλι με σουτ, αυτή τη φορά από τον Ζέρη, χωρίς όμως η μπάλα να βρίσκει στόχο. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Εθνικός με τον δραστήριο Μπλέντι έβαλε δύσκολα στον Ρίζο καθώς το βολέ που εξαπέλυσε λίγο έξω από την περιοχή είχε πορεία προς την εστία πριν επέμβει ο πορτιέρο των φιλοξενούμενων. Το κόρνερ πέρασε ανεκμετάλλευτο για τους γηπεδούχους πριν ο κ. Γιαννουλάκης σφυρίξει το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Επικίνδυνο για καρδιακούς το 2ο ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο στις Σέρρες δεν ήταν για καρδιακούς καθώς στο 56’ ο Ολυμπιακός Βόλου έκανε τα δύσκολα ακόμη δυσκολότερα. Συγκεκριμένα έντεκα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου σαρανταπενταλέπτου η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου έμεινε με δέκα παίκτες μετά το τραγικό διπλό λάθος του Τριανταφυλλάκου, ο οποίος δέχθηκε δίκαια τη 2η κίτρινη κάρτα από τον κ. Γιαννουλάκη. Σαν να μην έφτανε αυτό τρία λεπτά αργότερα ο δραστήριος Σκοπελίτης τραυματίστηκε, δίνοντας στη θέση του στον Διαμαντόπουλο που έμελε να αποτελέσει και τη χρυσή αλλαγή για τον Ολυμπιακό.

Ξύπνησε στο 68’ ισοφάρισε στο 69’

Ο Ολυμπιακός Βόλου παίζοντας με δέκα παίκτες και με την αναγκαστική αλλαγή του Μπάρμπα χρειάστηκε ένα δεκάλεπτο για να βρει τα πατήματά του και να βρει τον προσανατολισμό του στον αγωνιστικό χώρο. Έτσι στο 68’ η κεφαλιά του Μακρυδημήτρη προειδοποίησε τους γηπεδούχους και ένα λεπτό αργότερα ο Διαμαντόπουλος έφερε το παιχνίδι στα ίσια με καρφωτή κεφαλιά μετά την εκτέλεση κόρνερ του Μπουτζίκου.

Καλύτερος με δέκα και ανατροπή

Η ισοφάριση έδωσε την ψυχολογία στους παίκτες του Ολυμπιακού που παρά το γεγονός πως αγωνίζονταν με αριθμητικό μειονέκτημα ζήτησαν το νικητήριο γκολ με περισσότερο πάθος από τους γηπεδούχους. Στο 76’ ο Μπεριάν απείλησε με μακρινό σουτ την εστία του Γούπου με την μπάλα να καταλήγει άουτ, όμως δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης δεν έχασε την ευκαιρία που του πρόσφερε ο Διαμαντόπουλος και από θέση μέσα αριστερά πλάσαρε σωστά, κάνοντας την επική ανατροπή για την ομάδα του. Τα υπόλοιπα λεπτά μέχρι τη λήξη κύλησαν χωρίς φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, με το τελικό σφύριγμα του κ. Γιαννουλάκη να βρίσκει τους ερυθρόλευκους μία αγκαλιά.

Το φιλμ του αγώνα

1ο ημίχρονο:

7΄ Γκολ για τον Εθνικό Σερρών. Ο Ελευθεριάδης έκανε την παράλληλη σέντρα από τα αριστερά, ο Ρίζος έδιωξε προσωρινά, όμως η μπάλα έφτασε στον Τσιλούλη που σούταρε δυνατά μέσα από την περιοχή και άνοιξε το σκορ

13′ Ο Κρεββατάς έπιασε δυνατό σουτ με τον Ρίζο να πέφτει στην αριστερή του γωνία και να στέλνει την μπάλα κόρνερ που πέρασε ανεκμετάλλευτο για τους γηπεδούχους

16′ Κίτρινη στον Τριανταφυλλάκο

26′ Ο Σκοπελίτης βρήκε σε θέση βολής τον Μπαλντοβαλίεφ μέσα στην περιοχή των γηπεδούχων όμως το σουτ του Σκοπιανού δεν βρήκε στόχο

31’ Σουτ του Θέου από καλή θέση, η μπάλα πέρασε άουτ

33′ Ο Μπλέντι εξαπέλυσε κεραυνό έξω από τη μεγάλη περιοχή των φιλοξενούμενων με την μπάλα να σταματά στη συμβολή της οριζόντιας και της δεξιάς κάθετης δοκού της εστίας του Ρίζου

41′ Το σουτ του Ζέρη πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Γούπου

45′ Ο Μπλέντι κινήθηκε από τα αριστερά σούταρε δυνατά, με τον Ρίζο να αποκροούει με διπλή προσπάθεια σε κόρνερ

45+1′ Τέλος του ημιχρόνου

2ο ημίχρονο

54’ Κίτρινη στον Τσιλούλη

56′ Κόκκινη κάρτα. Ο Τριανταφυλλάκος κράτησε τον αντίπαλο και δέχθηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα

59’ Αναγκαστική αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Στη θέση του τραυματία Σκοπελίτη, ο Διαμαντόπουλος

68’ Κεφαλιά του Μακρυδημήτρη διώχνει σε κόρνερ ο Γούπος

69’ Γκολ για τον Ολυμπιακού Βόλου. Ο Διαμαντόπουλος με καρφωτή κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπουτζίκου φέρνει το παιχνίδι στα ίσια.

72’ Κίτρινη στον Μπλέντι

76′ Μακρινό σουτ του Μπεριάν, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ

78′ Γκολ για τον Ολυμπιακό. Ο Διαμαντόπουλος σέρβιρε ωραία στον Μπεριάν ο οποίος αφού πλησίασε στην αντίπαλη εστία σούταρε εύστοχα, βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του

90’ + 2’ Κόκκινη κάρτα στον Μπλέντι του Εθνικού Σερρών (2η κίτρινη)

90’ + 2’ Κίτρινη στον Μπαλντοβαλίεφ

90′ + 3′ Τέλος του αγώνα

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΕΡΡΩΝ (Α.Αλεξίου): Γούπος, Σαββίδης, Δέντσας, Κορνελάτος (70΄ Παναγιωτίδης), Δούμτσιος (73’ Κρουσταλλέλης), Τσιλούλης, Μπλέντι, Αγγελίδης, Ελευθεριάδης, Κοντσίδης, Κρεββατάς

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Δ.Ελευθερόπουλος): Ρίζος, Μπαλντοβαλίεφ, Μπεριάν (82’ Καρράς), Ζέρης, Μπουτζίκος, Μπάρμπας (65’ Μακρυδημήτρης), Ρόκας, Σκοπελίτης (59’ Διαμαντόπουλος), Ιντζίδης, Θέος, Τριανταφυλλάκος

Σκόρερς: 7’ Τσιλούλης, 69’ Διαμαντόπουλος

Κίτρινες: 16′ Τριανταφυλλάκος, 54’ Τσιλούλης, 72’ Μπλέντι, 78’ Ελευθεριάδης, 92’ Μπαλντοβαλίεφ

Κόκκινες: 56’ Τριανταφυλλάκος (2η κιτρ.), Μπλέντι (2η κιτρ.)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιαννουλάκης (Χανίων)

ΒΟΗΘΟΙ: Καλφάκης (Χανίων), Βάντσης (Δράμας)

4ος: Καραντώνης(Ημαθίας)