MotoGP: Θρίαμβος Rossi στην πρεμιέρα

Συγκλονιστικό σε εξέλιξη ήταν το πρώτο MotoGP του 2015 που έλαβε χώρα στο Κατάρ και την φωτισμένη από προβολείς πίστα του Losail.

Ο Valentino Rossi ήταν ο μεγάλος θριαμβευτής της πρεμιέρας, σημειώνοντας την 69η νίκη της καριέρας του στην κορυφαία κατηγορία των δύο τροχών. Παρότι εκκίνησε μόλις όγδοος, χρειάστηκε μόνο επτά γύρους για να μπει στη μάχη της κορυφής, με συμπρωταγωνιστές τον teammate του στη Yamaha, Jorge Lorenzo, καθώς και τους οδηγούς της Ducati, Andrea Dovizioso και Andrea Iannone.

Μετά από μερικές εντυπωσιακές χορογραφίες αυτής της τετράδας, οι Rossi και Dovizioso ξεχώρισαν, ξεκινώντας μία εντυπωσιακή μονομαχία που κράτησε μέχρι το πέσιμο της καρό σημαίας! Η τελική διαφορά υπέρ του «Γιατρού» ήταν στα μόλις 174 χιλιοστά του δευτερολέπτου!

Με την εργοστασιακή ομάδα της Ducati μετά από χρόνια άκρως ανταγωνιστική, η πρεμιέρα του 2015 είχε βάθρο μόνο από Ιταλούς αναβάτες!

Ο παγκόσμιος πρωταθλητής, Marc Marquez, περιορίστηκε στην πέμπτη θέση, μπροστά από τον teammate του στη Honda, Dani Pedrosa. Ο έμπειρος Ισπανός σόκαρε με τις δηλώσεις του μετά το τέλος του αγώνα, καθώς αποκάλυψε πως έχει σοβαρό πρόβλημα με τον ώμο του, για το οποίο ακόμα δεν έχει βρει λύση!