Ολυμπιακός Β.: Ηττήθηκε με πολλά παράπονα για τη διαιτησία

Την ήττα με 70-72 γνώρισε ο Ολυμπιακός Βόλου από τη Δάφνη, έχοντας όμως σοβαρά παράπονα από τη διαιτησία των Θεοδώρου και Καρκαλέτση.

Το ματς ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης με τους δύο αντιπάλους να εναλλάσσονται στο σκορ. Ο Ολυμπιακός Β. στο α’ δεκάλεπτο προηγήθηκε με 21-18, αλλά η Άντριους φορτώθηκε πολύ νωρίς με τρία φάουλ κι έμεινε εκτός αγώνα γι μεγάλο χρονικό διάστημα. Ο Ολυμπιακός Β. κατάφερε να ξεφύγει με διαφορά πέντε πόντων, αλλά οι φιλοξενούμενες και πάλι ροκάνισαν τη διαφορά και στο 20’ μείωσαν στον ένα πόντο (σκορ 42-41).

Στο β’ μέρος οι δύο αντίπαλοι συμβάδιζαν και πάλι στο σκορ με τον Ολυμπιακό Β. να διαμαρτύρεται για τη διαιτησία, ιδιαίτερα στα τελευταία λεπτά και για αρκετές επίμαχες φάσεις. Στα 25’’ (σκορ 68-70) οι διαιτητές ισχυρίστηκαν πως η Σουλτάνη πάτησε γραμμή κι έδωσαν τη μπάλα στη Δάφνη. Με εύστοχη βολή της Γιαμπάνη, η Δάφνη πέρασε μπροστά με 68-71 για να απαντήσει η Ουίλιαμς και να μειώσει σε 70-71. Οι φιλοξενούμενες 2’’ πριν τη λήξη ευστόχησαν σε μία βολή και διαμόρφωσαν το τελικό 70-72.

Ο Ολυμπιακός Β. παρά την ήττα έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ και είχε ως κορυφαία την Ουίλιαμς με 24 πόντους και 19 ριμπάουντ. Την ακολούθησαν σε απόδοση οι Άντριους και Ταντουρόφσκα.

Καλύτερες από τις νικήτριες οι Ντίτριτς, Ρόσελ και Γιαμπάνη.

Δεκάλεπτα: 21-18, 42-41, 58-62, 70-72

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Καπουρνιώτης-Μπορίνος): Κυριατζίδου, Γαλιατσάτου, Ταντουρόφσκα 14 (2), Σουλτάνη 6, Άντριους 16, Ζέρβα 2, Ουίλιαμς 24 (4/6 βολ, 10/24 διπ, 19 ριμπ), Δεληγιάννη 8

ΔΑΦΝΗ Αγ. Δημητρίου: Αλεξανδρή 5 (1), Μανώλη 13 (3), Καλαμπάκου 8 (2), Ντίτριτς 12 (2), Πατεράκη 6, Μουλή 6, Γιαμπάνη 10, Ρόσελ 12