Λύτρωση με Μέτσε για τη Νίκη στο Βελεστίνο

Η Νίκη με γκολ του Μέτσε στο 59’ κέρδισε με 0-1 τον Ρήγα Φεραίο στο Βελεστίνο ανταποδίδοντας με τον ίδιο τρόπο την ήττα στο Πανθεσσαλικό, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Η Νίκη ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα του αγώνα και δίκαια κατέκτησε τους τρεις βαθμούς που την έφεραν έναν μόλις βαθμό κάτω από τον δεύτερο Γ.Σ. Αλμυρού ενώ αντίθετα οι γηπεδούχοι μπήκαν σε περιπέτειες καθώς βυθίστηκαν ακόμη περισσότερο στον βαθμολογικό πίνακα.

Πως παρατάχθηκαν οι δύο ομάδες

Χωρίς εκπλήξεις το σχήμα που επέλεξε το τεχνικό δίδυμο της Νίκης, με τον Θεολόγη να παίρνει θέση κάτω από τα δοκάρια, τους Γενιτσαρίδη, Δημολιό στα δύο άκρα της άμυνας και τους Καρτσαμπά και Βέργο στο κέντρο της, Μέτσε και Ντόλγκι στον άξονα, Γαρυφαλλόπουλο και Μπάιριτς στις δύο πτέρυγες της επίθεσης, τον Ιορδανίδη σε ρόλο επιτελικού χαφ και τον Τζιώρα στην κορυφή της επίθεσης.

Η προπονητική τριπλέτα του Ρήγα τοποθέτησε τον Παπαγιάννη στην εστία, Χατζηαθανασίου, Γκάγκας, Καρλιάμπας και Σπαθής αποτέλεσαν την αμυντική γραμμή του, Χατζησταμάτης και Αλεξίου σε ρόλο ανασταλτικών μέσων, Τσελεπής και Γεωργατζής στις δύο πτέρυγες της επίθεσης, Νασιακόπουλος σε ρόλο οργανωτή και ο Τζοβάρας μοναδική επιθετική αιχμή

Κατοχή χωρίς ευκαιρίες για τη Νίκη στο πρώτο μέρος

Κυρίαρχη ήταν στο πρώτο ημίχρονο η Νίκη Βόλου χωρίς όμως να καταφέρει να δημιουργήσει πολλά ρήγματα στην καλά οργανωμένη άμυνα του Ρήγα Φεραίου. Στο 11’ οι φιλοξενούμενοι έχασαν μοναδική ευκαιρία να προηγηθούν όμως ο Παπαγιάννης είπε “όχι” στην προβολή από απόσταση βολής του Γαρυφαλλόπουλου.

Οι φάσεις του 1ου ημιχρόνου

11’ Προβολή του Γαρυφαλλόπουλου μέσα από την μικρή περιοχή, έβγαλε δύσκολα ο Παπαγιάννης πέφτοντας στην δεξιά του γωνία

29’ Χαμηλή σέντρα του Τζοβάρα από τα αριστερά, ο Καρτσαμπάς δεν θα βρει την μπάλα, όμως το λάθος δεν θα εκμεταλλευτεί ο Τσελεπής που αιφνιδιάστηκ, με τον Δημολιό να διώχνει

38’ Δυνατό σουτ του Ντόλγκι, πάνω από την εστία του Παπαγιάννη η μπάλα

45′ Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Λύτρωση με Μέτσε

Η Νίκη μπήκε δυνατά και στο δεύτερο μέρος, προειδοποίησε στο 52’ με τη μισή ευκαιρία του Τζιώρα και πέτυχε το γκολ με τον Μέτσε επτά λεπτά αργότερα όταν ο κ. Γκαραγκάνης υπέδειξε την άσπρη βούλα σε χέρι του Αλεξίου. Ο Ρήγας μετά το γκολ που δέχθηκε προσπάθησε να αντιδράσει, κέρδισε αρκετά φάουλ γύρω από την περιοχή των φιλοξενούμενων χωρίς όμως να δημιουργήσει την μεγάλη ευκαιρία που θα του έδινε το γκολ της ισοφάρισης.

Οι φάσεις του 2ου ημιχρόνου

52’ Σέντρα του Δημολιού από τα αριστερά, ο Τζιώρας θα στρώσει με το κεφάλι για τον Ιορδανίδη που θα κοπεί από τον Κυριάκο πριν εκτελέσει από θέση βολής

58’ Πέναλτι για τη Νίκη. Ο κ. Γκαραγκάνης υπέδειξε πέναλτι στο χέρι του Αλεξίου εντός περιοχής σε σουτ του Μπάιριτς

59’ Γκολ για τη Νίκη. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Μέτσε, με τον Παπαγιάννη να αποκρούει με τα πόδια, στην επαναφορά ο Μέτσε πρόλαβε τόσο τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων όσο και τους αντιπάλους και με προβολή έκανε το 1-0 για τη Νίκη.

62’ Δοκάρι για τον Ρήγα. Σουτ στη κίνηση του Τζοβάρα η μπάλα θα τραντάξει το οριζόντιο και θα φύγει άουτ

72′ Σουτ του Τζοβάρα, μπλοκάρει εύκολα ο Θεολόγης

80′ Διαμαρτυρία του Σπαθή για πέναλτι σε τράβηγμα εντός περιοχής από παίκτη της Νίκης

94′ Αντεπίθεση της Νίκης μετά από κόρνερ του Ρήγα, ο Ματθαίου θα βγάλει απέναντι από τον Παπαγιάννη τον Δημολιό με το αριστερό μπακ της βολιώτικης ομάδας να μην μπορεί να περάσει τον Παπαγιάννη, χάνοντας σπουδαία ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα για την Νίκη

94′ Τέλος της αναμέτρησης

Κίτρινες: 21’ Γαρυφαλλόπουλος, 40’ Τζιώρας, 74’ Μέτσε, 81’ Σπαθής

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ρήγας Φεραίος: Παπαγιάννης, Χατζηαθανασίου, Γκάγκας, Καρλιάμπας, Σπαθής, Αλεξίου, Νασιακόπουλος (88′ Παπακώστας), Χατζησταμάτης (51’ Κυριάκος), Τσελεπής, Γεωργατζής, Τζοβάρας

Νίκη Βόλου: Θεολόγης, Δημολιός, Γενιτσαρίδης, Καρτσαμπάς, Βέργος, Ντόλγκι, Μέτσε, Ιορδανίδης (90′ Λάιος), Μπάιριτς (82′ Ματθαίου), Γαρυφαλλόπουλος (86′ Βουρδάκης), Τζιώρας (94′ Αναστασίου).