Ήττα με 57-75 για τον Ολυμπιακό Β. από τη Λευκάδα

Την ήττα με 57-75 γνώρισε ο Ολυμπιακός Βόλου στο ΕΑΚ από τη Νίκη Λευκάδας για το πρωτάθλημα μπάσκετ της Α1 Εθνικής κατηγορίας. Ο Ολυμπιακός δεν ήταν καλός και έχασε τις μάχες των ριμπάουντ. Στο α’ δεκάλεπτο οι δυο αντίπαλες ήταν κοντά στο σκορ. Οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν στο 9’ με 16-24, όμως στη συνέχεια ο Ολυμπιακός με επιθετική αιχμή κυρίως την Ταντουρόφσκα, μείωσε στην ολοκλήρωση της περιόδου σε 20-24.

Η Νίκη Λευκάδας στη β’ περίοδο έχοντας πολύ καλή τη νεαρή Τσινέκε, πέρασε και πάλι μπροστά με 35-43. Έκτοτε, η βολιώτικη ομάδα δεν κατάφερε να αντιδράσει. Έτσι, στο 30’ η διαφορά αυξήθηκε στους 13 πόντους (σκορ 49-62), αφού η Λευκάδα κατάφερνε και διασπούσε με ευκολία την «ερυθρόλευκη» άμυνα ζώνης.

Στην  τέταρτη περίοδο και πάλι η Λευκάδα συνέχισε να ελέγχει το ρυθμό της αναμέτρησης και τελικά η διαφορά διαμορφώθηκε στους 18 πόντους.

Η Ευτυχία Δεληγιάννη με 15 πόντους (7/9 βολ, 4/9 διπ και 6 ριμπ), ήταν η καλύτερη των ηττημένων, ενώ την ακολούθησε σε απόδοση η Άντριους με 19 πόντους και πέντε ριμπάουντ. Η Σουλτάνη που προέρχεται από τραυματισμό αγωνίστηκε για 18’51”.

Από τις νικήτριες κορυφαία ήταν η 17χρονη διεθνής Έλενα Τσινέκε, ενώ εξαιρετικές ήταν και οι Γουάιτιντ και Ντάναμ.

Ο Ολυμπιακός είχε κακές επιστροφές, (η Λευκάδα είχε 10 στους 12 αιφνιδιασμούς έναντι έναν στους τρεις του Ολυμπιακού). Η βολιώτικη ομάδα είχε συνολικά 12/14 βολές, 15/44 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 26 ριμπ (έναντι 40 ), 13 ασίστ (έναντι 25 της Λευκάδας), ένα κλέψιμο (έναντι επτά της αντιπάλου του) και τρία κοψίματα (έναντι δύο της Νίκης)

Δεκάλεπτα: 20-24, 35-43, 49-62, 57-75

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Μπορίνος-Ζέρβα): Κυριατζίδου, Αρτεμισίου, Γαλιατσάτου 3 (1), Ταντουρόφσκα 12 (4), Σουλτάνη, Άντριους 19, Ζέρβα, Ουίλιαμς 8, Δεληγιάννη 15.

ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Δουβίτσας) ΖέρβαΠολίτη, Τελίδου 2, Τσινέκε 24 (3), Γουάιτιντ 17 και 13 ριμπ, Αρώνη, Τσαμπούρη 2, Ντάναμ 11 και 10 ριμπ, Όστρια 12 (4 τρ), Τσέρου 5 (1), Κοντογεώργου 2.