Νίκη στην αυλαία για τον Ρήγα, 3-0 τον Θεσπρωτό

Ο Ρήγας Φεραίος υποδέχθηκε σήμερα το απόγευμα (Κυριακή, 17/5, 17.00) στο Βελεστίνο τον Θεσπρωτό Ηγουμενίτσας. Το παιχνίδι διεξήχθη στο Δημοτικό Γήπεδο Βελεστίνου για την 30η και τελευταία αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Γ΄ Εθνικής. Η Μαγνησιώτικη ομάδα κατάφερε να κερδίσει με 3-0 τον Θεσπρωτό και να πει…

…«αντίο» στον κόσμο της με τον καλύτερο τρόπο. Με τη νίκη αυτή, η Βελεστινιώτικη ομάδα, έφτασε τους 49 βαθμούς, ισοβάθμησε στην 6η θέση με τον Πύρασο, στον 2ο όμιλο της Γ’ Εθνικής κατηγορίας, ωστόσο, υπερτερεί της ομάδας της Ν. Αγχιάλου στη συνολική διαφορά τερμάτων. Τα γκολ για την ομάδα του Ρήγα πέτυχαν οι Μαλάκος στο 16΄, Μπίκας στο 58΄ και Κεμάλλι στο 62΄.

Πήρε προβάδισμα ενός τέρματος ο Ρήγας Φεραίος στο πρώτο μέρος
Η πρώτη καλή φάση της αναμέτρησης ανήκε στους Γηπεδούχους. Στο 16΄ ο Χατζής, έπειτα από πάσα του Κεμάλλι, έπιασε το σουτ, αλλά ο Κολιοφούκας απέκρουσε σωτήρια. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Κεμάλλι έβγαλε πολύ ωραία σέντρα στην περιοχή του Θεσπρωτού και ο Μαλάκος με δυνατή κεφαλιά άνοιξε το σκορ, 1-0 για την ομάδα του Ρήγα Φεραίου. Η τελευταία αξιόλογη φάση του πρώτου ημιχρόνου σημειώθηκε από την ομάδα της Ηγουμενίτσας. Ο Πανταζής δοκίμασε το σουτ, αλλά ο Τσουμπέκος απέκρουσε.
Με γκολ του Μπίκα και του Κεμάλλι «κλείδωσε» τη νίκη, ο Ρήγας
Περίπου 15 λεπτά από το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ρήγας διπλασίασε τα τέρματά του. Στο 58΄ ο Μπίκας με σουτ μετά από πάσα του Χατζηαθανασίου και αφού η μπάλα κόντραρε σε παίκτη του Θεσπρωτού, έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων (2-0) στην ομάδα του Βελεστίνου. Μετά από τέσσερα λεπτά, ο Μπίκας δοκίμασε το σουτ, ο Κολιοφούκας απέκρουσε με δυσκολία και στο ριμπάουντ, ο Κεμάλλι, έγραψε το 3-0, σκορ που παρέμεινε μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης.

Ρήγας Φεραίος: Τσουμπέκος, Χατζηαθανασίου, Γούτσιος, Σπαθής, Ναουμίδης, Γεωργατζής (67΄ Μπακάλης), Χατζής (63΄ Ρηγίνος), Κεμάλλι (75΄ Σιώμος), Μπίκας, Ζενούνι, Μαλάκος
Θεσπρωτός: Κολιοφούκας, Πανταζής (59΄ Ντόκος), Ασωνίτης, Τσέλος, Καρύδης, Μόκος, Τρακάκης, Κυργιός, Σιάνης, Λεοντίου (75΄ Μπάσιας), Κάλος

Σκόρερ: Μαλάκος, Μπίκας, Κεμάλλι
Διαιτητής: Βλιώρας Λ. (Λάρισας)
Α΄ Βοηθός: Νίκζας Α. (Λάρισας)
Β΄ Βοηθός: Καραγιάννης Χ. (Λάρισας)
Παρατηρητής: Σιούτας Κ. (Φθιώτιδας)