Νέα σπουδαία ΝΙΚΗ και είσοδος στα play off!

Την είσοδό της στα play off εξασφάλισε η Νίκη Βόλου, κερδίζοντας 9-6 τον Νηρέα Πατρών. Το συγκρότημα του Δημήτρη Μπλάνα επιβλήθηκε των «Πατρινών», προσθέτοντας ακόμη μία σπουδαία εμφάνιση στη φετινή ξέφρενη πορεία, που έχει φέρει τη Νίκη στην κορυφή του 2ου ομίλου της Α2 εθνικής κατηγορίας του πόλο.

Οι κυανόλευκοι με άμυνα «μπετόν» και πλουραλισμό στην επίθεση προηγήθηκαν με 3-1 στο πρώτο οκτάλεπτο και κράτησαν τη διαφορά των δύο τερμάτων (4-2) μέχρι και το ημίχρονο, καθώς στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες σκόραραν από μία φορά.

Στην επανάληψη η Νίκη άντεξε στην αντεπίθεση των αλλά και στις προκλήσεις των αντιπάλων, με τον ηλεκτρονικό πίνακα να δείχνει 6-4 στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου. Οι κυανόλευκοι «βύθισαν» στην τέταρτη περίοδο τους “Πατρινούς” με το τελικό 9-6 να πανηγυρίζεται έντονα από παίκτες, τεχνική ηγεσία και φιλάθλους της Νίκης στο «Ολυμπιονίκης Β. Πολύμερος».

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 1-1, 2-2, 3-2

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Δανιήλ 2, Γιαβαρίδης 2, Θεοδωρόπουλος 1, Μαρτζούχος 1, Γκανάτσιος 1, Γλούμης 1, Καρκαλιάνης 1

ΝΗΡΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ: Τουλγαρίδης 3Βέρρας 1, Καθρέπτας 1, Κωνσταντόπουλος 1