Όλα “μηδέν” στο Πανθεσσαλικό

Σ’ ένα μέτριο, από πλευράς θεάματος, παιχνίδι, η Νίκη δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που δημιούργησε κι έμεινε στο 0-0 με τον, αδιάφορο βαθμολογικά, Διγενή Νεοχωρίου. Οι κυανόλευκοι δεν θύμισαν σε κανένα χρονικό σημείο του αγώνα την ομάδα που οι φίλοι της χάρηκαν στον τελικό της ΕΠΣΘ, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να την υποχρεώσουν σε ακόμη ένα στραβοπάτημα στην έδρα της. Η Νίκη για να διατηρήσει τη δεύτερη θέση θα πρέπει να μην ηττηθεί στην Ιτέα από τον Αστέρα καθώς σε διαφορετική περίπτωση, θα βρεθεί στην 3η θέση.

Χωρίς ουσία η Νίκη στο πρώτο μέρος

Σ’ ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο η Νίκη είχε την κατοχή, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων δεν μπόρεσε όμως να εκμεταλλευτεί τις λιγοστές ευκαιρίες που δημιούργησε, με πιο σημαντική αυτή του Τζιώρα στο 23’ που η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι στην κεφαλιά του κυανόλευκου επιθετικού. Οι φιλοξενούμενοι στην μοναδική επίσκεψη στα καρέ του Θεολόγη, έφτασαν κοντά στο γκολ όμως ο Κολοβός έκανε κάτι ανάμεσα σε πλασέ και σέντρα στο τετ α τετ με τον πορτιέρε της Νίκης.

Το φιλμ του αγώνα

1ο ημίχρονο

1’ Έναρξη του αγώνα

1′ Ο Ντόλγκι μπήκε στην περιοχή, γύρισε την μπάλα στον Ντινιωτάκη, όμως πρόλαβαν οι αμυντικοί του Διγενή κι έδιωξαν πριν ο Ουκρανός εκτελέσει

22′ Κόρνερ του Ιορδανίδη, κεφαλιά του Μέτσε, άουτ η μπάλα

23′ Ο Μπάιριτς έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Τζιώρας στο δεύτερο δοκάρι θα πάρει την κεφαλιά, με την μπάλα να χτυπά στο κάθετο δοκάρι και να καταλήγει άουτ

28’ Ο Γενιτσαρίδης θα βγάλει τη σέντρα από τα δεξιά, ο Τζιώρας προσπάθησε να κάνει το γυριστό σουτ χωρίς να βρει την μπάλα, αυτή κινήθηκε προς τον Ντόλγκι, με τον Ουκρανό να αποτυγχάνει να στείλει την μπάλα προς την εστία, σε ανάποδο ψαλιδάκι που επιχείρησε

34’ Σέντρα του Ιορδανίδη, κεφαλιά του Τζιώρα, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα

39’ Ο Κολοβός στην κόντρα επίθεση και πιο γρήγορα απ’ όλους βγήκε απέναντι από τον Θεολόγη, έκανε κάτι ανάμεσα σε πλασέ και σέντρα, με τον Τσαλάκου να μην προλαβαίνει και ο Διγενής να χάνει την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ

45’ Σουτ του Μπάιριτς, άουτ η μπάλα

45+1’ Τέλος του 1ου ημιχρόνου

Ήθελε αλλά δεν μπορούσε

Μπορεί η Νίκη να ήταν πιο πιεστική στο δεύτερο ημίχρονο, όμως η κακή της επιθετική λειτουργία συνέχισε να αποτελεί την αχίλλειο πτέρνα της, δίνοντας την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να ροκανίζουν τον χρόνο και εντέλει να αποσπάσουν τον βαθμό της ισοπαλίας.

2ο ημίχρονο

46’ Έναρξη 2ου ημιχρόνου

47’ Σέντρα του Μπάιριτς από τα δεξιά, ο Ντινιωτάκης με κεφαλιά θα «σημαδέψει» το κάθετο δοκάρι, με την μπάλα στη συνέχεια να καταλήγει άουτ

61’ Πάσα του Ντόλγκι στον Ιορδανίδη που έχασε το κοντρόλ, χάνοντας την ευκαιρία να βρεθεί τετ α τετ με τον Καρατζά

65′ Σέντρα του Μπάιριτς, κεφαλιά του Τζιώρα από καλή θέση, άουτ η μπάλα

78’ Απ’ ευθείας εκτέλεση του Ντόλγκι, ο Καρατζάς θα αποκρούσει, κανείς παίκτης της Νίκης δεν θα πάρει το ριμπάουντ για να απειλήσει

86’ Επέλαση του Μπάιριτς από τα αριστερά, «πάρε-βάλε» στον Τζιώρα, άουτ το πλασέ του επιθετικού της Νίκης

88’ Ο Τζιώρας κάθετα στον Ιορδανίδη, το σουτ από θέση βολής θα κοντράρει και θα καταλήξει κόρνερ

91′ Κίτρινη στον Καρατζά για καθυστέρηση

93’ Σουτ του Μπάιριτς έξω από την περιοχή, δίπλα από το αριστερό «Γ» η μπάλα

95’ Τέλος της αναμέτρησης

Οι συνθέσεις

Νίκη Βόλου: Θεολόγης, Γενιτσαρίδης, Λάιος, Καρτσαμπάς Χρ., Μέτσε, Ντόλγκι, Ιορδανίδης, Ντινιωτάκης (57’ Βουρδάκης), Μπάιριτς, Κοντοές (77’ Αναστασίου), Τζιώρας

Διγενής Νεοχωρίου: Καρατζάς, Αετόπουλος, Νικόλαρος, Γούτσιος, Τζελής, Μπασιάκας, Αμπαδιωτάκης, Σκόνδρας (94′ Τασούλας), Κολοβός (92′ Ζήσης), Κάτσα (83′ Κακαπιάς), Τσαλάκου (71’ Τσικρικάς)