Έ”Χ”ασαν ευκαιρίες, έμειναν στο 0-0 Πρωτεσίλαος κι Αίας…

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το τοπικό ντέρμπι μεταξύ Πρωτεσιλάου κι Αίαντα Σούρπης, που έγινε στο γήπεδο Πτελεού, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0. Ως δίκαιο χαρακτηρίστηκε το αποτέλεσμα  της ισοπαλίας από τους δύο προπονητές, οι οποίοι συμφώνησαν επίσης, ότι στη συγκεκριμένη αναμέτρηση θα έπρεπε να έχουν σημειωθεί τέρματα κι από τις δύο ομάδες, δεδομένου ότι χάθηκαν πάρα πολλές και κλασσικές ευκαιρίες, ιδιαίτερα στο δεύτερο 45λεπτο όπου ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε κατά πολύ, σε σχέση με το πρώτο μέρος.

Για τους φιλοξενούμενους η καλύτερη στιγμή στο 35’, όταν ο Χειλάς έκανε την προσπάθεια και πάσα στον Κατσαβριά, ο οποίος  με εξουδετερωμένο τερματοφύλακα πλάσαρε σωστά, όμως πάνω στη γραμμή απέκρουσε ποδοσφαιριστής του Πρωτεσίλαου.

Στο 65ο λεπτό της αναμέτρησης σε μία πολύ ιδιαίτερη φάση, ο Θ. Κόρκος έκανε το σουτ, η μπάλα χτύπησε στο  εσωτερικό του δεξιού κάθετου δοκαριού, κινήθηκε πάνω στη γραμμή τέρματος και περίπου μισό μέτρο πριν χτυπήσει στο απέναντι δοκάρι άλλαξε πορεία κι αφού έκανε ένα περίεργο γκελ κατέληξε άουτ (!), προφανώς στην  καλύτερη στιγμή για την ομάδα του Πρωτεσιλάου

ΠΡΩΤΕΣΙΛΑΟΣ: Μάνος, Α. Λάμπος (75’ Λεϊμονής), Χασιώτης, Χολέβας, Μιχόπουλος, Σούδης, Κ Κόρκος (60’ Παναγιώτου), Μαρμαρινός (60’ Θ. Κόρκος), Σιαμνίκος, Βαλωτής Παπαδόπουλος
ΑΙΑΣ: Χαλάτσης, Παπανικολόπουλος, Μπούρας, Πλαβός, Καλοδήμος, Τσόγκας, Μπιρτσάι, Μακανίκας, Χειλάς, Ξηροκώστας, Κατσαβριάς