Εξάσφαιρη ΝΙΚΗ σκόρπισε το Βελούχι

Εντυπωσιακή εμφάνιση που συνοδεύτηκε με έξι γκολ, δύο δοκάρια και πολλές χαμένες ευκαιρίες, πραγματοποίησε η Νίκη Βόλου κόντρα στο Βελούχι με το τελικό 6-0 να μοιάζει φτωχό σε σχέση με την εικόνα του αγώνα.

Το συγκρότημα των Ξηροφώτου – Μπούις ήταν καταιγιστικό στο πρώτο μέρος, έπνιξε τον αντίπαλο και σφυροκοπώντας ακατάπαυστα την εστία του προηγήθηκε με 3-0 χάρη σε τέρματα των Τζιώρα (6′), Ιορδανίδη (14′) και Γιάκοβλεφ (41′). Στο ίδιο διάστημα οι γηπεδούχοι είχαν πολλές κλασικές ευκαιρίες και δοκάρι με τον Γιάκοβλεφ στο 31′. Στο 2ο μέρος η Νίκη Βόλου μπήκε το ίδιο ορεξάτη στον αγωνιστικό χώρο και στο 55′ το σκορ έγινε 4-0 με σκόρερ και πάλι τον Τζιώρα. Δέκα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Ιορδανίδη να κάνει το 5-0 ενώ το τελικό 6-0 διαμόρφωσε ο Γαρυφαλλόπουλος στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Φουλ επίθεση από Ξηροφώτο – Μπούις

Φουλ επιθετικό σχήμα επέλεξε το τεχνικό δίδυμο της Νίκης απέναντι στο Βελούχι. Ο Θεολόγης υπερασπίστηκε τα γκολπόστ, Δημολιός, Μωυσίδης, Καρτσαμπάς και Γενιτσαρίδης αποτέλεσαν την αμυντική γραμμή, στον άξονα Μέτσε και Ντόλγκι σε ρόλο ανασταλτικών μέσων με τον Ουκρανό να παίρνει πολλές επιθετικές πρωτοβουλίες, τη δεξιά πτέρυγα της επίθεσης κάλυψε ο Γιάκοβλεφ και την αριστερή ο Μπάιριτς, σε ρόλο δημιουργικού μέσου ο Ιορδανίδης και ο Τζιώρας στην κορυφή της επίθεσης.

Καταιγιστική η Νίκη στο πρώτο μέρος

Καταιγιστική ήταν η Νίκη στο 1ο ημίχρονο του αγώνα, δημιουργώντας συνεχώς επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά στην εστία των φιλοξενούμενων. Το 3-0 του πρώτου μέρους φαντάζει μικρό σκορ σε σχέση με τις ευκαιρίες που δημιούργησε το συγκρότημα των Ξηροφώτου – Μπούις και θα μπορούσε να είχε πετύχει τουλάχιστον άλλα τόσα αν ο Ρεσίτης δεν έλεγε «όχι» σε πολλές περιπτώσεις στους παίκτες της Νίκης.

Οι φάσεις του 1ου ημιχρόνου:

1′ Σέντρα του Δημολιού από τα αριστερά, ο Τζιώρας θα στρώσει στον Ιορδανίδη, το σουτ του οποίου από το ύψος της μικρής περιοχής θα περάσει ψηλά άουτ

2′ Επέλαση του Γιάκοβλεφ από τα δεξιά, από πλάγια θέση θα σουτάρει με τον Ρεσίτη να αποσοβεί το 1-0

6′ 1-0 για τη Νίκη Βόλου. Όμορφος συνδυασμός Ιορδανίδη – Γενιτσαρίδη, σέντρα του τελευταίου στην καρδιά της άμυνας των φιλοξενούμενων, με κεφαλιά ο Τζιώρας ανοίγει το σκορ για τη Νίκη Βολου

14′ 2-0 για τη Νίκη Βόλου. 14′ Ο Γιάκοβλεφ έβγαλε στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμενων τον Τζιώρα, αυτός πάσαρε στον αμαρκάριστο Ιορδανίδη, ο οποίος με πλασέ έγραψε το 2-0 για τη Νίκη

19′ Τετ α τετ του Γιάκοβλεφ, σώζει από 3ο γκολ το Βελούχι ο Ρεσίτης

21′ Ακόμη μία επέλαση του Γιάκοβλεφ από τα δεξιά, το δυνατό σουτ που επιχείρησε θα κοντράρει σε πόδι αμυνόμενου και θα καταλήξει σε κόρνερ που πέρασε ανεκμετάλλευτο για τη Νίκη

23′ Σέντρα του Ιορδανίδη από τα αριστερά, κεφαλιά του Τζιώρα, απέκρουσε ο Ρεσίτης

