Πρώτος από τη Μαγνησία στους Διασυλλογικούς ο Γ.Σ.Βόλου

Διεξήχθη την περασμένη Κυριακή στα Τρίκαλα το διασυλλογικό πρωτάθλημα των κατηγοριών Παμπαίδων Α΄, Παγκορασίδων Α΄, όπου οι μικροί αθλητές και αθλήτριες του Γυμναστικού Συλλόγου Βόλου πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση κατακτώντας την τρίτη θέση στο διασυλλογικό πρωτάθλημα με 76 βαθμούς και την πρώτη θέση μεταξύ των συλλόγων της Μαγνησίας.

Συγκεκριμένα οι αθλητές και οι αθλήτριες πέτυχαν να κατακτήσουν 2 Χρυσά, 5 Αργυρά και 1 Χάλκινο μετάλλια. Ο  εκπληκτικός Παπαδόπουλος Στέργιος κάνοντας ατομικά ρεκόρ κατέκτησε δύο χρυσά μετάλλια κατακτώντας τις πρώτες θέσεις στην Δισκοβολία και την Σφαιροβολία με επιδόσεις 47,33m και 14,65m αντίστοιχα και πιάνοντας ταυτόχρονα τα υψηλά όρια για το Πανελλήνιο πρωτάθλημα της κατηγορίας

Η Παγάνα Μυρσίνη κάνοντας ατομικό ρεκόρ κατέκτησε την δεύτερη θέση στο άλμα σε μήκος με 5,12m πιάνοντας το υψηλό όριο για το Πανελλήνιο πρωτάθλημα της κατηγορίας της και την τέταρτη θέση στα 150m με 20΄΄38. Η ταυτόχρονη διεξαγωγή των δύο αγωνισμάτων της στέρησε το δικαίωμα να προσπαθήσει για καλύτερες επιδόσεις, μια που στο μήκος έκανε τέσσερις προσπάθειες τρέχοντας να προλάβει την εκκίνηση των 150m.

Η Στεφαναι Νικόλ κατέκτησε την δεύτερη θέση κάνοντας ατομικό ρεκόρ στο δρόμο των 300m με εμπόδια με 52’’44 λίγα μόλις εκατοστά του δευτερολέπτου πίσω από το υψηλό όριο που φαίνεται ότι θα το πετύχει μιας και ήταν ο πρώτος αγώνας της χρονιάς.

Η Ιμπραίμι Ορκίντα αθλήτρια 2 μηνών στα αγωνίσματα των ρίψεων κατέκτησε την δεύτερη θέση στο αγώνισμα της Δισκοβολίας με 26,77m και την τέταρτη θέση στο αγώνισμα της σφαιροβολίας με 9,56m. Αθλήτρια με υποσχέσεις για μεγάλες επιδόσεις στο μέλλον

Πολύ καλός ο Βαρνάβας Παναγιώτης κατέκτησε την δεύτερη θέση στο δρόμο των 300m κάνοντας ατομικό ρεκόρ με 41΄΄19 και πολύ κοντά στο υψηλό όριο για το πανελλήνιο Πρωτάθλημα της κατηγορίας του

Νέο ατομικό ρεκόρ και δεύτερη θέση για τον Ιωάννη Πετσανούκη στη Σφαιροβολία με επίδοση 11.94m

Τρίτη θέση στο άλμα σε μήκος από την Κατερίνα Γρηγορίου με νέο ατομικό ρεκόρ4,95m, αθλήτρια που ειδικεύεται στα σύνθετα αγωνίσματα

Τέταρτη θέση για την σκυταλοδρομία 4Χ80m των Παγκορασίδων  με 43΄΄20 αποτελούμενη από τις Μουντούρη Κατερίνα, Στεφαναι Νικόλ,Γρηγορίου Κατερίνα και Ρέπου Ζωή.

Επίσης την έκτη θέση στα 150m πήρε η Μουντούρη Κατερίνα με 20΄΄77, την όγδοη θέση στο άλμα σε μήκος η μικρή της παρέας(παγκορασίδα β΄) Ρέπου Ζωή με 4,62m, ενδέκατη η Χαζαρίδη Τατιάνα με 4,52m στο άλμα σε μήκος με πολύ λίγες προπονήσεις,και καλή εμφάνιση στα 80 με 11΄΄68

Επίσης αγωνίσθηκε και ο μικρός (Παμπαίδας β )Γκιντσίδης Βασίλης κάνοντας καλή εμφάνιση και τρέχοντας τα 150m σε 20΄΄10

Οι Έφοροι του τμήματος Μπάκος Χρήστος, Πιλάτος Αχιλλέας και ο Πρόεδρος Αντώνης Χιώτης συγχαίρουν τους αθλητές και τις αθλήτριες για τις επιτυχίες τους

Εγγραφές του τμήματος γίνονται καθημερινά στο Ιδιόκτητο Γυμναστήριο του συλλόγου Ιωλκού-Αχιλλοπούλου 4-7μμ.