Πέμπτος στην Α2 χάντμπολ αντρών ο Κένταυρος Αγριάς

Δεν τα κατάφερε τελικά να πάρει το θετικό αποτέλεσμα, η ομάδα Χάντμπολ του Κενταύρου Αγριάς και να ολοκληρώσει με τον καλύτερο τρόπο την φετινή της πορεία, στο πρωτάθλημα της Α2 εθνικής κατηγορίας. Η γεύση μάλιστα που μένει είναι γλυκόπικρη, καθώς ο Κένταυρος πραγματοποίησε καλή εμφάνιση απέναντι στην ομάδα των Βριλησσίων, αλλά γνώρισε την ήττα με σκορ 18-17. Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τον Κένταυρο να τερματίζει στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, κάνοντας γενικά έξοχη πορεία…

…Το παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων, που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο το απόγευμα, στο κλειστό της Ν. Ιωνίας, ήταν συναρπαστικό και είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Είναι χαρακτηριστικό πως οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και οι άμυνες είχαν την τιμητική τους. Η ομάδα των Βριλησσίων πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων στο 15ο λεπτό (3 – 6) καθώς ο Κένταυρος έδειξε επιθετικές αδυναμίες σε εκείνο το χρονικό διάστημα. Ο Κένταυρος σιγά σιγά βρήκε λύσεις επιθετικά και ισορρόπησε το παιχνίδι. Η λήξη του ημιχρόνου βρήκε την ομάδα των Βριλησσίων προηγούμενη με ένα γκολ (8 – 9).

Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε στο ίδιο μοτίβο, με την ομάδα των Βριλησσίων να έχει βραχεία κεφαλή στο προβάδισμα μέχρι το 50ο λεπτό. Στα επόμενα λεπτά ο Κένταυρος πέρασε μπροστά για πρώτη φορά με 15 – 14, ενώ στην επόμενη φάση ο Ανδρέου έστειλε την μπάλα άουτ σε εκδήλωση αιφνιδιασμού που πραγματοποίησε και έτσι ο Κένταυρος δεν διεύρυνε το προβάδισμά του, Η ομάδα των Βριλησσίων εφαρμόζοντας προωθημένη άμυνα στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού περιόρισε τις επιθετικά τον Κένταυρο, έτσι τρία λεπτά πριν το τέλος πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με 15 – 17.

Τα τελευταία αυτά λεπτά εξελίχθηκαν δραματικά. Στο 58ο λεπτό ο Κένταυρος ισοφάρισε σε 17 – 17. Στο επόμενο όμως λεπτό τα Βριλήσσια περάσαν μπροστά με 17 – 18. Στην αμέσως επόμενη επίθεση ο Κένταυρος πέτυχε γκολ με τον Μιμίκο, το οποίο όμως ακυρώθηκε για πάτημα γραμμής (φάση για την οποία οι άνθρωποι του Κενταύρου έχουν τις αντιρρήσεις τους). Στα τελευταία 20 δευτερόλεπτα τα Βριλλήσια εκδήλωσαν άκαρπη επίθεση και το σκορ παρέμεινε 17 – 18 για την ομάδα των Βριλησσίων.

Τα πεντάλεπτα: 1 – 2, 3 – 5, 3 – 6, 5 – 6, 6 – 8, 8 – 9,
10 – 11, 11 – 12, 13 – 13, 14 – 14, 15 – 16, 17 – 18
Δίλεπτες: 3 – 2
Πέναλτι: 1/3 – 2/4
Κένταυρος Αγριάς : Καραπαναγιωτίδης, Καρατοσίδης, Νούλης, Μπότσαρης (4), Μιμίκος (2), Κεφαλάς, Ζωναρόπουλος (3), Κρατήρας (1), Αστέρης (5), Κουρίδης, Σκετόπουλος, Καρανάσιος, Ανδρέου (2), Μάνο, Λοίζου

Βριλήσσια: Τσιβρανίδης, Καμπουρέλης, Τσικογιαννόπουλος (2), Κατσαρός, Καραδήμας, Νικολακόπουλος (2), Δουνάκης, Ντούλιας, Κλέωπας (4), Καμπούρης, Ρηγάκης (2), Λιάλιος (3), Σομπιρακούλ (2), Σταύρου,Τωμαδάκης, Αλικάκος (3),

Ο Κένταυρος Αγριάς μετά την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος τερμάτισε στην 5η θέση του νοτίου ομίλου της Α2 εθνικής κατηγορίας με 14 βαθμούς, ξεπερνώντας κάθε προσδοκία από τον αρχικό στόχο της παραμονής, που είχε τεθεί.