27′ Αδύναμο “ψαλιδάκι” από τον Γιαουπλάρι, δεν δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει ο Θεολόγης

31′ Δοκάρι για τη Νίκη Βόλου. Ο Ιορδανίδης κάθετα στον Γιάκοβλεφ, το σουτ του Ουκρανού μέσα από την περιοχή των φιλοξενούμενων σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Ρεσίτη

33′ Ο Ντόλγκι θα στρώσει στον Μπάιριτς, ο Κροάτης θα αποφύγει έναν αμυντικό και θα σουτάρει προς την εστία με τον Ρεσίτη να σώζει ακόμη μία φορά διώχνοντας σε κόρνερ

36′ Στο κόρνερ των φιλοξενούμενων την κεφαλιά θα πάρει Μπακαλίδης, με τον Μωυσίδη να διώχνει πριν η μπάλα καταλήξει στο βάθος της εστίας της ομάδας του

37′ Γύρισμα του Μπάιριτς από τα αριστερά, στην κίνηση θα επιχειρήσει σουτ ο Τζιώρας, όμως δεν θα πιάσει γεμάτα την μπάλα με αποτέλεσμα να καταλήξει στην αγκαλιά του Ρεσίτη

40′ Γιάκοβλεφ κάθετα στον Ιορδανίδη, αυτός θα γυρίσει παράλληλα με τον Ρεσίτη να διώχνει σωτήρια πριν η μπάλα φτάσει στον Τζιώρα

41′ Σουτ του Κακκάβα, μπλοκάρει ο Θεολόγης

41′ 3-0 για τη Νίκη Βόλου. Ο Τζιώρας “σέρβιρε” από τα αριστερά, στην καρδιά της άμυνας ο Γιάκοβλεφ κοντρόλαρε και εκτέλεσε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, γράφοντας το 3-0 για τη Νίκη

Στο ρελαντί 6-0

Η Νίκη Βόλου συνέχισε στον ίδιο ρυθμό στο πρώτο μισό της επανάληψης, μέχρι να ολοκληρωθούν οι αλλαγές καθώς μετά ο ρυθμός έπεσε, σημείωσαν στο ρελαντί ακόμη τρία τέρματα, γράφοντας το τελικό 6-0, ένα σκορ που ήρθε στο ρελαντί.

Οι φάσεις του 2ου ημιχρόνου

47′ Ο Γιάκοβλεφ θα κάνει τη σέντρα από τα δεξιά, ο Τζιώρας με κεφαλιά θα υποχρεώσει στην απόκρουση του αγώνα τον Ρεσίτη που θα κρατήσει το 3-0

55′ 4-0 για τη Νίκη Βόλου. Ο Τζιώρας μπήκε στην περιοχή, φτάνοντας στη γραμμή του άουτ κι έχοντας χάσει την ισορροπία του, με πλασέ έκανε το 4-0

58′ Δοκάρι για τη Νίκη Βόλου. Στο δοκάρι σταμάτησε η μπάλα στο δυνατό σουτ του Ντόλγκι, λίγα μέτρα έξω από την περιοχή των φιλοξενούμενων

65′ 5-0 για τη Νίκη Βόλου. Ο Δημολιός εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, με τον Ιορδανίδη να πιάνει την γυριστή κεφαλιά από το πρώτο δοκάρι, γράφοντας το 5-0 για την ομάδα του

70′ Λίγο πάνω από το αριστερό “Γ” της εστίας του Σερέτη η μπάλα στην απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντόλγκι

85′ Σουτ του Δημολιού, άουτ η μπάλα

91′ 6-0 για τη Νίκη Βόλου. Ο Δημολιός έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, με καρφωτή κεφαλιά ο Γαρυφαλλόπουλος θα γράψει το 6-0

93′ Τέλος του αγώνα

Κίτρινες: Αθανασόπουλος (89′)

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Νίκη Βόλου: Θεολόγης, Γενιτσαρίδης (67′ Λάιος), Δημολιός, Μωυσίδης, Καρτσαμπάς, Γιάκοβλεφ, Μέτσε, Ντόλγκι, Ιορδανίδης (71′ Ματθαίου), Μπάιριτς (53′ Γαρυφαλλόπουλος), Τζιώρας (59′ Βουρδάκης)

ΑΠΟΚ Βελούχι: Ρεσίτης, Κόλιας, Παχής (67′ Σερπάνος), Σιάτρας (44′ Αθανασόπουλος), Γιαουπλάρι (34′ Λάππας Ν.), Ζαραβέλης (61′ Σκοπέτος), Λάππας Γ., Κατσαδούρος, Μπακαλίδης, Κακκαβάς, Χαλλής