Στα Γρεβενά «βλέποντας» ακόμη και τη 2η θέση

Τον Πρωτέα Γρεβενών, εκτός έδρας, αντιμετωπίζει η Νίκη Βόλου, στην προτελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος Γ’ Εθνικής (3ος όμιλος). Οι κυανόλευκοι ελπίζουν ακόμη και στη δεύτερη θέση εφόσον πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα στη σημερινή (13/05) αναμέτρηση, κερδίσουν τον Ιωνικό Ιωνίας στην αυλαία του πρωταθλήματος και παράλληλα ο Φαίακας χάσει από τη Νικόπολη Πρέβεζας, την τελευταία αγωνιστική. Το συγκρότημα του Λάμπρου Πρέκα θέλει μία νίκη στα εναπομείναντα δύο παιχνίδι για να εξασφαλίσει την 3η θέση, που οδηγεί σε αγώνα κατάταξης με την ομάδα που θα τερματίσει στην ίδια θέση από τον 4ο όμιλο. Σε περίπτωση που προκύψουν θέσεις στη Β’ Εθνική από αποχωρήσεις ομάδων, σενάριο που φαίνεται πολύ πιθανό, τότε οι επιλαχούσες ομάδες παίρνουν τα εισιτήρια για την επόμενη κατηγορία.

Ο Πρωτέας Γρεβενών «καίγεται» για τη νίκη καθώς θέλει να κατακτήσει την 4η θέση και συμμετάσχει στους αγώνες κατάταξης ελπίζοντας για μία θέση στη Β’ Εθνική.

Την αναμέτρηση θα διευθύνουν οι κ.κ. Φουτζήλος και Πράττος ενώ κομισάριος θα είναι ο κ. Κηπουρίδης.

Βαθμολογία (σε 24 αγώνες):

  1. Φίλιππος Βέροιας 41 (19-3)*
  2. Φαίακας Κέρκυρας 40 (17-6)

——————————————–

  1. Νίκη Βόλου 37 (15-7)*
  2. Πρωτέας Γρεβενών 35 (13-9)*
  3. Ζέφυρος 34 (12-10)*
  4. Εύαθλος 33 (11-11)*
  5. Νικόπολη Πρέβεζας 33 (11-11)*
  6. ΑΓΣΙ 33 (10-13)
  7. ΑΟΚ Βέροιας 32 (10-12)*
  8. Ίκαροι Τρικάλων 32 (10-12)*

——————————————–

  1. Ιωνικός Ιωνίας 31 (9-13)*
  2. ΓΕ Αγρινίου 26 (4-18)*
  3. Πτολεμαΐδα 25 (3-19)*

(*) Έχουν κάνει το ρεπό τους

 

25η αγωνιστική (13/5):

Νικόπολη Πρέβεζας-Φίλιππος Βέροιας

Πρωτέας Γρεβενών-Νίκη Βόλου

Ιωνικός Ιωνίας-Ίκαροι Τρικάλων

Ζέφυρος-Εύαθλος

ΑΟΚ Βέροιας-ΓΕ Αγρινίου

Πτολεμαΐδα-ΑΓΣ Ιωαννίνων

Ρεπό: Φαίακας Κερκ.

 

Οι διαιτητές και κομισάριοι της 25ης αγωνιστικής

Κυριακή 13 Μαϊου

Πρέβεζας 17.00 Νικόπολη-Φίλιππος Βέρ. Λελούδας-Κοντογιάννης (Μυζίκος)

Γρεβενών 17.00 Πρωτέας Γρ.-Νίκη Βόλου Φουτζήλας-Πράττος (Κηπουρίδης)

Ιωνίας 17.00 Ιωνικός Ιων.-Ίκαροι Τρ. Μελανίδης-Χατζηχαρίσης (Πολυχρονίδης)

Περαίας 17.00 Ζέφυρος 02-Εύαθλος Μακ. Ντούρας-Ζαχαριάδης (Δέλλας)

Δ. Βικέλας 17.00 Βέροια-Αγρίνιο Παπαδόπουλος Χαρ.-Ηλιόπουλος (Καλότσης)

Πτολεμαιδας 17.00 Πτολεμαϊδα-ΑΓΣ Ιωαννίνων Γαζέτας-Αγραφιώτης Ιωάν. (Μπαταούλα)