Στη δεύτερη παράταση ο Γ.Σ. Βόλου κέρδισε την ΑΕΒΔ 93-88

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, ο Γ.Σ.Βόλου επιβλήθηκε στη δεύτερη παράταση της ΑΕΒ Διμηνίου εκτός έδρας με 93-88 για το πρωτάθλημα μπάσκετ της Α1 ΕΣΚΑΘ. Ο αγώνας ήταν ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια και κρίθηκε από τις εύστοχες βολές των Ζαρογιάννη και Παυλόπουλου στο τελευταίο λεπτό.

Στην κανονική διάρκεια του αγώνα, ο Γ.Σ.Βόλου έχασε την ευκαιρία να κερδίσει όταν στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Ζαρογιάννης αστόχησε εξ’ επαφής, ενώ ακολούθησαν δύο άστοχες βολές του Καλογερόπουλου.

Ο αγώνας αποτέλεσε διαφήμιση του μπάσκετ, αφού και οι δύο αντίπαλοι προσέφεραν εξαιρετικό θέαμα. Πάντως και οι δύο ομάδες εξέφρασαν παράπονα για τη διαιτησία. Ο Γυμναστικός, στη δεύτερη παράταση, εκμεταλλευόμενος την αποβολή με πέντε φάουλ των Καρπέτη και Αναστασιάδη, έφερε το παιχνίδι κοντά στο καλάθι κι έτσι έφτασε στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα.

Καλύτεροι των νικητών οι Παυλόπουλος, Ζαρογιάννης και Καλογερόπουλος και από τους ηττημένους οι Στύλλας, Αναστασιάδης και Καρπέτης.

Διαιτητές: Αγαγιώτου, Καγιόπουλος

Δεκάλεπτα: 13-15, 33-36, 55-57, 63-63 κ.α, 75-75 πρώτη παράταση 88-93 στη δεύτερη παράταση

ΑΕΒ ΔΙΜΗΝΙΟΥ (Λότφι): Στύλλας 20 (2), Ζαμπέτογλου, Αναστασιάδης 18 (4), Καρπέτης 16 (3), Κουτσομπόρης, Ματζουράνης 6, Τσινίκας 12 (1), Βλάχος 6 (1), Χαρχαρής 10

Γ.Σ.ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Σταθούρος, Καλογερόπουλος 26 (1), Κυριαζής, Μούτσιος, Χριστομάνος 6, Παυλόπουλος 17 (1), Τσίρος 12, Σιδερής 2, Κωστούλας 10, Ζαρογιάννης 20 (1)