Ήττα από τα …6.75 για τη Νίκη στα Τρίκαλα

Την ήττα με 79-75 γνώρισε η Νίκη Βόλου από τους Ίκαρους Τρικάλων για την  20η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής.

Οι γηπεδούχοι έχοντας «εκνευριστική» ευστοχία από τα 6.75 δεν άφησαν περιθώρια στους κυανόλευκους να πλησιάσουν στο σκορ κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Συγκεκριμένα οι Ίκαροι πέτυχαν 25 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, με τη Νίκη να μένει στους 13 ενώ στο δεύτερο η καλή άμυνα των παικτών του Λάμπρου Πρέκα περιόρισε τους Ίκαρους στους 15 πόντους, χωρίς όμως μαζεύεται η διαφορά αφού η επιθετική δυστοκία κράτησε τη Νίκη στους 29 πόντους στο πρώτο ημίχρονο.

Με επίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο η Νίκη πλησίασε στο δίποντο, στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου ενώ καθοριστικός στάθηκε ο τραυματισμός του Παπακώστα τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη. Η Νίκη το πάλεψε μέχρι το τέλος όμως οι 75 πόντοι που πέτυχε δεν στάθηκαν αρκετοί για να φύγει από τα Τρίκαλα με το ροζ φύλλο αγώνα καθώς οι Ίκαροι ευστοχώντας σε 13 τρίποντα παρέμειναν μπροστά στο σκορ μέχρι το τέλος του αγώνα.

H Διοικούσα Επιτροπή του τμήματος μπάσκετ του Γ.Σ.Β. «Η ΝΙΚΗ» συνεχάρη την ομάδα και το προπονητικό team για την προσπάθεια, την διαιτησία για το παιχνίδι, καθώς και την ομάδα των Τρικάλων για την νίκη.