…Αέρας και με Αίολο η Νίκη (70-55)

Πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 70-55 τα κορίτσια της Νίκης ξεπέρασαν το εμπόδιο του Αίολου Τρικάλων βαδίζοντας ολοταχώς για τα play off ανόδου στην Α2, που θα πραγματοποιηθούν στη Θεσσαλονίκη.

Οι κυανόλευκες επέβαλαν το ρυθμό τους από το πρώτο λεπτό του αγώνα ολοκληρώνοντας το δεκάλεπτο με σκορ 19-11. Οι φιλοξενούμενες βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση κατάφεραν να κρατήσουν την ομάδα τους στο παιχνίδι, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το ταμπλό να δείχνει 41-28.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα κορίτσια του Γιάννη Στεργιόπουλου μπήκαν αποφασισμένα να τελειώσουν γρήγορα την υπόθεση νίκη, εκτοξεύοντας τη διαφορά στους 22 πόντους στο 27′. Διαφορά που παρέμεινε σ’ αυτό το ύψος στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου (57-39). Η ασφαλής διαφορά έδωσε τη δυνατότητα στον τεχνικό της Νίκης να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλες τις παίκτριές του, ξεκουράζοντας ταυτόχρονα το βαρύ πυροβολικό της ομάδας. Οι Τρικαλινές εκμεταλλεύτηκαν την ευκαιρία, μειώνοντας τη διαφορά στους 15 πόντους με τη λήξη του αγώνα.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Στεργιόπουλος): Ματθαιαδάκη, Γεροκώστα 2, Μιχαηλίδου 2, Α. Γιαννοπούλου 19, Δ. Γιαννοπούλου 9 (1), Στρίγκου 2, Μυριτζή 8, Μπράχου 10 (1), Μουρδουκούτα 2, Χρήστου 4, Χαβαλέ 4, Παρασχάκη 9.

ΑΙΟΛΟΣ ΤΡΙΚ. (Τσιμέας): Κοματσιούλη, Κεφαλά 19 (2), Σιμορέλη 4, Σπυροπούλου 15 (1) Κοτζαϊτη 15 (1), Τσομπανίδου 2, Τσουτσουμπή.