Μόνη πρώτη μετά τη …Νίκη επί του Απόλλωνα Καρδίτσας (photos)

Αήττητες συνεχίζουν οι γυναίκες της Νίκης στο πρωτάθλημα της ΕΣΚΑΘ. Τελευταίο θύμα τους ο Απόλλων Καρδίτσας που ήρθε στο Βόλο χωρίς να έχει γνωρίσει την ήττα στα προηγούμενα παιχνίδια. Η ομάδα του Γιάννη Στεργιόπουλου χωρίς να δυσκολευτεί πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 56-33 και στρογγυλοκάθησε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Η Νίκη έχοντας για ακόμη μία φορά πρωταγωνίστριες τις αδερφές Γιαννοπούλου, με την Δήμητρα να πετυχαίνει 18 πόντους και την Αλεξάνδρα 17, επιβλήθηκε από το πρώτο δεκάλεπτο του αντιπάλου της και δεν έχασε τον έλεγχο σε κανένα σημείο της αναμέτρησης. Άξια συμπαραστάτρια στην επίθεση η Κωστούλα που βομβάρδισε το αντίπαλο καλάθι με τέσσερα τρίποντα πετυχαίνοντας συνολικά 14 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά πλησίασε και τους τριάντα πόντους, όμως ένας μικροτραυματισμός που κράτησε εκτός την Δ. Γιαννοπούλου στο τελευταία λεπτά και η απόσυρση για λόγους ξεκούρασης της Α. Γιαννοπούλου, επέτρεψε στον Απόλλωνα να μαζέψει τη διαφορά στους 23 πόντους.

Η κυανόλευκες με αυτή τους τη νίκη πήραν προβάδισμα για την πρωτιά του ομίλου και ταυτόχρονα με τη διαφορά των 23 πόντων απέκτησαν σημαντικό πλεονέκτημα έναντι των κοριτσιών του Απόλλωνα, καθώς με την εικόνα των ομάδων στον πρώτο γύρο, η κορυφή θα παιχθεί ανάμεσα στα δύο συγκροτήματα.

Τα δεκάλεπτα: 15-10, 29-17, 45-24, 56-33

Nίκη Βόλου (Ι. Στεργιόπουλος): Ματθαιακάκη, Γεροκώστα, Μιχαηλίδου, Α. Γιαννοπούλου 17, Δ. Γιαννοπούλου 18,  Μυριτζή 1, Μπράχου 8, Κωστούλα 14 (4),  Στρίγκου, Παρασχάκη 2, Χαβαλέ, Μουρδοκούτα.

Απόλλων Καρδίτσας (Κ. Ναούμ): Αζμανίδου 15 (1), Τσιριμώκου, Γκρέμου, Μαχαίρα 1, Κωστοπούλου 1, Λούντζη 2, Χαρίση, Τσιαμούρα, Μερισιώτη 11