Δύσκολη πρόκριση για τις Αμαζόνες Δράμας, 2-1 τις Ελπίδες Καρδίτσας

Οι Αμαζόνες Δράμας υποδέχθηκαν χθες το απόγευμα (Σάββατο, 16/5, 17.00) τις Ελπίδες Καρδίτσας. Ο αγώνας διεξήχθη στο Δημοτικό Γήπεδο Πετρούσας για την 3η (προημιτελική) φάση του Κυπέλλου Γυναικών. Η ομάδα της Δράμας κατάφερε να επικρατήσει, έστω και δύσκολα των Ελπίδων με σκορ…

…2-1 και να περάσει στην ημιτελική φάση της διοργάνωσης. Επίσης, οι Ελπίδες Καρδίτσας διαμαρτύρονται έντονα για δύο πέναλτι (το πρώτο στο 30΄ και το δεύτερο στο 85΄) που δεν τους δόθηκαν από τον διαιτητή της αναμέτρησης, Κουμπαράκη Στέφανο. Τα δύο τέρματα για τις Αμαζόνες πέτυχαν οι Κοκοβιάδου στο 5΄ και Μήτκου στο 80΄, ενώ το γκολ της Καρδίτσας σημείωσε η Κόγγουλη στο 70΄.

Προηγήθηκαν οι Αμαζόνες στο πρώτο μέρος
Μόλις στο 5΄ της αναμέτρησης, οι Αμαζόνες, κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Η Τσουπρίλο εκτέλεσε το κόρνερ και η Κοκοβιάδου, έπειτα από γύρισμα της Μιρτόγιου, κατάφερε να ανοίξει το σκορ, 1-0 υπέρ της Δραμινής ομάδας. Είκοσι λεπτά αργότερα η Κόγγουλη από πλεονεκτική θέση δοκίμασε το πλασέ, αλλά η Οπρέα κατάφερε να σώσει την ομάδα της από σχεδόν βέβαιο τέρμα. Στο 38΄ η Κοκοβιάδου, αφού πρώτα βρέθηκε τετ α τετ με την Τσιλίκα, δοκίμασε το σουτ, αλλά η πορτιέρο της Καρδίτσας απέκρουσε σωτήρια. Η τελευταία καλή φάση του πρώτου ημιχρόνου ανήκε στην ομάδα της Δράμας. Στο 42΄ η Παπαδοπούλου Τ. δοκίμασε να απειλήσει την ομάδα των Ελπίδων με απευθείας εκτέλεση φάουλ, αλλά η μπάλα βρήκε στο κάθετο δοκάρι της Τσιλίκα.
Η Κόγγουλη ισοφάρισε, αλλά η Μήτκου χάρισε την πρόκριση στις Αμαζόνες
Μετά από 25 λεπτά στο δεύτερο μέρος, οι Ελπίδες κατάφεραν να ισοφαρίσουν τις Αμαζόνες. Στο 70΄ η Κόγγουλη, έπειτα από εξαιρετική ατομική προσπάθεια, κατάφερε να περάσει και την τερματοφύλακα της γηπεδούχου ομάδας, Οπρέα και να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, 1-1. Όμως, οι πανηγυρισμοί στο στρατόπεδο της Καρδιτσιώτικης ομάδας δεν κράτησαν πολύ, αφού μετά από δέκα λεπτά οι Αμαζόνες πήραν εκ νέου το προβάδισμα. Στο 80΄ η Μήτκου, παρά τη μεγάλη απόσταση που τη χώριζε από το τέρμα των Ελπίδων, επιχείρησε την απευθείας εκτέλεση φάουλ και δικαιώθηκε, αφού η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα της εστίας της Τσιλίκα (2-1). Το τέρμα αυτό ήταν και το νικητήριο για τη Δραμινή ομάδα, αφού δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή και οι Αμαζόνες πανηγύρισαν την πρόκρισή τους στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Αμαζόνες Δράμας (Κώστας Τερζής): Οπρέα, Καραπέτσα, Ζήγρα, Γρηγορίου (89΄ Κωτσάκη), Πελεκούδα, Φωτιάδου, Μπιρτόγιου (54΄ Μοσχοβίδου), Τσουπρίλο (84΄ Χατζηνίκου), Κοκοβιάδου, Παπαδόπουλου Τ. , Μήτκου
Ελπίδες Καρδίτσας (Τάκης Κουτσονάσιος): Τσιλίκα, Αλεξίου, Ρήγα (60΄ Γούλα), Μελισσού, Σίμου, Λάσκου, Κόλλια, Σρετένοβιτς, Ζντράβκοβιτς, Σάλκουνιτς, Κόγγουλη

Σκόρερ: Κοκοβιάδου, Κόγγουλη, Μήτκου
Διαιτητής: Κουμπαράκης Σ. (Θράκης)
Α΄ Βοηθός: Σαμουρκασίδης Α. (Θράκης)
Β΄ Βοηθός: Τζιώτζιος Χ. (Θράκης)