Οι τελικοί όλων των Ενώσεων και ποιες ομάδες σήκωσαν κούπα

Ο μήνας Μάρτιος είναι ο κατ εξοχήν μήνας των τελικών Κυπέλλου Ερασιτεχνών και το “SportsUp” πραγματοποιεί το καθιερωμένο…ταξίδι στις Ενώσεις για να καταγράψει τις ομάδες που θα διεκδικήσουν ή κατέκτησαν μέχρι στιγμής τον τίτλο.

Στην Εύβοια, ο ΑΟ Χαλκίς κατέκτησε τον τίτλο στον τελικό με τον Ταμυναϊκό (οι δύο ομάδες αγωνίζονται στη Γ Εθνική), στη Βοιωτία ο ΑΟ Θήβα επικράτησε με 2-1 του Κιθαιρώνα Καπαρελλίου, στην Ευρυτανία ο ΑΠΟΚ Βελούχι σήκωσε κούπα στον τελικό με τον Αίολο Καρπενησίου, στην Κόρινθο και στο κατ εξοχήν ντέρμπι ανάμεσα στον Πέλοπα Κιάτου και την Κόρινθο νικητής ήταν ο περσινός πρωταθλητής, ενώ στην Αρκαδία ο Παναρκαδικός επικράτησε εύκολα με 3-0 του ΑΣ Λεωνιδίου.

Οι τελικοί έχουν ήδη διεξαχθεί στη Λέσβο (το κατέκτησε ο Αιολικός), στα Δωδεκάνησα όπου για πρώτη φορά αναμετρήθηκαν δύο ομάδες από την Κω, ενώ σε Ρέθυμνο, Ηράκλειο, Σάμο, Κυκλάδες και Ηλεία το Κύπελλο βρίσκεται στην ημιτελική φάση.

Αναλυτικά οι τελικοί και οι ημερομηνίες διεξαγωγής :

