“Κλειδώνει” τη 2η θέση ο Γ.Σ.Βόλου

Ανεβάζοντας …στροφές στην τέταρτη περίοδο ο Γ.Σ.Βόλου επικράτησε του αξιόμαχου Γ.Σ. Αλμυρού με 78-57 για το πρωτάθλημα μπάσκετ της Α1 ΕΣΚΑΘ. Έτσι οι «μαυραετοί» εκμεταλλευόμενοι την ήττα του Σπάρτακου στο Βόλο από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό Βόλου, βρίσκονται πλέον με το …ενάμισυ πόδι στα πλέι-οφ για την ανάδειξη του πρωταθλητή, αφού διατηρήθηκαν στη 2η προνομιούχο θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι φιλοξενούμενοι, αν και αγωνίζονταν χωρίς τον πρώτο τους σκόρερ Καραγιώργο, προηγούνταν σταθερά στο α’ μέρος. Ο Γυμναστικός με εξαιρετικούς τους Παλάσκα και Χριστομάνο στην τελευταία περίοδο παίζοντας πιεστική άμυνα, ξέφυγε στο σκορ κι έφτασε εύκολα τελικά στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα.

Ο Γ.Σ.Βόλου είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, επιδεικνύοντας επιθετικό πλουραλισμό. Καλύτεροι του Αλμυρού οι Ράπτης, Βαλαμούτης.

Διαιτητές: Τζαφλέρης, Μπούγλος Π.

Δεκάλεπτα: 16-18, 32-35, 52-49, 78-57

ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Κωστούλας 11, Καλογερόπουλος 11 (1), Σταθούρος 2, Κυριαζής, Μούτσιος, Χριστομάνος 13 (1)-12 ριμπ, Παυλόπουλος 10, Τσίρος, Σιδερής 8, Παλάσκας 12, Ζαρογιάννης 11, 8 ασίστ

ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Στεργιόπουλος): Κοντοστάθης 3, Παπαβαίτσης, Μαμούρας, Μπουντής, Συνάζος 13 (3), Καλόγηρος 2, Γώγουλας, Χατζόπουλος 7, Βαλαμούτης 17 (1), Ράπτης 15 (1)