Ηττήθηκε 75-70 η Νίκη στην Κοζάνη, φωνάζει για τη διαιτησία

Την ήττα με 75-70 γνώρισε η Νίκη Β. στην Κοζάνη απ’ τους Διόσκουρους για το πρωτάθλημα μπάσκετ της Γ’ εθνικής κατηγορίας. Η βολιώτικη ομάδα πλήρωσε πολύ ακριβά το τραγικό τρίτο δεκάλεπτο όπου δέχτηκε 24 πόντους, ενώ πέτυχε μόλις έξι. Στην τελευταία περίοδο, με υπερπροσπάθεια οι παίκτες του Σπύρου Στρατίκη μείωσαν τη διαφορά και πλησίασαν στο 35′ στο ένα καλάθι (σκορ 65-63). Στη συνέχεια όμως…

…υπέπεσαν σε αμυντικά λάθη, επιτρέποντας στους Διόσκουρους να φτάσουν στην τελική επικράτηση.

Πολλά παράπονα έχει η Νίκη Βόλου από την διαιτησία και κυρίως από τον Αγραφιώτη που είχε σφυρίξει και στο Νίκη-Αγρίνιο.

Πλέον η Νίκη στρέφει την προσοσχή της στους δύο εναπομείναντες αγώνες προκειμένου να δώσει την τελική μάχη για την παραμονή στη Γ’ Εθνική. Στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου αποβλήθηκε ο Τσώλης με δύο τεχνικές ποινές. Μέχρι τότε είχε προλάβει να πετύχει 18 πόντους με τρία τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 41-44, 65-50, 75-70

Διαιτητές: Πετανίδου, Αγραφιώτης

ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖ. (Χωλόπουλος): Σισμάνης 3, Σκορδάρης 8 (1), Ντόβας 23 (5), Γκοβεδάρος, Καρανώτας Σ. 22 (2), Γκλιάνας, Μπάρμπας 6 (2), Καρανώτας Τ. 13, Ανδρίτσος.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Στρατίκης): Τζίνης 6, Οικονόμου, Κατσαλής 15 (5), Βασδέκης, Τσώλης 18 (3), Βλήτσιος 3, Τάσσος 14, Κέτουλας 5, Τοκατλίδης 9.