Ξηροφώτος: «Χάσαμε ένα παιχνίδι που ήταν στα μέτρα μας»

«Χάσαμε ένα παιχνίδι που ήταν στα μέτρα μας» δήλωσε ο Στέφανος Ξηροφώτος, δίνοντας το στίγμα του αγώνα, στο οποίο η Νίκη πλήρωσε την μία κακή της αμυντική λειτουργία.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του προπονητή της Νίκης:

«Είναι ένα παιχνίδι που μας αφήνει μεγάλη πικρία, αφού για 90 λεπτά ήταν «στα μέτρα μας» και «καταφέραμε» από μία στατική φάση να δεχθούμε γκολ και να το χάσουμε. Προερχόμασταν από ένα διάστημα συνεχόμενων καλών αποτελεσμάτων -πριν από αυτό το παιχνίδι ήμασταν αήττητοι για έναν γύρο έχοντας τέσσερις ισοπαλίες και μόνο νίκες.

Θέλαμε το παιχνίδι 100% για να «τελειώσουμε» τη 2η θέση, το δείξαμε, αλλά δεν καταφέραμε να πάρουμε ούτε έναν βαθμό. Έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Πληρώσαμε μία κακή αμυντική συμπεριφορά, σε μία στατική φάση και το πληρώσαμε πολύ άσχημα.

Στο β’ ημίχρονο ήταν καθολική η υπεροχή μας, ο Αλμυρός πέρασε δύο φορές τη σέντρα. Σε μία στιγμή αδυναμίας δικιά μας και λόγω ικανότητας του αντιπάλου, δεχτήκαμε το γκολ κι έληξε το ματς 1-0. Ό,τι γκολ «τρώμε», το πληρώνουμε».