Γ’ Εθνική Μπάσκετ: Αποτελέσματα, βαθμολογία, επόμενη

Δύο τραυματισμοί στο ζέσταμα του αγώνα στοίχισαν στη Νίκη Βόλου τη δυνατότητα να διεκδικήσει με αξιώσεις το ροζ φύλλο αγώνα κόντρα στον Ζέφυρο, από τον οποίο γνώρισε την ήττα με 77-53. Η 5η ήττα της βολιώτικης ομάδας είχε ως αποτέλεσμα να απομακρυνθεί από το δίδυμο της κορυφής Φίλιππο Βέροιας και Φαίακες αλλά και να αποκτήσει συγκάτοικο στην 3η θέση, τον ΑΓΣ Ιωαννίνων.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική:

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής:

Πρωτέας Γρεβενών-Φαίακας Κέρκυρας 86-95 (82-82 κ.α.)
Ιωνικός Ιωνίας-Φίλιππος Βέροιας 76-82
Ζέφυρος-Νίκη Βόλου 77-53
ΑΟΚ Βέροιας-Ικαροι Τρικάλων 69-56
Πτολεμαϊδα-Εύαθλος 66-85
ΑΓΣ Ιωαννίνων-ΓΕ Αγρινίου 102-61
Ρεπό: Νικόπολη Πρέβεζας

Τα φύλλα αγώνα:

ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ – ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 76-82
Διαιτητές: Δημάδης – Εκιζόγλου
Δεκάλεπτα: 19-27, 30-37, 49-64, 76-82
Ιωνικός Ιωνίας (Πετρόπουλος): Μητακίδης, Γεωργιάδης 11(2), Μαδέμλης 11, Χαρίστος 13, Γιαννουλής 3(1), Σιδηροηλίας 16, Παουλεάνου, Αναστασιάδης 14(1), Αντωνιάδης, Βαρύτης 8(1).
Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Μόρας 4, A. Τόκας, Π. Τόκας, Τσεσμετζίδης, Π. Βάλλιος 22(7/7 τρ.), Τσιακλαγκάνος 8(2), Μαρκόπουλος, Καβαργύρης, Κόθρας 15(2), Παραπούρας 12(2), Σουτζόπουλος 15(1), Κάνταρκος 6.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ – ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ 86-95 (82-82 κ.α.)
Δεκάλεπτα: 24-20, 46-48, 66-69, 82-82, 86-95 (παρ.)
Διαιτητές: Καρακώστας, Παζόλης
Πρωτέας Γρεβενών (Μουρουζίδης): Μαρκόπουλος 2, Τακίδης 2, Γράβας 5, Μιχαηλίδης 16(5), Ρίγκος 5(1), Κολοβός, Συλλάκος, Κλωνάρας 14(1), Μπόζιαρης 15(1), Καλογεράτος 20(4), Τζήμας 7(1), Χατζόγλου.
Φαίακας Κέρκυρας (Κοντογιάννης, Αργαλιάς): Αγάθος, Κατέχης, Ματενίδης 16(1), Νεδέλκος 12, Χατζόπουλος 11, Σπιτιέρης 10(2), Περούλης 23(4), Σκούρτης, Βογιατζής 23(4), Μαγκανάς, Πάλλης, Ούστογλου.

ΖΕΦΥΡΟΣ – ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 77-53
Διαιτητές
: Μπακάλης-Χρυσάφης
Δεκάλεπτα: 20-11, 39-24, 60-39, 77-53
Νίκη Βόλου (Πρέκας): Διγενής 6 (1), Παπαζήσης, Γεωργίου 8 (1), Αναγνωστόπουλος 3 (1), Καφάσης 4, Κουτίνας 15, Τσαβές 3, Βλήτσιος, Λωρίτης, Τσώλης 12 (1), Παπακώστας, Τοκατκλίδης 2.
Ζέφυρος (Τσολάκης): Αλεξανδρίδης 3 (1), Ματενίδης 11 (1), Ουρκέρογλου 3, Κανάρας 7 (1), Μαυροματίδης 11 (1), Τσιόγκας 15, Μυστιλιάδης 12 (2), Ζελενίτσας 3, Μάρκου 12 (1)

