Μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού Β. επί του Παναθλητικού με 76-73

Μεγάλη νίκη που τον κρατάει ζωντανό στον αγώνα της παραμονής στην Α1 γυναικών πέτυχε ο Ολυμπιακός Β. επί του Παναθλητικού με 76-73 στο ΕΑΚ του Βόλου, ισοφαρίζοντας τη διαφορά των τριών πόντων με την οποία είχε χάσει στον αγώνα του α’ γύρου στη Θεσσαλονίκη. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη του Ολυμπιακού Β. στο φετινό πρωτάθλημα που αναμένεται να τον βοηθήσει πολύ ψυχολογικά ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Ο Ολυμπιακός Β. στο σημερινό καθοριστικό ματς, είχε ως κορυφαία παίκτρια την Σερίζ Ουίλιαμς με 23 π. και 20 ριμπ, ενώ και η Άννα Ταντουρόφσκα με πέντε τρίποντα σε πολύ καθοριστικά σημεία (τα τρία στα τελευταία λεπτά όταν η μπάλα «έκαιγε») πρόσθεσε το δικό της «λιθαράκι» στον θρίαμβο. Πολύ σημαντική ήταν η συμβολή στοθετικό αποτέλεσμα των Εύη Κυριατζίδου και Γαλιατσάτου που προσέφεραν ουσιαστικές λύσεις σε κρίσιμα λεπτά.

Ο Ολυμπιακός Β. μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και παρά τον τραυματισμό στο 4’ της Σουλτάνη (δεν αγωνίστηκε στη συνέχεια), προηγήθηκε στο 10’ με 21-18 και στο 12’ με 26-18. Ο Παναθλητικός αντέδρασε και κάνοντας ένα σερί 7-0 πλησίασε στο 15’ με 28-27. Και πάλι ο Ολυμπιακός, όντας εξαιρετικός στην επίθεση κι έχοντας την Σερίζ Ουίλιαμς σε εξαιρετική μέρα (13 πόντους στο α’ ημίχρονο), όπως άλλωστε και την Άννα Ταντουρόφσκα (19, πέρασε και πάλι μπροστά στο ημίχρονο με 41-32.

Το β’ μέρος επεφύλασσε έντονες συγκινήσεις και μεγάλες εναλλαγές στο σκορ. Ο Ολυμπιακός Β. μπήκε δυνατά και προηγήθηκε μέχρι και με 13 πόντους στο 22. Στη συνέχεια ο Παναθλητικός πίεσε και πέρασε μπροστά με 65-63 στο 36’. Τα τελευταία λεπτά ανήκαν στην Άννα Ταντουρόφσκα που με τρία συνεχόμενα τρίποντα έβαλε την ομάδα της σε τροχιά νίκης, ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με εύστοχες βολές των Άντριους και Ουίλιας.

Ο Ολυμπιακός Βόλου συνεχίζει τη μεγάλη του προσπάθεια για την παραμονή στην Α1 Εθνική κατηγορία γυναικών. Την ομάδα κοουτσάρισε ο Μάριος Μπορίνος λόγω της τιμωρίας του Μιχάλη Καπουρνιώτη

Δεκάλεπτα: 21-18, 41-32, 56-52, 76-73

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Μπορίνος): Κυριατζίδου 7 (1), Γαλιατσάτου 7, Παγκαλίδου, Σουλτάνη, Αγαγιώτου, Άντριους 12, Ζέρβα 3, Κωτούλα, Δεληγιάννη 5, Ουίλιαμς 23 (7/10 βολές, 20ριμπ), Ταντουρόσφκα 19 (5/9 τριπ)

ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Καφαντάρη): Χαριστανίδου 17, Κιλαζίδου 5 (1), Κυρατζή 11 (2), Σ.υρα 6, Νάστου 7 (1), Χέμπεν 3, Γκλεζάκη 9, Ρις 15