Τα αποτελέσματα των προκριματικών του Μουντιάλ

Δεν συνάντησε ιδιαίτερη αντίσταση από την Ουγγαρία το βράδυ του Σαββάτου (25/3) η Πορτογαλία, η οποία κέρδισε με 3-0 και βρίσκεται έτσι σταθερά στο -3 από την πρωτοπόρο Ελβετία στον 2ο προκριματικό όμιλο του Μουντιάλ.

Οι παίκτες του Φερνάντο Σάντος πήραν το προβάδισμα στο 32′ με τον Αντρέ Σίλβα και τέσσερα λεπτά μετά ο σκόρερ έγινε δημιουργός για το 2-0 από τον Κριστιάνο Ρονάλντο. Ο αρχηγός των Πορτογάλων ήταν εκείνος που διαμόρφωσε στο 65′ το τελικό 3-0 φτάνοντας έτσι και τα 70 γκολ με το εθνόσημο. Βελτίωσε έτσι το δικό του ρεκόρ, αφού είναι ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της εθνικής του ομάδας.
Νίκη και για το άλλο φαβορί της βραδιάς με τους Γάλλους να περνούν άνετα από το Λουξεμβούργο με 3-1. Ο Ζιρού στο 28′ άνοιξε το σκορ και έξι λεπτά μετά ο Γιόακιμ ισοφάρισε με πέναλτι. Ωστόσο, στο 37′ ο Γκριεζμάν με πέναλτι έκανε το 1-2 και στο 77′ ο Ζιρού σκόραρε ξανά για το τελικό 1-3 με τους Γάλλους να πρωπορεύονται έτσι στον 1ο όμιλο διατηρώντας το +3 από τη Σουηδία.
Στον ίδιο όμιλο η Ολλανδία αυτοκτόνησε στη Βουλγαρία και θέτει σε κίνδυνο την πρόκρισή της για δεύτερη σερί μεγάλη διοργάνωση. Οι «οράνιε» ηττήθηκαν 2-0 στη Σόφια με τον Ντελέφ να πετυχαίνει νωρίς και τα δύο γκολ του ματς.
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Ρουί Πατρίσιο, Σέντρικ Σοάρες, Πέπε, Ζοζέ Φόντε, Ραφαέλ Γκερέιρο, Ουίλιαμ Καρβάλιο, Αντρέ Γκόμες (86′ Πίτσι), Κουαρέσμα, Ζοάο Μάριο (83′ Μουτίνιο), Κριστιάνο Ρονάλντο, Αντρέ Σίλβα (67′ Μπερνάρντο Σίλβα).
ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Γκουλάσι, Λανγκ (46′ Λόβρεντσιτς), Πάουλο Βινίσιους, Κάνταρ, Κόρχουτ, Νάγκι, Γκιούρκσο (69′ Καλμάρ), Γκέρα (86′ Πίντερ), Μπέσε, Τζούτζακ, Σάλαϊ.