Έ-Χ-υσε την καρδάρα με το γάλα κόντρα στο Δίστομο

Την καρδάρα με το γάλα έχυσε η Νίκη κόντρα στον Αμβρυσσέα Διστόμου, καθώς μετά την καλή εμφάνιση και το θετικό αποτέλεσμα στη Νεάπολη κόντρα στους πρωτοπόρους, φόρεσε το κακό της προσωπείο και πέταξε δύο πολύτιμους βαθμούς, στην κούρσα για τη 2η θέση. Οι κυανόλευκοι ήταν φλύαροι και ανούσιοι στο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα του αγώνα και δημιούργησαν ελάχιστες ευκαιρίες μπροστά στα αντίπαλα καρέ, με το συγκρότημα του Μίκι Τσίρκοβιτς να παίρνει εύκολα τον έναν βαθμό, διατηρώντας ανέπαφη την εστία του.

Με Ζιώγα αντι-Λάιο

Ο Κώστας Ζιώγας επιλέχθηκε να αντικαταστήσει τον τιμωρημένο Βασίλη Λάιο στο αριστερό άκρο της άμυνας της Νίκης Βόλου. Έτσι το σχήμα που παρέταξε το τεχνικό δίδυμο της βολιώτικης ομάδας ήταν ο Θεολόγης κάτω από τα δοκάρια, Ζιώγας, Καρτσαμπάς, Κραγιόπουλος και Γενιτσαρίδης στην άμυνα και από αριστερά προς τα δεξιά, Μέτσε και Ντόλγκι στον άξονα, Ντινιωτάκης στην αριστερή πτέρυγα της επίθεσης και Μπάιριτς στη δεξιά, Ιορδανίδης σε ρόλο οργανωτή και ο Χρήστος Τζιώρας μοναδική επιθετική αιχμή.

Φλύαρη και ανούσια η Νίκη στο πρώτο μέρος

Η Νίκη σπατάλησε ένα ολόκληρο ημίχρονο καθώς σε καμία περίπτωση δεν βρήκε τον τρόπο να φτάσει απειλητικά στην εστία του Ντέντσεφ, πέρα από κάποια μακρινά σουτ που δεν βρήκαν στόχο. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βγουν στην κόντρα επίθεση με κύριους εκφραστές τους Ντος Σάντος και Χίζι

Λεπτό προς λεπτό το 1ο ημίχρονο

1’ Έναρξη αγώνα

1’ Σέντρα σουτ του Ιορδανίδη, μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα ο Ντέντσεφ

3’ Διαγώνιο σουτ του Χίσι από τα αριστερά, μπλοκάρει εύκολα ο Θεολόγης

6’ Σουτ του Σούκια από το ύψος της περιοχής, μπλοκάρει και πάλι ο Θεολόγης

19’ Κίτρινη στον Μεταλλινό

20’ Εκτέλεση φάουλ του Μέτσε κοντά στο σημαιάκι του κόρνερ, με γροθιές θα διώξει ο Ντέντσεφ

35’ Μακρινό σουτ του Ντόλγκι, ψηλά άουτ η μπάλα

37’ Ο Τζιώρας θα στρώσει με το κεφάλι στον Ιορδανίδη, το μονοκόμματο σουτ του οποίου θα περάσει ψηλά άουτ

42’ Κίτρινη στον Βανγκέλι

45’ Λήξη ημιχρόνου

Κράτησε το «μηδέν» ο Παπαβασιλείου

Χωρίς να πιάσει καλή απόδοση η Νίκη θα μπορούσε να πετύχει ένα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και να πάρει τους τρεις πολύτιμους βαθμούς, όμως ο Παπαβασιλείου που αντικατέστησε τον αποβληθέντα Ντέντσεφ κάτω από τα γκολπόστ, παρά το γεγονός ότι ήταν κρύος, έκανε δύο σωτήριες επεμβάσεις κρατώντας ανέπαφη την εστία του.

Λεπτό προς λεπτό το 2ο ημίχρονο

46’ Έναρξη 2ου ημιχρόνου

56’ Κόρνερ του Μέτσε με την μπάλα να έχει κατεύθυνση προς την εστία, ο Ντέντσεφ αιφνιδιάστηκε όμως δεν βρέθηκε παίκτης της Νίκης να εκμεταλλευτεί την ασταθή απόκρουση του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων

60’ Η μπάλα μετά από λάθος διώξιμο των κεντρικών αμυντικών της Νίκης, θα στρωθεί στον Χίζι, σε ετοιμότητα ο Θεολόγης θα μπλοκάρει σταθερά

63’ Σέντρα του Μανιδάκη σε στημένο από τη γωνία της περιοχής της Νίκης, την κεφαλιά θα πάει ο Βανγκέλι, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα

65’ Κίτρινη στον Σούκια

66’ Σέντρα του Γενιτσαρίδη από τα δεξιά, μπλοκάρει ο Ντέντσεφ

67’ Μακρινό σουτ του Κραγιόπουλου, άουτ η μπάλα

70’ Σουτ του Ντόλγκι από το ύψος της περιοχής, σε κόρνερ ο Ντέντσεφ

71’ Κόρνερ του Μέτσε θα αποκρούσει με δυσκολία ο Ντέντσεφ, η μπάλα θα στρωθεί στον Ιορδανίδη, το γυριστό σουτ του οποίου θα κοντράρει και θα περάσει σε νέο κόρνερ.

80’ Σέντρα του Γενιτσαρίδη από τα δεξιά, γυριστό σουτ του Ιορδανίδη, στα χέρια του Ντέντσεφ η μπάλα

81′ Ο Ντέντσεφ θα χρησιμοποιήσει τα χέρια του έξω από την περιοχή του σε πλασέ του Ιορδανίδη με τον διαιτητή να του δείχνει την κόκκινη κάρτα

84’ Εκτέλεση φάουλ του Ντόλγκι, θα πέσει στην αριστερή του γωνία ο Παπαβασιλείου και θα αποκρούσει

87’ Κεφαλιά του Αναστασίου, θα πεταχτεί στο αριστερό του παραθυράκι ο Παπαβασιλείου και θα σώσει

88’ Ο Κραγιόπουλος από τη μικρή περιοχή θα πιάσει το σουτ, στα σώματα η μπάλα και θα καταλήξει κόρνερ, που πέρασε ανεκμετάλλευτο για τη Νίκη

91’ Κίτρινη στον Μανιδάκη

93′ Κίτρινη στον Παπαβασιλείου

96’ Τέλος του αγώνα

Νίκη Βόλου: Θεολόγης, Γενιτσαρίδης, Ζιώγας, Κραγιόπουλος, Καρτσαμπάς, Μέτσε, Ντόλγκι, Ιορδανίδης, Ντινιωτάκης (71’ Βουρδάκης), Μπάιριτς (92’ Τζάθας), Τζιώρας (58’ Αναστασίου)

Στον πάγκο: Κοντοές, Τζάθας, Αναστασίου, Τζήμας, Κρστιτς, Καρτσαμπάς Αλ., Βουρδάκης

Αμβρυσσέας Διστόμου: Ντέντσεφ (82′ κόκκινη κάρτα), Μεταλλινός (75’ Μαργαρίτης), Καλαγκάνης, Γιαλαμίδης, Τέλλος (92’ Σχίζας) , Βανγκέλι , Βλάχος (82’ Παπαβασιλείου), Σούκιας (70’ Μπότσης), Ντος Σάντος, Χίζι, Μανιδάκης

Στον πάγκο: Κυπραίος, Μπότσης, Κόκι, Παπαβασιλείου, Σχίζας, Μαργαρίτης, Αντωνιάδης