ΕΝΩΣΗ ΤΕΛΙΚΟΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ
Έβρος Ορέστης Ορεστιάδας – Θράκη Φερών 24/3/2018
Θράκη Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου – Δόξα Προσκυνητών 25/3/2018
Ξάνθη Άρης Αβάτου – Ορφέας Ξάνθης 25/3/2018
Δράμα ΑΕ Καλαμπακίου – ΓΣ Προσοτσάνης 25/3/2018
Καβάλα Καβάλα – Βύρωνας Καβάλας 25/3/2018
Σέρρες Πανσουλιακός – Απόλλων Παραλιμνίου 25/3/2018
Κιλκίς Αναγέννηση Πλαγιάς – Αστέρας Μεγ.Βρύσης 25/3/2018
Μακεδονία ΑΟ Καρδίας – ΠΑΟ Κουφαλίων 14/3/2018
Χαλκιδική Άρης Παλαιοχωρίου – ΠΟ Καλλικράτειας 1/4/2018
Πέλλα Αλμωπός Αριδαίας – Δόξα Μαυροβουνίου 17/3/2018
Ημαθία Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων-ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας 14/3/2018
Πιερία ΑΕ Καρίτσας – Εθνικός Ν.Κεραμιδίου 14/3/2018
Φλώρινα Ερμής Αμυνταίου – Μακεδονικός Βεύης 19/3/2018
Καστοριά Ομόνοια Βογατσικού – Ηρακλής Πολυκάρπης 24/3/2018
Κοζάνη Μακεδονικός Φούφα – Κοζάνη 17/3/2018
Γρεβενά Πυρσός Γρεβενών – ΑΕΠ Βατολάκκου 14/3/2018
Τρίκαλα Βράχος Καστρακίου – Διγενής Νεοχωρίου ΔΕΝ ΟΡΙΣΤΗΚΕ
Λάρισα Αχιλλέας Φαρσάλων – Οικονόμος Τσαριτσάνης 27/3/2018
Μαγνησία Νίκη Βόλου – ΝΠΣ Βόλος 14/3/2018
Καρδίτσα Απόλλων Μακρυχωρίου – ΑΟ Σελλάνων 21/3/2018
Ιωάννινα Θρίαμβος Σερβιανών – Αγρ.Αστ.Άνω Καλαμά ΔΕΝ ΟΡΙΣΤΗΚΕ
Θεσπρωτία Θεσπρωτός – Άρης Περδίκας 14/3/2018
Άρτα Φιλέλληνες Πέτα – ΑΕ Ξηροβουνίου 11/3/2018
Πρέβεζα/Λευκάδα Εθνικός Φιλιππιάδας – Τηλυκράτης 14/3/2018
Κέρκυρα ΟΦ Αγίας Μαρίνας – Βολίδα Κάτω Γαρούνας 24/3/2018
Φθιώτιδα ΑΟ Καλαποδίου – Οπούντιος Μαρτίνου 14/3/2018
Εύβοια ΑΟ Χαλκίς – Ταμυναϊκός 1-0
Βοιωτία Κιθαιρώνας Καραρελλίου – ΑΟ Θήβα 1-2
Φωκίδα Φωκικός – Αστέρας Ιτέας 14/3/2018
Ευρυτανία ΑΠΟΚ Βελούχι – Αίολος Καρπενησίου 2-0
Αιτωλοακαρνανία Νέος Αμφίλοχος – ΑΕ Μεσολογγίου 1-0
Αθηνών Αγία Παρασκευή – ΑΕ Κηφισιάς 21/3/2018
Δυτ.Αττικής Ηρακλής Ελευσίνας – Μανδραϊκός 14/3/2018
Ανατ.Αττικής Θύελλα Ραφήνας – Μαρκό 21/3/2018
Πειραιάς ΑΟ Καραβάς – Εθνικός 14/3/2018
Κόρινθος Πέλοπας Κιάτου – Κόρινθος 0-0, 5-3 πεν
Αχαΐα Πανοβριακός – Διαγόρας Βραχνεΐκων 14/3/2018
Ηλεία Ξενοφών Κρεστένων – Αστέρας Αμαλιάδας ή Νίκη Τραγανού ΔΕΝ ΟΡΙΣΤΗΚΕ
Ζάκυνθος ΑΟ Τσιλιβή – Φλόγα Κυψέλης ΔΕΝ ΟΡΙΣΤΗΚΕ
Κεφαλλονιά Παλληξουριακός – ΑΟ Πρόννοι 21/3/2018
Μεσσηνία Καλαμάτα – Πάμισος Μεσσήνης 21/3/2018
Λακωνία Ολυμπιακός Γυθείου – Ατρόμητος Συκέας ΔΕΝ ΟΡΙΣΤΗΚΕ
Αρκαδία Παναρκαδικός – ΑΣ Λεωνίδιο 3-0
Αργολίδα ΑΕ Ερμιονίδας – Αργοναύτης Νέας Κίου 14/3/2018
Κυκλάδες Πανθηραϊκός – ΑΟ Πάγου, Θύελλα Καμαρίου – Άνω Μερά ΔΕΝ ΟΡΙΣΤΗΚΕ
Δωδεκάνησα Δόξα Καρδάμαινας – Αντίμαχος Κω 0-4
Λέσβος Αιολικός – Ατρόμητος Ανεμώτιας 2-0
Σάμος Ημιτελική Φάση 24/3/2018
Χίος Ηρακλής Θυμιανών – Δάφνη Δαφνώνα ΔΕΝ ΟΡΙΣΤΗΚΕ
Λασίθι Κόρφος Ελούντας – ΟΦ Ιεράπετρας 19/3/2018
Ηράκλειο ΠΑΝΟ Μαλλίων – Μινωϊκή, Μοίρες – Ατσαλένιος ΔΕΝ ΟΡΙΣΤΗΚΕ
Ρέθυμνο Ερμής Ζωνιανών – ΑΕ Μυλοποτάμου, Επισκοπή – Αστέρας Ρεθ. 21/3/2018
Χανιά ΣΥΝΚΑ – ΑΟ Παλαιόχωρας 14/3/2018