ΑΟΚ ΒΕΡΟΙΑΣ – ΙΚΑΡΟΙ ΤΡΙΚΑΛΩΝ 69-56
Δεκάλεπτα: 22-23, 37-33, 56-41, 69-56
Διαιτητές: Γραικός, Κουκουλεκίδης
ΑΟΚ Βέροιας (Ηλιάδης): Ουσουλτζόγλου, Σισμάνης 15(3), Βλάχος 16, Μαυρίδης 9(1), Ορφανίδης, Ντουλαβέρης, Τρομπούκης 6, Λέφας 3, Μπαρμπαρούσης, Χατζηλαμπρινός, Γιαννουζάκος 11(1).
Ικαροι Τρικάλων (Μητσιάδης): Θεοδώρου, Φούντας Γ. 14(2), Φούντας Σ., Χαντζής, Μέξης 8, Μπαρμπαρούσης, Ντούρβας 4, Αργύρης Σ. 11(1), Στάνκοβιτς 6, Αργύρης Κ. 13(3).

ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ – ΓΕ ΑΓΡΙΝΙΟΥ 102-61
Διαιτητές: Παριανόπουλος-Γκέκας
Δεκάλεπτα: 22-15, 45-31, 77-45, 102-61
ΑΓΣΙ (Τσουκανέλης): Γεωργίου 36, Ζαμπέτης 11, Τσίγκας 2, Καλφαλίδης 3, Αντωνίου 2, Βάτσιος 1, Μπαρτζώκας 6, Μάκης 17, Καννής 12 Τσιλιγγαρίδης, Θώδης 6, Εξαρχόπουλος 6
ΓΕ Αγρινίου (Φαράντος): Ντάλας, Ανυφαντόπουλος, Βακουφτσής, Σταμουλάκης 6, Μπεκατώρος 6, Μπαρούχας 24, Σαπλαούρας, Τσώλος 3, Μποσμος 3, Δάρλας 5, Βασιλείου 12, Βούλγαρης 2

ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ – ΕΥΑΘΛΟΣ 66-85
Διαιτητές: Τσούλης-Τζιοπάνος Γ.
Δεκάλεπτα: 17-15, 37-43, 47-64, 66-85
Πτολεμαΐδα (Κυρατζής): Κλασίδης, Αργυρόπουλος 2, Καλομενίδης 15 (2), Μαστροδημήτρης 2, Νεοφυτίδης, Τσολάκης 9 (2), Σαχπατζίδης 14 (3), Πανίδης 5 (1), Πουτούκης 2, Αθανασιάδης 3 (1), Σαρρής 7, Ναϊπλής 7 (1)
Εύαθλος (Παπαδόπουλος): Παπαδόπουλος 10 (2), Ημερίδης 32 (2), Βλετζής 7 (1), Μπινιάκου 2, Τασούδης, Τσινόπουλος 12 (1), Τσελέκης 11, Σιδηρόπουλος 3, Γουγουλάκης, Κούτουλας 8 (2)

Βαθμολογία (σε 14 αγώνες):

1. Φίλιππος Βέροιας 24 (11-2)
2. Φαίακας Κέρκυρας 23 (10-3)
——————————————–
3. ΑΓΣΙ 21 (8-5)
4. Νίκη Βόλου 21 (8-5)
——————————————–
5. Πρωτέας Γρεβενών 20 (7-6)
6. Ζέφυρος 20 (7-6)
7. Νικόπολη Πρέβεζας 19 (7-5)*
8. Εύαθλος 19 (6-7)
9. ΑΟΚ Βέροιας 18 (5-8)
——————————————–
10. Ίκαροι Τρικάλων 18 (5-8)
11. Ιωνικός Ιωνίας 17 (4-9)
12. ΓΕ Αγρινίου 16 (3-10)
13. Πτολεμαΐδα 16 (3-10)

(*) Έχει δώσει το ρεπό της

15η αγωνιστική (4/2):

Νικόπολη Πρέβεζας – Πρωτέας Γρεβενών
Φαίακας Κέρκυρας – Ιωνικός Ιωνίας
Φίλιππος Βέροιας – Ζέφυρος
Νίκη Βόλου – ΑΟΚ Βέροιας
Ικαροι Τρικάλων – Πτολεμαϊδα
Εύαθλος – ΑΓΣ Ιωαννίνων

Πηγή αποτελεσμάτων και βαθμολογίας: basketa.gr