Αγριά B.C: Νίκησε την ΑΕΒΔ, αλλά διεκδικεί παραμονή στα πλέι-άουτ

Με ψηλά το κεφάλι και με νίκη επί της ΑΕΒΔ με 59-66 ολοκήρωσε η Αγριά  B.C τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα μπάσκετ της Α1 ΕΣΚΑΘ στην κανονική περίοδο. Η ομάδα του Λευτέρη Κατσαλή που στον 2ο γύρο έκανε εξαιρετική πορεία, παρά τη σημερινή της νίκη οδηγήθηκε στα πλέι-άουτ όπου θα διεκδικήσει την παραμονή της στην κατηγορία. Κι αυτό γιατί ισοβάθμησε στην 8η θέση με την Ανάληψη η οποία όμως υπερτερεί στη διαφορά πόντων στους μεταξύ τους αγώνες.

Στον σημερινό αγώνα οι Αγριώες αν και έχαναν στα 30 πρώτα λεπτά στην τέταρτη και αποφασιστική περίοδο παίζοντας εξαιρετική άμυνα (δέχτηκαν μόνο επτά πόντους και σημείωσαν 23) κι έχοντας εξαιρετικό επιθετικό τον Μητρουλά έφτασαν στην επιτυχία.

Δεκάλεπτα: 21-7, 37-27, 52-43, 59-66

ΑΓΡΙΑ (Κατσαλής) Καζεπίδης 15 (1), Τσιβγιούρας, Καραμανλής 6, Ξυπνητός, Φιλίππου, Διακομής, Κοψιαλής 10 (1), Θεοδώρου 2, Καλιτζέος, Θεοχάρης 9 (1), Γαλάτης, Μητρουλάς 24 (4)

ΑΕΒΔ (Κατσαφούρης): Στύλλας 12 (1), Κανελάκης, Τσινίκας 4, Καρπέτης 19 (2), Ζαμπέτογλου, Κουτσούκης, Αγκρής 3 (1), Λουκίδης 7 (1), Νικολής, Βλάχος 3 (1), Αυλογιάρης, Χαρχαρής 11