Από ΝΙΚΗ σε ΝΙΚΗ, 0-2 στα Φάρσαλα

Νικηφόρα πέρασε και από τα Φάρσαλα η Νίκη Βόλου κατακτώντας το 4ο στη σειρά τρίποντο που την διατήρησε στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Το συγκρότημα των Ξηροφώτου – Μπούις επέβαλε την ποιοτική του ανωτερότητα στο πρώτο μέρος, όταν και προηγήθηκε με γκολ των Ιορδανίδη (19’) και Τζιώρα (41’), δεν πλήρωσε το μουδιασμένο  ξεκίνημα στην επανάληψη, όταν οι γηπεδούχοι έχασαν και πέναλτι και διαχειρίστηκε με ωριμότητα τα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα, κρατώντας σχετικά εύκολα το υπέρ της σκορ μέχρι το τέλος.

«Καθάρισε» με Ιορδανίδη και Τζιώρα

Παρά τον κακό αγωνιστικό χώρο η Νίκη πάτησε καλύτερα στο πρώτο μέρος, επέβαλε τον ρυθμό της και την ποιοτική ανωτερότητά της, πετυχαίνοντας δύο τέρματα με τους Ιορδανίδη στο 19’ και τον Τζιώρα 41’. Οι γηπεδούχοι με ελάχιστες εξαιρέσεις δεν απείλησαν τα καρέ του Θεολόγη, που κράτησε σχετικά εύκολα ανέπαφη την εστία του.

Οι φάσεις του 1ου ημιχρόνου

1’ Έναρξη του αγώνα

7’ Ο Ντόλγκι θα φύγει στην αντεπίθεση θα σπάσει αριστερά στον Τζάθα, ο νεαρός επιθετικός θα αποφύγει έναν αμυντικό όμως το σουτ που θα επιχειρήσει θα κοντράρει και θα απομακρυνθεί

9’ Φάουλ του Νεμπεγλέρα από αριστερά, θα απομακρύνει με το κεφάλι ο Τζάθας

12’ Ζητάνε πέναλτι οι παίκτες της Νίκης σε σουτ του Τζάθα

15′ Σέντρα από εκτέλεση φάουλ του Ιορδανίδη, στην καρδιά της άμυνας ο Τζιώρας θα πιάσει την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει αδύναμα άουτ

19′ 1-0 η Νίκη Βόλου. Ο Ιορδανίδης πήρε την πάσα του Γενιτσαρίδη μέσα δεξιά, απέφυγε έναν αντίπαλό του και με το αριστερό θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Χάμου κάνοντας το 0-1

22’ Σουτ του Βούλγαρη από το ύψος της περιοχής των φιλοξενούμενων, δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Θεολόγη η μπάλα

29′ Σουτ του Καραμπούζη, στην αγκαλιά του Θεολόγη η μπάλα

30′ Σέντρα του Γενιτσαρίδη κεφαλιά του Τζιώρα, άουτ η μπάλα

35’ Σέντρα του Μάρκου, ανάποδο «ψαλιδάκι» του Βούλγαρη, άουτ η μπάλα

41’ 2-0 για τη Νίκη. Ο Ματθαίου θα αποφύγει με ντρίπλα τον αντίπαλό του, θα πατήσει περιοχή, θα βγάλει τη συρτή σέντρα, ο Τζιώρας θα επιχειρήσει με τακουνάκι από κοντά θα αποκρούσει ο Χάμος, στο ριμπάουντ ο επιθετικός της Νίκης και από το ένα μέτρο δεν θα δυσκολευτεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 0-2.

45’+1’ Λήξη ημιχρόνου

Ούτε με πέναλτι μπόρεσε ο Αχιλλέας Φαρσάλων

Η Νίκη άντεξε την πίεση που άσκησε ο Αχιλλέας Φαρσάλων στο πρώτο 15λεπτο του 2ου ημιχρόνου, όταν και οι γηπεδούχοι έχασαν δύο σημαντικές ευκαιρίες για να μειώσουν. Συγκεκριμένα, στο 51’ ο Βούλγαρης «σημάδεψε» το δεξί δοκάρι της εστίας του Θεολόγη στην εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο Χατζής ενώ τρία λεπτά αργότερα ο τερματοφύλακας της Νίκης είπε «όχι» στο κοντινό πλασέ του Καραγκούνη.

Οι φάσεις του 2ου ημιχρόνου

46’ Έναρξη 2ου ημιχρόνου

50’ Πέναλτι για τον Αχιλλέα Φαρσάλων. Ο Χατζής τσίμπησε την μπάλα ο Θεολόγης βρήκε τα πόδια του, με τον διαιτητή να δείχνει στην άσπρη βούλα και την κίτρινη στον τερματοφύλακα της Νίκης. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βούλγαρης, στέλνοντας την μπάλα στο δεξί δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων, χάνοντας σημαντική ευκαιρία για να μειώσει ο Αχιλλέας Φαρσάλων

53′ Πλασέ του Καραγκούνη από θέση βολής, ο Θεολόγης με υπερπροσπάθεια θα πέσει στην αριστερή του γωνία και θα σώσει, μπλοκάροντας την μπάλα

71’ Σέντρα του Μάρκου από τα δεξιά, ανενόχλητος ο Τλούπας θα πιάσει την κεφαλιά όμως ο Θεολόγης ήταν εκεί μπλοκάροντας την μπάλα

73’ Σουτ του Τζιώρα, η μπάλα θα κοντράρει και θα περάσει κόρνερ για τη Νίκη. Το κόρνερ εκτέλεσε ο Ιορδανίδης, ο Τζιώρας επιχείρησε το βολ πλανέ, πιάνοντας αέρα

94’ Τέλος του αγώνα

ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΦΑΡ.: Χάμος, Μάρκου, Καραμπούζης, Κούλπας, Οικονόμου, Νεμπεγλέρας, Μίχος (83’ Κομισόπουλος), Τλούπας (74’ Αραπίτσας), Χατζής, Καραγκούνης (83’ Κατσανάκης), Βούλγαρης.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Θεολόγης, Γενιτσαρίδης, Καρτσαμπάς Χρ., Βέργος, Λάιος, Ζιώγας, Ιορδανίδης, Ντόλγκι, Τζιώρας (90’ Σιώμος), Ματθαίου (55’ Βουρδάκης), Τζάθας (68’ Αναστασίου)

Διαιτητής: Λαθύρης (Φθιώτιδας)

Βοηθοί: Καραγιάννης, Λιτοσελίτης (Φθιώτιδας)

Κίτρινες: 24’ Ζιώγας, 50’ Θεολόγης, 63’ Τζιώρας, 78’ Βουρδάκης, 82’ Γενιτσαρίδης, 87’ Ιορδανίδης